Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση που διοργανώνουμε για το κλείσιμο των δύο επιτυχημένων εικαστικών εκθέσεων της IANOS ΑΙΘΟΥΣΑΣ ΤΕΧΝΗΣ. Πρόκειται για την έκθεση φωτογραφίας της Ένης Κούκουλα “Η φωνή των πραγμάτων” καθώς και την έκθεση ζωγραφικής του Ανδρέα Γεωργιάδη“Αλεξανδρινό Κουαρτέτο”.
Η Ένη Κούκουλα, θα συνομιλήσει με τον δημοσιογράφο Νίκο Βατόπουλο για το έργο της, παρουσιάζοντας ζωντανά στην οθόνη φωτογραφικό υλικό των τελευταίων 20 ετών. Την παρουσίαση θα πλαισιώσει μουσικά η πιανίστρια Γιώτα Αθανασούλια.
Ο Ανδρέας Γεωργιάδης, από την πλευρά του, θα συνομιλήσει με την επιμελήτρια Ίριδα Κρητικού, και θα μας ξεναγήσει στην Αλεξάνδρεια του Ντάρρελ και του Κ. Π. Καβάφη μέσα από τα έργα του, αναγνώσεις ποιημάτων, αλλά και προβολή σπάνιου αρχειακού υλικού.
Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό. Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και …
Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού Εγκαίνια: Πέμπτη 11 Απριλίου, 20.00 μ.μ. Όμορφη πού ‘ναι η Κρήτη, όμορφη! Ε, και νά ΄μουνα αετός να την καμάρωνα όλη απ’ την κορφή του αγέρα! Νίκος Καζαντζάκης, Καπετάν Μιχάλης Οι Εικαστικές Αναζητήσεις, ένας χώρος που δημιούργησε ο Μελέτης Φικιώρης και προσφέρεται αφιλοκερδώς στους εικαστικούς καλλιτέχνες για να εκθέτουν το έργο τους, …
Σας προσκαλούμε την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου στις 6.30 μ. μ. στο βιβλιοπωλείο Ιανός, όπου θα παρουσιάσουμε το βιβλίο του Γιάννη Βασιλόπουλου, Αδιανόητα διαφορετικοί, μαθητή της Α΄Λυκείου του Καλλιτεχνικού Σχολείου Γέρακα. Το βιβλίο, το οποίο αποτελεί μια συλλογή κειμένων του συγγραφέα από την προσωπική του ιστοσελίδα και το οποίο έχει εικονογραφήσει ο εικαστικός Μανώλης Αναστασάκος, θα παρουσιάσουν …
Σάββατο 31 Ιανουαρίου 2015, 2.30 Μ.Μ.στον Ιανό
Σας προσκαλούμε στην εκδήλωση που διοργανώνουμε για το κλείσιμο των δύο επιτυχημένων εικαστικών εκθέσεων της IANOS ΑΙΘΟΥΣΑΣ ΤΕΧΝΗΣ. Πρόκειται για την έκθεση φωτογραφίας της Ένης Κούκουλα “Η φωνή των πραγμάτων” καθώς και την έκθεση ζωγραφικής του Ανδρέα Γεωργιάδη “Αλεξανδρινό Κουαρτέτο”.
Η Ένη Κούκουλα, θα συνομιλήσει με τον δημοσιογράφο Νίκο Βατόπουλο για το έργο της, παρουσιάζοντας ζωντανά στην οθόνη φωτογραφικό υλικό των τελευταίων 20 ετών. Την παρουσίαση θα πλαισιώσει μουσικά η πιανίστρια Γιώτα Αθανασούλια.
Ο Ανδρέας Γεωργιάδης, από την πλευρά του, θα συνομιλήσει με την επιμελήτρια Ίριδα Κρητικού, και θα μας ξεναγήσει στην Αλεξάνδρεια του Ντάρρελ και του Κ. Π. Καβάφη μέσα από τα έργα του, αναγνώσεις ποιημάτων, αλλά και προβολή σπάνιου αρχειακού υλικού.
Related Posts
H 4η ΑΚΡΟΑΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΑΡΚΤΟΥ LIVE στον IANO
Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό. Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και …
ΜΗΝΑΣ ΚΑΜΠΙΤΑΚΗΣ
Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού Εγκαίνια: Πέμπτη 11 Απριλίου, 20.00 μ.μ. Όμορφη πού ‘ναι η Κρήτη, όμορφη! Ε, και νά ΄μουνα αετός να την καμάρωνα όλη απ’ την κορφή του αγέρα! Νίκος Καζαντζάκης, Καπετάν Μιχάλης Οι Εικαστικές Αναζητήσεις, ένας χώρος που δημιούργησε ο Μελέτης Φικιώρης και προσφέρεται αφιλοκερδώς στους εικαστικούς καλλιτέχνες για να εκθέτουν το έργο τους, …
ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ-
Σας προσκαλούμε την Πέμπτη 5 Δεκεμβρίου στις 6.30 μ. μ. στο βιβλιοπωλείο Ιανός, όπου θα παρουσιάσουμε το βιβλίο του Γιάννη Βασιλόπουλου, Αδιανόητα διαφορετικοί, μαθητή της Α΄Λυκείου του Καλλιτεχνικού Σχολείου Γέρακα. Το βιβλίο, το οποίο αποτελεί μια συλλογή κειμένων του συγγραφέα από την προσωπική του ιστοσελίδα και το οποίο έχει εικονογραφήσει ο εικαστικός Μανώλης Αναστασάκος, θα παρουσιάσουν …
Δευτέρα 2 Οκτωβρίου στις 20:00, στο Καφέ του Νομισματικού Μουσείου
Παρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Γιάννη Στίγκα που κυκλοφορεί από τη Μικρή Άρκτο με τίτλο «Εξυπερύ σημαίνει χάνομαι»