Το Θέατρο Άλφα/Ιδέα και η Μικρή Άρκτος σας προσκαλούν στη πρώτη liveπαρουσίαση του βιβλίου-cd του Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη που εκδόθηκε από τη Μικρή Άρκτο με τίτλο «Προσωπικό».
Συμμετέχει η Μαρία Φαραντούρη
Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2016 στις 21.00
Είσοδος μόνο με προσκλήσεις
Tηλέφωνο κρατήσεων 210 76 10 616 & 620
Λίγα λόγια για το βιβλίο-cd
Είναι δίδυμοι.
Ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης είναι δύο νέοι μουσικοί από την Κρήτη που μελοποιούν από τα 16 τους χρόνια ποιητικό λόγο. Εμφανίστηκαν και διακρίθηκαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, ως τραγουδοποιοί και το πρώτο τους τραγούδι Αυτοί παιδί μου δεν, σε ποίηση Μιχάλη Γκανά, αγαπήθηκε αμέσως από το κοινό και τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς.
Σήμερα, η Μικρή Άρκτος με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό παρουσιάζει στο ελληνικό κοινό, την πρώτη δισκογραφική εργασία των δύο νέων τραγουδοποιών, που πιστεύουμε πως αποτελεί μια νέα, σημαντική και ολοκληρωμένη καλλιτεχνική πρόταση.
Σε μια εποχή άνυδρη και εξαιρετικά δύσκολη, ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης επιστρέφουν στη μελοποιημένη ποίηση, με έναν τρόπο όμως ζωντανό, απλό και χαρούμενο, αναζητώντας στην παράδοση μιας ισχυρής πολιτιστικής μας αναφοράς σύγχρονο και επίκαιρο τρόπο έκφρασης. Και το επιτυγχάνουν περίφημα.
Στο πρώτο ολοκληρωμένο τους δισκογραφικό εγχείρημα τους τιμά, συμπράττοντας με τη συμμετοχή της η Μαρία Φαραντούρη, την ενορχήστρωση επιμελήθηκε ο Γιώργος Ανδρέου, ενώ την καλλιτεχνική επιμέλεια και την διεύθυνση παραγωγής υπογράφει ο Παρασκευάς Καρασούλος.
Το βιβλίο – CD κοσμούν έργα του ζωγράφου Βασίλη Πέρρου.
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ 90 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΗΣ ΕΝΩΣΕΩΣ ΣΜΥΡΝΑΙΩΝ I A N O S ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ | ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΙΡΙΣ ΚΡΗΤΙΚΟΥ Εγκαίνια: Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2012, 20:30 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Η ανανεωμένη IANOS ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ επαναδιατυπώνοντας την ταυτότητά της, παρουσιάζει υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση της …
Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2016 στις 21:00 στο θέατρο Άλφα/Ιδέα
ΠΡΩΤΗ live ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ-CD
των ΜΙΧΑΛΗ & ΠΑΝΤΕΛΗ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗ
Προσωπικό
Το Θέατρο Άλφα/Ιδέα και η Μικρή Άρκτος σας προσκαλούν στη πρώτη live παρουσίαση του βιβλίου-cd του Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη που εκδόθηκε από τη Μικρή Άρκτο με τίτλο «Προσωπικό».
Συμμετέχει η Μαρία Φαραντούρη
Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2016 στις 21.00
Είσοδος μόνο με προσκλήσεις
Tηλέφωνο κρατήσεων 210 76 10 616 & 620
Λίγα λόγια για το βιβλίο-cd
Είναι δίδυμοι.
Ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης είναι δύο νέοι μουσικοί από την Κρήτη που μελοποιούν από τα 16 τους χρόνια ποιητικό λόγο. Εμφανίστηκαν και διακρίθηκαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, ως τραγουδοποιοί και το πρώτο τους τραγούδι Αυτοί παιδί μου δεν, σε ποίηση Μιχάλη Γκανά, αγαπήθηκε αμέσως από το κοινό και τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς.
Σήμερα, η Μικρή Άρκτος με μεγάλη χαρά και ενθουσιασμό παρουσιάζει στο ελληνικό κοινό, την πρώτη δισκογραφική εργασία των δύο νέων τραγουδοποιών, που πιστεύουμε πως αποτελεί μια νέα, σημαντική και ολοκληρωμένη καλλιτεχνική πρόταση.
Σε μια εποχή άνυδρη και εξαιρετικά δύσκολη, ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης επιστρέφουν στη μελοποιημένη ποίηση, με έναν τρόπο όμως ζωντανό, απλό και χαρούμενο, αναζητώντας στην παράδοση μιας ισχυρής πολιτιστικής μας αναφοράς σύγχρονο και επίκαιρο τρόπο έκφρασης. Και το επιτυγχάνουν περίφημα.
Μελοποιώντας ποιήματα των: Μιχάλη Γκανά, Γκρέγκορυ Κόρσο, Παντελή Καλογεράκη, Μηνά Δημάκη, Γιάννη Ευθυμιάδη, Πάμπλο Νερούδα, Ντίνου Σιώτη, Μπέρτολτ Μπρεχτ, Πάουλ Τσέλαν, Φερνάντο Πεσσόα, Τζελαλαντίν Ρουμί.
Στο πρώτο ολοκληρωμένο τους δισκογραφικό εγχείρημα τους τιμά, συμπράττοντας με τη συμμετοχή της η Μαρία Φαραντούρη, την ενορχήστρωση επιμελήθηκε ο Γιώργος Ανδρέου, ενώ την καλλιτεχνική επιμέλεια και την διεύθυνση παραγωγής υπογράφει ο Παρασκευάς Καρασούλος.
Το βιβλίο – CD κοσμούν έργα του ζωγράφου Βασίλη Πέρρου.
Related Posts
Πέμπτη 22/7 & Παρασκευή 23/7 στις 21.00 στο Αστεροσκοπείο Αθηνών
Παρασκευάς Καρασούλος: “Νέα σελήνη” με τον Απόστολο Κίτσο και τον Θοδωρή Νικολάου
90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΑ 90 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΟΜΑΔΙΚΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΗΣ ΕΝΩΣΕΩΣ ΣΜΥΡΝΑΙΩΝ I A N O S ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ | ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΙΡΙΣ ΚΡΗΤΙΚΟΥ Εγκαίνια: Πέμπτη 15 Νοεμβρίου 2012, 20:30 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ Η ανανεωμένη IANOS ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ επαναδιατυπώνοντας την ταυτότητά της, παρουσιάζει υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση της …
Τετάρτη 2 Αυγούστου 2017 στις 9:00 μ.μ. στην Καβάλα
Καλοκαιρινή συναυλία των Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη με τίτλο «Προσωπικό» στο 60ο Φεστιβάλ Φιλίππων
Τετάρτη 23 Φεβρουαρίου 2022 στο Σεράφειο Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Αθηναίων στις 20:00
Παρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Νίκου Φιλντίση “Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου”