Αφιέρωμα στον Καλλιτεχνικό Οργανισμό Φάσμα – Απλό Θέατρο του Αντώνη Αντύπα
Ο ΙΑΝΟS, τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου, οργανώνει ένα αφιέρωμα στον «Καλλιτεχνικό Οργανισμό Φάσμα – Απλό Θέατρο» του Αντώνη Αντύπα, ζωντανεύοντας βήμα-βήμα τη διαδρομή του θεάτρου από το πρώτο κουδούνι του 1990 μέχρι το 2012. Πρόσωπα, χειρονομίες, λέξεις, συναισθήματα, ιστορίες, τολμηρές επιλογές ρεπερτορίου, πρωτοποριακές αλλά και πειραματικές μορφές θεατρικής αναζήτησης που αγαπήθηκαν από κοινό και κριτικούς όλα αυτά τα χρόνια.
Την εκδήλωση προλογίζει ο Κώστας Γεωργουσόπουλος, ενώ στη συνέχεια, ο Παύλος Τσίμας συνομιλεί με τον Αντώνη Αντύπα, για την θεατρική του διαδρομή.
Η Μάνια Παπαδημητρίου μοιράζεται με το κοινό ένα μονόλογο από την ιστορική παράσταση “Μόλλυ Σουήνυ” του Μπράιαν Φρίελ (1996-1998).
Η Ελένη Καραΐνδρου, ζωντανεύει στο πιάνο επί σκηνής μουσικά στιγμιότυπα από αγαπημένες θεατρικές παραστάσεις του Α. Αντύπα. Κοντά της οι Βαγγέλης Χριστόπουλος (όμποε), Γιώργος Καλούδης (τσέλο) και Μάνια Παπαδημητρίου (τραγούδι).
Το αφιέρωμα συμπληρώνεται από την προβολή σπάνιων και οπτικών και ηχητικών ντοκουμέντων.
Μια χρονιά γεμάτη αναγνώριση και τιμητικές προσκλήσεις είναι το 2012 για την Ελένη Καραΐνδρου. Μετά την επιτυχία της στο Théâtre de la Ville του Παρισιού τον Ιούνιο με τη συμμετοχή της στη δραματοποιημένη παρουσίαση του σεναρίου «Η σκόνη του χρόνου», βρέθηκε ξανά στο Παρίσι πριν λίγες μέρες ως μέλος Κριτικής Επιτροπής για το Βραβείο Καλύτερης …
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, δύο νέοι τραγουδοποιοί από την 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης, παρουσιάζουν τραγούδια τους βασισμένα σε ποιήματα Ελλήνων και ξένων ποιητών. Τραγουδούν ο Μιχάλης κι ο Παντελής κιθάρα παίζει ο Μιχάλης μελόντικα ο Παντελής και λύρα ο Ανδρέας Αρβανίτης. Είσοδος: 5€ / Ελάχιστη κατανάλωση: …
Πέμπτη 27 Μαρτίου 20:30 Μ.Μ. στον ΙΑΝΟ
Αφιέρωμα στον Καλλιτεχνικό Οργανισμό Φάσμα – Απλό Θέατρο του Αντώνη Αντύπα
Ο ΙΑΝΟS, τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου, οργανώνει ένα αφιέρωμα στον «Καλλιτεχνικό Οργανισμό Φάσμα – Απλό Θέατρο» του Αντώνη Αντύπα, ζωντανεύοντας βήμα-βήμα τη διαδρομή του θεάτρου από το πρώτο κουδούνι του 1990 μέχρι το 2012. Πρόσωπα, χειρονομίες, λέξεις, συναισθήματα, ιστορίες, τολμηρές επιλογές ρεπερτορίου, πρωτοποριακές αλλά και πειραματικές μορφές θεατρικής αναζήτησης που αγαπήθηκαν από κοινό και κριτικούς όλα αυτά τα χρόνια.
Την εκδήλωση προλογίζει ο Κώστας Γεωργουσόπουλος, ενώ στη συνέχεια, ο Παύλος Τσίμας συνομιλεί με τον Αντώνη Αντύπα, για την θεατρική του διαδρομή.
Η Μάνια Παπαδημητρίου μοιράζεται με το κοινό ένα μονόλογο από την ιστορική παράσταση “Μόλλυ Σουήνυ” του Μπράιαν Φρίελ (1996-1998).
Η Ελένη Καραΐνδρου, ζωντανεύει στο πιάνο επί σκηνής μουσικά στιγμιότυπα από αγαπημένες θεατρικές παραστάσεις του Α. Αντύπα. Κοντά της οι Βαγγέλης Χριστόπουλος (όμποε), Γιώργος Καλούδης (τσέλο) και Μάνια Παπαδημητρίου (τραγούδι).
Το αφιέρωμα συμπληρώνεται από την προβολή σπάνιων και οπτικών και ηχητικών ντοκουμέντων.
Είσοδος Ελεύθερη
Related Posts
Παρασκευή 16 Μαρτίου στις 22:30 στο PassPort Upstairs
Μουσική παράσταση των Απόστολου Κίτσου και Μιχάλη Καλογεράκη με τίτλο Κάτι Παράξενο!
Η διεθνής Ελένη Καραΐνδρου
Μια χρονιά γεμάτη αναγνώριση και τιμητικές προσκλήσεις είναι το 2012 για την Ελένη Καραΐνδρου. Μετά την επιτυχία της στο Théâtre de la Ville του Παρισιού τον Ιούνιο με τη συμμετοχή της στη δραματοποιημένη παρουσίαση του σεναρίου «Η σκόνη του χρόνου», βρέθηκε ξανά στο Παρίσι πριν λίγες μέρες ως μέλος Κριτικής Επιτροπής για το Βραβείο Καλύτερης …
Παρασκευή, 20 Μαρτίου στις 9:00 μ.μ.στον Ιανό
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, δύο νέοι τραγουδοποιοί από την 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης, παρουσιάζουν τραγούδια τους βασισμένα σε ποιήματα Ελλήνων και ξένων ποιητών. Τραγουδούν ο Μιχάλης κι ο Παντελής κιθάρα παίζει ο Μιχάλης μελόντικα ο Παντελής και λύρα ο Ανδρέας Αρβανίτης. Είσοδος: 5€ / Ελάχιστη κατανάλωση: …
IANOS Αίθουσα Τέχνης: Animalia
Εγκαίνια: Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2016, στις 20:30
Διάρκεια: 11 Οκτωβρίου – 13 Νοεμβρίου 2016