H Παιδική Βιβλιοθήκη “Μίμης Βασιλόπουλος” του Δήμου Χαλανδρίου και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν το παιδικό βιβλίο – CD “Ποιός μου χάλασε το τραίνο;”.
Ο Παρασκευάς Καρασούλος και ο Γιάννης Βασιλόπουλος επέλεξαν να κάνουν μία στάση σε έναν παλιό σιδηροδρομικό σταθμό που έχει «μεταμορφωθεί» σε παιδική βιβλιοθήκη και να παρουσιάσουν τα τραγούδια και τις ιστορίες τους στους μικρούς φίλους τους, παίζοντας μαζί τους με το λόγο, την εικόνα και φυσικά με τη μουσική.
Τα παιδιά συμμετέχοντας σε ένα διαδραστικό παιχνίδι, συμπληρώνουν τις ιστορίες των τραγουδιών με το δικό τους τρόπο, ακούν τα τραγούδια και βλέπουν τους συντελεστές (από συναυλίες αλλά και δηλώσεις τους), κάνοντας δικά τους τα τραγούδια…
«Ένα χαλασμένο τραίνο ξεφορτώνει τους επιβάτες του: έναν Ασχημοβάτραχο, ένα σκονισμένο μουσικό κουτί, το φάντασμα-κολλητό φίλο της Δανάης, ένα παρατημένο Κουκλόσπιτο, τις τρελαμένες φούσκες, ένα εκνευρισμένο φεγγάρι που γίνεται ολοστρόγγυλο κάθε φορά που κλέβει γλυκά.
Κι όλοι αυτοί μαζί προσπαθούν να απαντήσουν στο βασικό ερώτημα ……………………………………ποιος μου χάλασε το τραίνο;»
Ομαδική εικαστική έκθεση που συνδιοργανώνει η IANOS Αίθουσα Τέχνης και το Διεθνές Φεστιβάλ Φιλίππων. Η έκθεση θα παρουσιαστεί και στην Καβάλα, το καλοκαίρι, στο πλαίσιο του φετινού αφιερώματος του Φεστιβάλ στον Έλληνα νομπελίστα ποιητή. Καλλιτεχνική διεύθυνση: Μικρή Άρκτος Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού
Σάββατο 8 Απριλίου στις 12:00 μ.μ. στην Παιδική Βιβλιοθήκη “Μίμης Βασιλόπουλος” Δήμου Χαλανδρίου
H Παιδική Βιβλιοθήκη “Μίμης Βασιλόπουλος” του Δήμου Χαλανδρίου και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν το παιδικό βιβλίο – CD “Ποιός μου χάλασε το τραίνο;”.
Ο Παρασκευάς Καρασούλος και ο Γιάννης Βασιλόπουλος επέλεξαν να κάνουν μία στάση σε έναν παλιό σιδηροδρομικό σταθμό που έχει «μεταμορφωθεί» σε παιδική βιβλιοθήκη και να παρουσιάσουν τα τραγούδια και τις ιστορίες τους στους μικρούς φίλους τους, παίζοντας μαζί τους με το λόγο, την εικόνα και φυσικά με τη μουσική.
Τα παιδιά συμμετέχοντας σε ένα διαδραστικό παιχνίδι, συμπληρώνουν τις ιστορίες των τραγουδιών με το δικό τους τρόπο, ακούν τα τραγούδια και βλέπουν τους συντελεστές (από συναυλίες αλλά και δηλώσεις τους), κάνοντας δικά τους τα τραγούδια…
«Ένα χαλασμένο τραίνο ξεφορτώνει τους επιβάτες του: έναν Ασχημοβάτραχο, ένα σκονισμένο μουσικό κουτί, το φάντασμα-κολλητό φίλο της Δανάης, ένα παρατημένο Κουκλόσπιτο, τις τρελαμένες φούσκες, ένα εκνευρισμένο φεγγάρι που γίνεται ολοστρόγγυλο κάθε φορά που κλέβει γλυκά.
Κι όλοι αυτοί μαζί προσπαθούν να απαντήσουν στο βασικό ερώτημα ……………………………………ποιος μου χάλασε το τραίνο;»
Σάββατο 8 Απριλίου στις 12:00 το μεσημέρι.
Παιδική Βιβλιοθήκη “Μίμης Βασιλόπουλος” Δήμου Χαλανδρίου, Παλαιολόγου, Αβέρωφ και Σόλωνος, Χαλάνδρι
ΕίσοδοςΕλεύθερη
Τηλ επικοινωνίας για την εκδήλωση 210 68 01 654 – κα Αθηνά Μαθιουδάκη
Related Posts
Ο κύριος Γκωγκέν
Δεύτερος προπομπός του κύκλου τραγουδιών Της ομορφιάς το άγριο φιλί. Στίχοι: ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΚΑΡΑΣΟΥΛΟΣ, Μουσική: ΓΚΩΤΙΕ ΒΕΛΙΣΣΑΡΗΣ, Ερμηνεία: ΘΟΔΩΡΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016 στις 20:30 στον Ιανό
Ομαδική εικαστική έκθεση που συνδιοργανώνει η IANOS Αίθουσα Τέχνης και το Διεθνές Φεστιβάλ Φιλίππων. Η έκθεση θα παρουσιαστεί και στην Καβάλα, το καλοκαίρι, στο πλαίσιο του φετινού αφιερώματος του Φεστιβάλ στον Έλληνα νομπελίστα ποιητή. Καλλιτεχνική διεύθυνση: Μικρή Άρκτος Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού
Πέμπτη 9 & Παρασκευή 10 Μαρτίου στις 8:30 μ.μ. στην Οικία Κατακουζηνού
+2 παραστάσεις Κυριακή 12 Μαρτίου 7:00 μ.μ. και 9:30 μ.μ.
Κυριακή 22 Ιουλίου στις 21:00 στο Café στον κήπο του Νομισματικού Μουσείου
Μουσική παράσταση των Απόστολου Κίτσου και Μιχάλη Καλογεράκη
με τίτλο Κάτι Παράξενο