O ποιητής Durs Grünbein στην Αθήνα
συνομιλεί με τους αναγνώστες του, συζητά για την ποίησή του.
Πέμπτη 15/Νοεμβρίου/2012, 20:00
Goethe-Institut Athen,Ομήρου 14–16, Αθήνα
Συντονισμός: Ίσμα Τουλάτου, δημοσιογράφος (Το Βήμα)
Συζήτηση και ανάγνωση από τον ίδιον τον ποιητή και τον μεταφραστή του
Ταυτόχρονη μετάφραση στα Ελληνικά και τα Γερμανικά
Είσοδος ελεύθερη
Μια εκδήλωση του Goethe-Institut Athen σε συνεργασία με την Μικρή Άρκτο
Ο ποιητής του «Αστρονόμου», Durs Grünbein γεννήθηκε στις 9 Οκτωβρίου του 1962 στην Δρέσδη, όπου και έζησε μέχρι την αποφοίτησή του από το Λύκειο. Το 1986 ξεκίνησε σπουδές στο τμήμα Θεατρικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Humboldt του Βερολίνου. Εργάστηκε σε διάφορα θέατρα της Ανατολικής Γερμανίας. Ο συγγραφέας Heiner Müller τον έφερε σε επαφή με τον εκδοτικό οίκο Suhrkamp, όπου το 1988 δημοσίευσε τη συλλογή ποιημάτων «Γκρίζα ζώνη το πρωί».
Ο Durs Grünbein είναι λυρικός ποιητής, δοκιμιογράφος και μεταφραστής και ένας από τους πιο σημαντικούς εκπροσώπους της σύγχρονης ποίησης. Για το πολύπλευρο συγγραφικό του έργο, τα λαμπρά ποιητικά του δοκίμια και την «ιλιγγιώδη δημιουργική του δεξιοτεχνία» επιβραβεύεται με συνεχείς επαίνους. Ο Durs Grünbein τιμήθηκε με διάφορα βραβεία. Το 1995 του απονεμήθηκε το σημαντικότερο γερμανικό λογοτεχνικό Βραβείο Γκέοργκ
Interieur με κουκουβάγια
Το φεγγάρι φέγγει μέσα στο δωμάτιο. Τίποτα δεν είναι πραγματικό.
Ανεξερεύνητη η κάθε στιγμή, ο κόσμος
στον λαβύρινθο των αισθήσεων μία κολλοσιαία ηχώ.
Ένα νόμισμα στο χέρι – το δικό μου φυλαχτό.
Δεκαεφτά γραμμάρια ασήμι, σύμβολο αγνό.
Κουκουβάγια, φώτιζε με, άνοιξε τα μάτια.
Ζώο πάνω στο αττικό τετράδραχμο, βοήθα.
Από: Ο αστρονόμος: ποιήματα μιας εικοσαετίας
Μετάφραση-Επίμετρο: Θανάσης Λάμπρου Αθήνα: Εκδοτικός οίκος Μικρή Άρκτος, 2012
Οι εκδόσεις Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν τη νέα ποιητική συλλογή του Γιάννη Ευθυμιάδη με τίτλο «Πάνω στο σώμα σου». Θα προλογίσει ο εκδότης της Μικρής Άρκτου και στιχουργός Παρασκευάς Καρασούλος. Ο ποιητής Γιάννης Ευθυμιάδης θα διαβάσει ποιήματα από τη συλλογή. Στη εκδήλωση συμμετέχουν οι δημιουργοί και ερμηνευτές της 4ης Ακρόασης της Μικρής Άρκτου: …
H ΙΑΝΟS Αίθουσα Τέχνης συστήνει στο κοινό τον νέο εικαστικό Γιώργο Ταξίδη, τελειόφοιτο του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. , παρουσιάζοντας την πρώτη του ατομική έκθεση με τίτλο “Πρόσωπα”. Η έκθεση εντάσσεται στο θεσμό ΕΙΣΑΓΩΓΗ που εγκαινίασε πέρσι η IANOS Αίθουσα Τέχνης και παρουσιάζει το έργο νέων καλλιτεχνών, στηρίζοντάς …
Η Μικρή Άρκτος σας προσκαλεί σε μια συνάντηση με τον ποιητή Durs Grünbein
O ποιητής Durs Grünbein στην Αθήνα
συνομιλεί με τους αναγνώστες του, συζητά για την ποίησή του.
Πέμπτη 15/Νοεμβρίου/2012, 20:00
Goethe-Institut Athen,Ομήρου 14–16, Αθήνα
Συντονισμός: Ίσμα Τουλάτου, δημοσιογράφος (Το Βήμα)
Συζήτηση και ανάγνωση από τον ίδιον τον ποιητή και τον μεταφραστή του
Ταυτόχρονη μετάφραση στα Ελληνικά και τα Γερμανικά
Είσοδος ελεύθερη
Μια εκδήλωση του Goethe-Institut Athen σε συνεργασία με την Μικρή Άρκτο
Ο ποιητής του «Αστρονόμου», Durs Grünbein γεννήθηκε στις 9 Οκτωβρίου του 1962 στην Δρέσδη, όπου και έζησε μέχρι την αποφοίτησή του από το Λύκειο. Το 1986 ξεκίνησε σπουδές στο τμήμα Θεατρικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Humboldt του Βερολίνου. Εργάστηκε σε διάφορα θέατρα της Ανατολικής Γερμανίας. Ο συγγραφέας Heiner Müller τον έφερε σε επαφή με τον εκδοτικό οίκο Suhrkamp, όπου το 1988 δημοσίευσε τη συλλογή ποιημάτων «Γκρίζα ζώνη το πρωί».
Ο Durs Grünbein είναι λυρικός ποιητής, δοκιμιογράφος και μεταφραστής και ένας από τους πιο σημαντικούς εκπροσώπους της σύγχρονης ποίησης. Για το πολύπλευρο συγγραφικό του έργο, τα λαμπρά ποιητικά του δοκίμια και την «ιλιγγιώδη δημιουργική του δεξιοτεχνία» επιβραβεύεται με συνεχείς επαίνους. Ο Durs Grünbein τιμήθηκε με διάφορα βραβεία. Το 1995 του απονεμήθηκε το σημαντικότερο γερμανικό λογοτεχνικό Βραβείο Γκέοργκ
Interieur με κουκουβάγια
Το φεγγάρι φέγγει μέσα στο δωμάτιο. Τίποτα δεν είναι πραγματικό.
Ανεξερεύνητη η κάθε στιγμή, ο κόσμος
στον λαβύρινθο των αισθήσεων μία κολλοσιαία ηχώ.
Ένα νόμισμα στο χέρι – το δικό μου φυλαχτό.
Δεκαεφτά γραμμάρια ασήμι, σύμβολο αγνό.
Κουκουβάγια, φώτιζε με, άνοιξε τα μάτια.
Ζώο πάνω στο αττικό τετράδραχμο, βοήθα.
Από: Ο αστρονόμος: ποιήματα μιας εικοσαετίας
Μετάφραση-Επίμετρο: Θανάσης Λάμπρου Αθήνα: Εκδοτικός οίκος Μικρή Άρκτος, 2012
Related Posts
Παρασκευή 3/11, Σάββατο 4/11 & Κυριακή 5/11 στη Θεσσαλονίκη στο θέατρο ΑΥΛΑΙΑ
ΛΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ & ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΚΑΡΑΣΟΥΛΟΣ
Ανάσα μου κι αέρα
Μουσική Παράσταση
Με τους: Απόστολο Κίτσο, Παναγιώτη Λάμπουρα, Θοδωρή Νικολάου
Τρίτη 20 Μαίου στις 20.30 στον ΙΑΝΟ
Οι εκδόσεις Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν τη νέα ποιητική συλλογή του Γιάννη Ευθυμιάδη με τίτλο «Πάνω στο σώμα σου». Θα προλογίσει ο εκδότης της Μικρής Άρκτου και στιχουργός Παρασκευάς Καρασούλος. Ο ποιητής Γιάννης Ευθυμιάδης θα διαβάσει ποιήματα από τη συλλογή. Στη εκδήλωση συμμετέχουν οι δημιουργοί και ερμηνευτές της 4ης Ακρόασης της Μικρής Άρκτου: …
“Κωνσταντινούπολη”ατομική έκθεση ζωγραφικής του Ανδρέα Γεωργιάδη στην gallery genesis
Εγκαίνια: Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2016
Διάρκεια έκθεσης: 15 Δεκεμβρίου 2016 έως 14 Ιανουαρίου 2017
Τρίτη 26 Μαϊου 2015 στις 20:30 στον Ιανό
H ΙΑΝΟS Αίθουσα Τέχνης συστήνει στο κοινό τον νέο εικαστικό Γιώργο Ταξίδη, τελειόφοιτο του Τμήματος Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών της Σχολής Καλών Τεχνών του Α.Π.Θ. , παρουσιάζοντας την πρώτη του ατομική έκθεση με τίτλο “Πρόσωπα”. Η έκθεση εντάσσεται στο θεσμό ΕΙΣΑΓΩΓΗ που εγκαινίασε πέρσι η IANOS Αίθουσα Τέχνης και παρουσιάζει το έργο νέων καλλιτεχνών, στηρίζοντάς …