Μια χρονιά γεμάτη αναγνώριση και τιμητικές προσκλήσεις είναι το 2012 για την Ελένη Καραΐνδρου.
Μετά την επιτυχία της στο Théâtre de la Ville του Παρισιού τον Ιούνιο με τη συμμετοχή της στη δραματοποιημένη παρουσίαση του σεναρίου «Η σκόνη του χρόνου», βρέθηκε ξανά στο Παρίσι πριν λίγες μέρες ως μέλος Κριτικής Επιτροπής για το Βραβείο Καλύτερης μουσικής κινηματογράφου που απονέμεται για 7η φορά από την France Musique και την SACEM στις 12 Νοεμβρίου.
Αυτές τις μέρες βρίσκεται στο Ισραήλ για συναυλία που θα δώσει την 1η Οκτωβρίου, με τη Συμφωνική Ορχήστρα της Χάιφα υπό τον Rafi Kadiszon, στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Χάιφα, που περιλαμβάνει αφιέρωμα στον Θόδωρο Αγγελόπουλο.
Αμέσως μετά, στις 6 Οκτωβρίου η Ελένη θα δώσει συναυλία στην Τουρκία, στην Κωνσταντινούπολη, στη περίφημη αίθουσα συναυλιών Lufti Kirdar, χωρητικότητας περίπου 1800 ατόμων, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Akbank Jazz Festival, με Τουρκική συμφωνική ορχήστρα υπό τη διεύθυνση του Ender Sakpinar συμμετέχοντας μαζί με 4 κορυφαίους Έλληνες σολίστ-συνεργάτες της: Βαγγέλη Χριστόπουλο, όμποε, Ντίνο Χατζηϊορδάνου, ακορντεόν, Άρη Δημητριάδη, μαντολίνο και Ναταλία Μιχαηλίδου πιάνο.
Στις 9 Νοεμβρίου η Ελένη δίνει μια μεγάλη συναυλία στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης που διοργανώνει το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου τιμώντας την μνήμη του Θόδωρου Αγγελόπουλου με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης υπό τη διεύθυνση του Αλέξανδρου Μυράτ και με συμμετοχή 4 σολίστ-συνεργατών από την Αθήνα, τη Δήμητρα Γαλάνη, και το Τζαζ Τρίο των David Lynch, Σταύρου Λάντσια και Γιώτη Κιουρτσόγλου.
Και έπεται συνέχεια με προσκλήσεις στο εξωτερικό: Εσθονία τον Νοέμβριο, στο πλαίσιο του Διεθνούς Κινηματογραφικού Φεστιβάλ του Ταλίν και Βρυξέλλες, στις 24 Ιανουαρίου προσκεκλημένη από την ορχήστρα Musiques Nouvelles και τον μαέστρο Jean-Paul Dessy.
Ενδιάμεσα τον Νοέμβριο, η Ελένη θα ηχογραφήσει την μουσική που έγραψε για την νέα ταινία του Νίκου Παναγιωτόπουλου: «Η κοιλάδα των ρόδων», ενώ η ECM θα κυκλοφορήσει στις αρχές του νέου χρόνου τη νέα δισκογραφική της εργασία με τον Jan Garbarek και την Kim Kashkasian. Άλλωστε ο Manfred Eicher ιδρυτής και διευθυντής της ECM και παραγωγός της Ελένης, έρχεται στην Ελλάδα στο τέλος Οκτωβρίου για τη μίξη της μουσικής της Ελένης για τη «Μήδεια» σε σκηνοθεσία Αντώνη Αντύπα και μετάφραση Γιώργου Χειμωνά, που θα είναι ο επόμενος δίσκος της σε παγκόσμια κυκλοφορία.
Η Μικρή Άρκτος και ο ΙΑΝΟS καλωσορίζουν τον Σωκράτη Σινόπουλο στη μεγάλη οικογένεια της ECM. Στην εκδήλωση-παρουσίαση του νέου CD του Κουαρτέτου του Σωκράτη Σινόπουλου υπό τον τίτλο Eight Winds (Oκτώ Άνεμοι). Θα μιλήσουν ο Παρασκευάς Καρασούλος εκδότης της Μικρής Άρκτου, η συνθέτρια Ελένη Καραΐνδρου και ο Σωκράτης Σινόπουλος. Οι καλλιτέχνες που συμμετείχαν στην ηχογράφηση …
ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ – ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ Στο πλαίσιο του Κύκλου «Ημέρες Ποίησης» Η ποίηση συνομιλεί με τα παιδιά μέσα από αγαπημένα τραγούδια του Νίκου Κυπουργού από τη «Λιλιπούπολη» (Το Χρυσαλιφούρφουρο, Λαέ της Λιλιπούπολης, Μες στο μουσείο, Αχ Παπουαλίλη κ.ά.) και από τα «Μυστικά του Κήπου» (Οι ιππόται …
Η διεθνής Ελένη Καραΐνδρου
Μια χρονιά γεμάτη αναγνώριση και τιμητικές προσκλήσεις είναι το 2012 για την Ελένη Καραΐνδρου.
Μετά την επιτυχία της στο Théâtre de la Ville του Παρισιού τον Ιούνιο με τη συμμετοχή της στη δραματοποιημένη παρουσίαση του σεναρίου «Η σκόνη του χρόνου», βρέθηκε ξανά στο Παρίσι πριν λίγες μέρες ως μέλος Κριτικής Επιτροπής για το Βραβείο Καλύτερης μουσικής κινηματογράφου που απονέμεται για 7η φορά από την France Musique και την SACEM στις 12 Νοεμβρίου.
Αυτές τις μέρες βρίσκεται στο Ισραήλ για συναυλία που θα δώσει την 1η Οκτωβρίου, με τη Συμφωνική Ορχήστρα της Χάιφα υπό τον Rafi Kadiszon, στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Χάιφα, που περιλαμβάνει αφιέρωμα στον Θόδωρο Αγγελόπουλο.
Αμέσως μετά, στις 6 Οκτωβρίου η Ελένη θα δώσει συναυλία στην Τουρκία, στην Κωνσταντινούπολη, στη περίφημη αίθουσα συναυλιών Lufti Kirdar, χωρητικότητας περίπου 1800 ατόμων, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Akbank Jazz Festival, με Τουρκική συμφωνική ορχήστρα υπό τη διεύθυνση του Ender Sakpinar συμμετέχοντας μαζί με 4 κορυφαίους Έλληνες σολίστ-συνεργάτες της: Βαγγέλη Χριστόπουλο, όμποε, Ντίνο Χατζηϊορδάνου, ακορντεόν, Άρη Δημητριάδη, μαντολίνο και Ναταλία Μιχαηλίδου πιάνο.
Στις 9 Νοεμβρίου η Ελένη δίνει μια μεγάλη συναυλία στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης που διοργανώνει το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου τιμώντας την μνήμη του Θόδωρου Αγγελόπουλου με την Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης υπό τη διεύθυνση του Αλέξανδρου Μυράτ και με συμμετοχή 4 σολίστ-συνεργατών από την Αθήνα, τη Δήμητρα Γαλάνη, και το Τζαζ Τρίο των David Lynch, Σταύρου Λάντσια και Γιώτη Κιουρτσόγλου.
Και έπεται συνέχεια με προσκλήσεις στο εξωτερικό: Εσθονία τον Νοέμβριο, στο πλαίσιο του Διεθνούς Κινηματογραφικού Φεστιβάλ του Ταλίν και Βρυξέλλες, στις 24 Ιανουαρίου προσκεκλημένη από την ορχήστρα Musiques Nouvelles και τον μαέστρο Jean-Paul Dessy.
Ενδιάμεσα τον Νοέμβριο, η Ελένη θα ηχογραφήσει την μουσική που έγραψε για την νέα ταινία του Νίκου Παναγιωτόπουλου: «Η κοιλάδα των ρόδων», ενώ η ECM θα κυκλοφορήσει στις αρχές του νέου χρόνου τη νέα δισκογραφική της εργασία με τον Jan Garbarek και την Kim Kashkasian. Άλλωστε ο Manfred Eicher ιδρυτής και διευθυντής της ECM και παραγωγός της Ελένης, έρχεται στην Ελλάδα στο τέλος Οκτωβρίου για τη μίξη της μουσικής της Ελένης για τη «Μήδεια» σε σκηνοθεσία Αντώνη Αντύπα και μετάφραση Γιώργου Χειμωνά, που θα είναι ο επόμενος δίσκος της σε παγκόσμια κυκλοφορία.
Related Posts
Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021 στο Θέατρο Όροφως στη Πάτρα
Παιδιά! Ο Φοίβος Δεληβοριάς και τα παιδικά του τραγούδια σας περιμένουν στο Θέατρο Όροφως στη Πάτρα!!
Τρίτη 6 Οκτωβρίου 2015 στις 20:30
Η Μικρή Άρκτος και ο ΙΑΝΟS καλωσορίζουν τον Σωκράτη Σινόπουλο στη μεγάλη οικογένεια της ECM. Στην εκδήλωση-παρουσίαση του νέου CD του Κουαρτέτου του Σωκράτη Σινόπουλου υπό τον τίτλο Eight Winds (Oκτώ Άνεμοι). Θα μιλήσουν ο Παρασκευάς Καρασούλος εκδότης της Μικρής Άρκτου, η συνθέτρια Ελένη Καραΐνδρου και ο Σωκράτης Σινόπουλος. Οι καλλιτέχνες που συμμετείχαν στην ηχογράφηση …
Κυριακή 15 Μαρτίου 2015, 11:30 π.μ. στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών
ΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ – ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ Στο πλαίσιο του Κύκλου «Ημέρες Ποίησης» Η ποίηση συνομιλεί με τα παιδιά μέσα από αγαπημένα τραγούδια του Νίκου Κυπουργού από τη «Λιλιπούπολη» (Το Χρυσαλιφούρφουρο, Λαέ της Λιλιπούπολης, Μες στο μουσείο, Αχ Παπουαλίλη κ.ά.) και από τα «Μυστικά του Κήπου» (Οι ιππόται …
“Τέχνη στο Πατάρι #5” Ομαδική εικαστική έκθεση στον Ιανό
Εγκαίνια: Τρίτη 21.2.2017, 20:30 μ.μ.
Διάρκεια: Από 21 Φεβρουαρίου έως 31 Μαρτίου 2017