Οι Εικαστικές Αναζητήσεις, ένας χώρος που δημιούργησε ο Μελέτης Φικιώρης και προσφέρεται αφιλοκερδώς στους εικαστικούς καλλιτέχνες για να εκθέτουν το έργο τους, καθώς και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν τη νέα δουλειά του ζωγράφου Μηνά Καμπιτάκη με τίτλο “Υψιπέδια (απ’ την κορφή του αγέρα)” σε επιμέλεια της Ίριδας Κρητικού.
Όπως σημειώνει και η επιμελήτρια της έκθεσης: “Παρατηρώντας τα υψιπέδια και τα διάσελα της γενέθλιας Κρήτης εκ του άνωθεν, ο Μηνάς Καμπιτάκης αρθρώνει μία ιδιόχειρη γεωγραφία που διάστικτη από σημάδια εδάφους τελεί σε σταδιακή σμίκρυνση. Κουκίδες πράσινου εμφύονται στις γήινες ώχρες και τα κεραμιδένια χωράφια με τον τρόπο μιας απαλής μουσικής ρυθμολογίας που ενθαρρύνει το βλέμμα σε μια διαδικασία σταδιακής πατριδογνωστικής αποκάλυψης. Στη ζωγραφική αποτύπωση του μικρού σύμπαντος του περιηγούμενου καλλιτέχνη, μαζί με την επιθυμία του στιγμιαίου εισέρχεται επιπλέον το στοιχείο του ναΐφ, μετατρέποντας την αρχική εντύπωση της πυκνής σημείωσης σε εκείνη της ιστορικής και ψηλαφητής αφήγησης του εδάφους. Το βλέμμα του, ποτισμένο από τις πρωτογενείς μνήμες του τόπου και έμπλεο των αναγνώσεων του «Καπετάν Μιχάλη», περιηγείται με ευφράδεια τις λανθάνουσες καμπύλες των χέρσων εκτάσεων, κοντοστέκεται στις τρυφερές αναδιπλώσεις τους, αφουγκράζεται την ανεπαίσθητη αύρα που ταξιδεύει τα όρνια και τα πουλιά, σκαλώνει στους εκατόχρονους κορμούς που συγκρατούν με ρώμη το γόνιμο χώμα. Κι ύστερα οι γραμμές τραβούν με ήσυχη βεβαιότητα προς τη θάλασσα: κάπου εκεί, στο πέρα του ορίζοντα, υπάρχει το παντοτινό αλάτι του τόπου, ζωογόνο και φωτεινό σαν το νερό που τον περικλείει. Ανεπεξέργαστο και ευφραντικό σαν τα αθόρυβα μονοπάτια όπου αναπαύεται η θερινή παιδική ηλικία του ζωγράφου”.
Ο Μηνάς Καμπιτάκης γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κρήτη. Έχει πραγματοποιήσει έως τώρα 6 ατομικές εκθέσεις και έχει συμμετάσχει σε πολλές ομαδικές. Έχει επίσης φιλοτεχνήσει πολλά εξώφυλλα βιβλίων και CD. Ζει κι εργάζεται στην Αθήνα.
IANOS ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ Καλλιτεχνική διεύθυνση: Μικρή Άρκτος Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού Εγκαίνια: Τρίτη 21 Μαΐου 2013, 19.00 Διάρκεια: 21 Μαΐου – 15 Ιουνίου 2013 Ένας μαγικός εικαστικός περίπατος στην Αθήνα και στα καλά κρυμμένα μυστικά της. Ο ήρωας περιπλανιέται ημέρα και νύχτα, συλλέγει και γεύεται μούρα και νεράτζια, τζίτζιφα, σύκα και σπυριά ροδιού, πάντοτε στη σκιά …
Ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης συμμετέχουν με μία συναυλία με τίτλο Προσωπικό στο 2ο bio – Mechanical Festival
Έκτακτη συμμετοχή : Απόστολος Κίτσος
Είσοδος ελεύθερη με κρατήσεις στα τηλέφωνα 210 – 3217810. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Πέμπτη 25 Απριλίου, 20:00 με την ευκαιρία του κονσέρτου της στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών την επόμενη ημέρα, η κορυφαία, βραβευμένη με Grammy, αμερικανή βιολονίστα Kim Kashkashian, συνομιλεί με συνεργάτες, δημοσιογράφους και το κοινό για τον μουσικό της κόσμο. Μαζί της, η φίλη …
ΜΗΝΑΣ ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ
Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού
Εγκαίνια: Πέμπτη 11 Απριλίου, 20.00 μ.μ.
Όμορφη πού ‘ναι η Κρήτη, όμορφη!
Ε, και νά ΄μουνα αετός
να την καμάρωνα όλη
απ’ την κορφή του αγέρα!
Νίκος Καζαντζάκης, Καπετάν Μιχάλης
Οι Εικαστικές Αναζητήσεις, ένας χώρος που δημιούργησε ο Μελέτης Φικιώρης και προσφέρεται αφιλοκερδώς στους εικαστικούς καλλιτέχνες για να εκθέτουν το έργο τους, καθώς και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν τη νέα δουλειά του ζωγράφου Μηνά Καμπιτάκη με τίτλο “Υψιπέδια (απ’ την κορφή του αγέρα)” σε επιμέλεια της Ίριδας Κρητικού.
Όπως σημειώνει και η επιμελήτρια της έκθεσης: “Παρατηρώντας τα υψιπέδια και τα διάσελα της γενέθλιας Κρήτης εκ του άνωθεν, ο Μηνάς Καμπιτάκης αρθρώνει μία ιδιόχειρη γεωγραφία που διάστικτη από σημάδια εδάφους τελεί σε σταδιακή σμίκρυνση. Κουκίδες πράσινου εμφύονται στις γήινες ώχρες και τα κεραμιδένια χωράφια με τον τρόπο μιας απαλής μουσικής ρυθμολογίας που ενθαρρύνει το βλέμμα σε μια διαδικασία σταδιακής πατριδογνωστικής αποκάλυψης. Στη ζωγραφική αποτύπωση του μικρού σύμπαντος του περιηγούμενου καλλιτέχνη, μαζί με την επιθυμία του στιγμιαίου εισέρχεται επιπλέον το στοιχείο του ναΐφ, μετατρέποντας την αρχική εντύπωση της πυκνής σημείωσης σε εκείνη της ιστορικής και ψηλαφητής αφήγησης του εδάφους. Το βλέμμα του, ποτισμένο από τις πρωτογενείς μνήμες του τόπου και έμπλεο των αναγνώσεων του «Καπετάν Μιχάλη», περιηγείται με ευφράδεια τις λανθάνουσες καμπύλες των χέρσων εκτάσεων, κοντοστέκεται στις τρυφερές αναδιπλώσεις τους, αφουγκράζεται την ανεπαίσθητη αύρα που ταξιδεύει τα όρνια και τα πουλιά, σκαλώνει στους εκατόχρονους κορμούς που συγκρατούν με ρώμη το γόνιμο χώμα. Κι ύστερα οι γραμμές τραβούν με ήσυχη βεβαιότητα προς τη θάλασσα: κάπου εκεί, στο πέρα του ορίζοντα, υπάρχει το παντοτινό αλάτι του τόπου, ζωογόνο και φωτεινό σαν το νερό που τον περικλείει. Ανεπεξέργαστο και ευφραντικό σαν τα αθόρυβα μονοπάτια όπου αναπαύεται η θερινή παιδική ηλικία του ζωγράφου”.
Ο Μηνάς Καμπιτάκης γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Κρήτη. Έχει πραγματοποιήσει έως τώρα 6 ατομικές εκθέσεις και έχει συμμετάσχει σε πολλές ομαδικές. Έχει επίσης φιλοτεχνήσει πολλά εξώφυλλα βιβλίων και CD. Ζει κι εργάζεται στην Αθήνα.
Διάρκεια έκθεσης: 11 – 30 Απριλίου
Ώρες λειτουργίας: Τρίτη, Πέμπτη, Παρασκευή: 18:00-21:00
Τετάρτη: 11:00-14:00 & 18:00-21:00, Σάββατο: 11:00-15:00
Εικαστικές Αναζητήσεις: Σπευσίππου 21, Κολωνάκι, τηλ. 210 7221 556,
e-mail: eik.ana@hotmail.com
Related Posts
ΤΑ ΟΠΩΡΟΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ
IANOS ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ Καλλιτεχνική διεύθυνση: Μικρή Άρκτος Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού Εγκαίνια: Τρίτη 21 Μαΐου 2013, 19.00 Διάρκεια: 21 Μαΐου – 15 Ιουνίου 2013 Ένας μαγικός εικαστικός περίπατος στην Αθήνα και στα καλά κρυμμένα μυστικά της. Ο ήρωας περιπλανιέται ημέρα και νύχτα, συλλέγει και γεύεται μούρα και νεράτζια, τζίτζιφα, σύκα και σπυριά ροδιού, πάντοτε στη σκιά …
Τρίτη 24 Ιουλίου στις 21:15 στο Θέατρο Αυλιδείας Αρτέμιδος
Ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης συμμετέχουν με μία συναυλία με τίτλο Προσωπικό στο 2ο bio – Mechanical Festival
Έκτακτη συμμετοχή : Απόστολος Κίτσος
Μια ανοιχτή συνομιλία με την Kιμ Κασκασιάν
Είσοδος ελεύθερη με κρατήσεις στα τηλέφωνα 210 – 3217810. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Πέμπτη 25 Απριλίου, 20:00 με την ευκαιρία του κονσέρτου της στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών την επόμενη ημέρα, η κορυφαία, βραβευμένη με Grammy, αμερικανή βιολονίστα Kim Kashkashian, συνομιλεί με συνεργάτες, δημοσιογράφους και το κοινό για τον μουσικό της κόσμο. Μαζί της, η φίλη …
Σάββατο 31 Μαρτίου στις 12:00 στο Public Σύνταγματος
Η Μικρή Άρτος και το Public παρουσιάζουν το νέο παιδικό βιβλίο-cd “Πες μου τ΄όνομά σου” του Φοίβου Δεληβοριά που μόλις κυκλοφόρησε.