Από την Κούβα στον Καναδά και από εκεί στη Νέα Υόρκη: Ένας από τους πιο καταξιωμένους πιανίστες της σύγχρονης τζαζ κάνει στάση στη Στέγη κουβαλώντας στις αποσκευές του μεθυστικές μελωδίες.
Αν και μόλις 32 ετών, ο Ντέηβιντ Βιρέγιες έχει μια πορεία στην παγκόσμια τζαζ σκηνή που θα ζήλευαν αρκετοί συνομήλικοί του. ΟιNew York Timesτον χαρακτήρισαν μάλιστα ως έναν από τους ανερχόμενους τζαζ πιανίστες και συνθέτες της γενιάς του.
Γεννήθηκε στην Κούβα και μεγάλωσε σε μια οικογένεια όπου η μουσική ήταν μέρος της ζωής τους. Ο πατέρας του, José Aquiles, υπήρξε γνωστός στη χώρα του τραγουδοποιός της Nueva Trova –μουσικό κίνημα με πολιτικό προσανατολισμό, που άνθησε στην Κούβα των 70s–, ενώ η μητέρα του έπαιζε φλάουτο στη Συμφωνική Ορχήστρα του Σαντιάγο ντε Κούμπα. Περιτριγυρισμένος από ήχους, άρχισε μαθήματα κλασικού πιάνου στην ηλικία των 7 ετών, ενώ παράλληλα αφουγκραζόταν τις μουσικές παραδόσεις της πατρίδας του. Τη μέρα που ανακάλυψε τη συλλογή δίσκων του παππού του, μαγεύτηκε από τον αυτοσχεδιασμό και κόλλησε το μικρόβιο της τζαζ.
Ένας κομβικός σταθμός στην καριέρα του υπήρξε η γνωριμία του, το 2001, σε ηλικία 18 ετών, με την Καναδή σοπράνο σαξοφωνονίστρια Jane Bunnett, η οποία αγαπούσε τις αφροκουβανέζικες μελωδίες. Οι δυο τους συνεργάστηκαν σε πολλά πρότζεκτ, έκαναν μαζί περιοδείες και ηχογράφησαν αρκετά άλμπουμ, δύο εκ των οποίων προτάθηκαν για Γκράμμυ. Η μαθητεία του δίπλα στον σπουδαίο Αμερικανό συνθέτη, σαξοφωνίστα και φλαουτίστα, Henry Threadgill, αποδείχτηκε καθοριστική για την προσωπική φιλοσοφία που θα ανέπτυσσε γύρω από την τζαζ τα επόμενα χρόνια.
Οι συνθέσεις του Βιρέγιες είναι έντονα αισθησιακές και μυστηριακές. Έχουν έναν τελετουργικό και εξωτικό χαρακτήρα, σαν να λατρεύουν τον ίδιο τον ήχο. Οι ενορχηστρώσεις του είναι συχνά αντισυμβατικές, ενώ η μουσική του δανείζεται τα αφροκουβανέζικα ακούσματα της παιδικής του ηλικίας, τα οποία ενσωματώνει στη σύγχρονη τζαζ. Το αποτέλεσμα αψηφά την κατηγοριοποίηση και αναδεικνύει το πηγαίο και πολύπλευρο ταλέντο του, που τον καθιστά μια από τις μεγαλύτερες ελπίδες για το μέλλον.
David Virelles: πιάνο
Vicente Archer: κοντραμπάσο
Gerald Cleaver: τύμπανα
Roman Diaz: κρουστά
Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2015 στις 21:00, Μουσική στη Στέγη
Από την Κούβα στον Καναδά και από εκεί στη Νέα Υόρκη: Ένας από τους πιο καταξιωμένους πιανίστες της σύγχρονης τζαζ κάνει στάση στη Στέγη κουβαλώντας στις αποσκευές του μεθυστικές μελωδίες.
Αν και μόλις 32 ετών, ο Ντέηβιντ Βιρέγιες έχει μια πορεία στην παγκόσμια τζαζ σκηνή που θα ζήλευαν αρκετοί συνομήλικοί του. Οι New York Times τον χαρακτήρισαν μάλιστα ως έναν από τους ανερχόμενους τζαζ πιανίστες και συνθέτες της γενιάς του.
Γεννήθηκε στην Κούβα και μεγάλωσε σε μια οικογένεια όπου η μουσική ήταν μέρος της ζωής τους. Ο πατέρας του, José Aquiles, υπήρξε γνωστός στη χώρα του τραγουδοποιός της Nueva Trova –μουσικό κίνημα με πολιτικό προσανατολισμό, που άνθησε στην Κούβα των 70s–, ενώ η μητέρα του έπαιζε φλάουτο στη Συμφωνική Ορχήστρα του Σαντιάγο ντε Κούμπα. Περιτριγυρισμένος από ήχους, άρχισε μαθήματα κλασικού πιάνου στην ηλικία των 7 ετών, ενώ παράλληλα αφουγκραζόταν τις μουσικές παραδόσεις της πατρίδας του. Τη μέρα που ανακάλυψε τη συλλογή δίσκων του παππού του, μαγεύτηκε από τον αυτοσχεδιασμό και κόλλησε το μικρόβιο της τζαζ.
Ένας κομβικός σταθμός στην καριέρα του υπήρξε η γνωριμία του, το 2001, σε ηλικία 18 ετών, με την Καναδή σοπράνο σαξοφωνονίστρια Jane Bunnett, η οποία αγαπούσε τις αφροκουβανέζικες μελωδίες. Οι δυο τους συνεργάστηκαν σε πολλά πρότζεκτ, έκαναν μαζί περιοδείες και ηχογράφησαν αρκετά άλμπουμ, δύο εκ των οποίων προτάθηκαν για Γκράμμυ. Η μαθητεία του δίπλα στον σπουδαίο Αμερικανό συνθέτη, σαξοφωνίστα και φλαουτίστα, Henry Threadgill, αποδείχτηκε καθοριστική για την προσωπική φιλοσοφία που θα ανέπτυσσε γύρω από την τζαζ τα επόμενα χρόνια.
Οι συνθέσεις του Βιρέγιες είναι έντονα αισθησιακές και μυστηριακές. Έχουν έναν τελετουργικό και εξωτικό χαρακτήρα, σαν να λατρεύουν τον ίδιο τον ήχο. Οι ενορχηστρώσεις του είναι συχνά αντισυμβατικές, ενώ η μουσική του δανείζεται τα αφροκουβανέζικα ακούσματα της παιδικής του ηλικίας, τα οποία ενσωματώνει στη σύγχρονη τζαζ. Το αποτέλεσμα αψηφά την κατηγοριοποίηση και αναδεικνύει το πηγαίο και πολύπλευρο ταλέντο του, που τον καθιστά μια από τις μεγαλύτερες ελπίδες για το μέλλον.
Vicente Archer: κοντραμπάσο
Gerald Cleaver: τύμπανα
Roman Diaz: κρουστά
Πληροφορίες: Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών Ιδρύματος Ωνάση / Onassis Cultural Centre Athens
Related Posts
Κυριακή 22 Ιουλίου στις 21:00 στο Café στον κήπο του Νομισματικού Μουσείου
Μουσική παράσταση των Απόστολου Κίτσου και Μιχάλη Καλογεράκη
με τίτλο Κάτι Παράξενο
Παρασκευή 13 Ιανουαρίου στις 21:30 στο Ρότα Art Coffee Community
Προσωπικό | Μουσική παράσταση των Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη
Τετάρτη 23 Ιουνίου 2021 στις 19:30 στο Café του Νομισματικού Μουσείου
Παρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Νίκου Φιλντίση “Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου”
Δευτέρα 30 Ιανουαρίου στις 19:00 στο Public Συντάγματος
Παρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Γιώργου Ανδρέου με τίτλο «Ο Απερίσκεπτος Πλοηγός».