Ο ήχος του στην πολίτικη λύρα είναι χαρακτηριστικός και νιώθει κανείς πως μεταφέρει μια μεγάλη ποσότητα πολιτισμικής ιστορίας και «ελληνικότητας», αλλά παράλληλα ότι παραμένει ανοιχτός σε όλες τις σύγχρονες προσεγγίσεις ή μουσικές προκλήσεις. Τον Σωκράτη Σινόπουλο τον έχουμε ακούσει –ζωντανά ή σε ηχογραφήσεις– να παίζει με τον Ross Daly, την Ελένη Καραΐνδρου, τη Δόμνα Σαμίου, τον Ara Dinkjian και τον Charles Lloyd, και να βάζει τη δική του εκφραστική σφραγίδα σε ιδιώματα που καλύπτουν μια ευρύτατη γκάμα, από την παράδοση έως τη σύγχρονη, διεθνή δημιουργική μουσική. Πρόσφατα, κυκλοφόρησε ο πρώτος του προσωπικός δίσκος, με τίτλο Eight Winds, στη γνωστή μας γερμανική εταιρία ECM και σε παραγωγή του εμβληματικού ιδρυτή και διευθυντή της, Manfred Eicher.
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, δύο νέοι τραγουδοποιοί από την 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης, παρουσιάζουν τραγούδια τους βασισμένα σε ποιήματα Ελλήνων και ξένων ποιητών. Τραγουδούν ο Μιχάλης κι ο Παντελής κιθάρα παίζει ο Μιχάλης μελόντικα ο Παντελής και λύρα ο Ανδρέας Αρβανίτης. Είσοδος: 5€ / Ελάχιστη κατανάλωση: …
Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015 στις 20:30, Μουσική στη Στέγη
Related Posts
Παρασκευή 9, Σάββατο 10 & Κυριακή 11 Μαρτίου 2018 στο HALF NOTE JAZZ CLUB
Το Half Note και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν
για 3 μόνο βραδιές την παράσταση
«Ο Αττίκ στο Παρίσι… κι άλλες ιστορίες»
με τον Γιώργη Χριστοδούλου.
Τρίτη 24 Απριλίου στις 21:00 στο Πολύεδρο Πάτρα
Songs for a blue cloud με την Κυβέλη Καστοριάδη & τον Ορέστη Καλαμπαλίκη μουσική παράσταση στο Πολύεδρο στην Πάτρα.
Παρασκευή, 20 Μαρτίου στις 9:00 μ.μ.στον Ιανό
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης, δύο νέοι τραγουδοποιοί από την 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης, παρουσιάζουν τραγούδια τους βασισμένα σε ποιήματα Ελλήνων και ξένων ποιητών. Τραγουδούν ο Μιχάλης κι ο Παντελής κιθάρα παίζει ο Μιχάλης μελόντικα ο Παντελής και λύρα ο Ανδρέας Αρβανίτης. Είσοδος: 5€ / Ελάχιστη κατανάλωση: …
Σάββατο 10 Δεκεμβρίου 2016 στις 12.30 μ.μ. στην Οικία Κατακουζηνού
Παρουσίαση Παιδικού Βιβλίου, «Το ταξίδι του αστεριού & η ιστορία της ίριδας» που έγραψε η Σοφία Πελοποννησίου και εικονογράφησε η Μαρία Γενιτσαρίου.