Η μεγάλη ερμηνεύτρια Μαρία Φαραντούρη παρουσιάζει στο ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ, στις 22 Ιουνίου, το πρωτότυπο έργο, που έγραψε για τη φωνή της, ο Τούρκος συνθέτης Cihan Turkoglu, σε στίχους της Αγαθής Δημητρούκα. Στο μουσικό αυτό ταξίδι, συναντώνται μουσικές παραδόσεις της Ανατολής, με μουσικά ρεύματα της Δύσης, όπως μεσαιωνική, μινιμαλιστική, κλασική και τζαζ μουσική. Σ’ αυτόν τον μοναδικό συγκερασμό ηχοχρωμάτων, συμπράττουν εκλεκτοί σολίστ διεθνούς φήμης, όπως η Anja Lechner (βιολοντσέλο), Meri Vardanyan (κανονάκι), Χρήστος Μπάρμπας (νέι), İzzet Kızıl (κρουστά) και ο συνθέτης του έργου Cihan Turkoglu (φωνή, σάζι και κοπούζ).
Στο δεύτερο μέρος, η Μαρία Φαραντούρη συναντά στη σκηνή την διάσημη Kαταλανή τραγουδίστρια Maria del Mar Bonet σε τραγούδια Ισπανικά, Καταλανικά, καθώς και σε τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη και Μάνου Χατζιδάκι. Συμμετέχουν οι μουσικοί: Dani Espasa (πιάνο και ακορντεόν), Jordi Gaspar (κοντραμπάσο), Tobal Rentero: (αρχιλαούτο και μπαντουρία), Antonio Sanchez (κρουστά).
Το κοντσέρτο θα ηχογραφηθεί Live στο Ηρώδειο από την παγκοσμίου φήμης Γερμανική δισκογραφική εταιρεία ECM, με την προσωπική επιμέλεια του ιδρυτή της, Manfred Eicher.
Η συναυλία είναι μια παραγωγή του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2017.
Πέμπτη 22 Ιουνίου, 21.00 στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού
Η μεγάλη ερμηνεύτρια Μαρία Φαραντούρη παρουσιάζει στο ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ, στις 22 Ιουνίου, το πρωτότυπο έργο, που έγραψε για τη φωνή της, ο Τούρκος συνθέτης Cihan Turkoglu, σε στίχους της Αγαθής Δημητρούκα. Στο μουσικό αυτό ταξίδι, συναντώνται μουσικές παραδόσεις της Ανατολής, με μουσικά ρεύματα της Δύσης, όπως μεσαιωνική, μινιμαλιστική, κλασική και τζαζ μουσική. Σ’ αυτόν τον μοναδικό συγκερασμό ηχοχρωμάτων, συμπράττουν εκλεκτοί σολίστ διεθνούς φήμης, όπως η Anja Lechner (βιολοντσέλο), Meri Vardanyan (κανονάκι), Χρήστος Μπάρμπας (νέι), İzzet Kızıl (κρουστά) και ο συνθέτης του έργου Cihan Turkoglu (φωνή, σάζι και κοπούζ).
Στο δεύτερο μέρος, η Μαρία Φαραντούρη συναντά στη σκηνή την διάσημη Kαταλανή τραγουδίστρια Maria del Mar Bonet σε τραγούδια Ισπανικά, Καταλανικά, καθώς και σε τραγούδια του Μίκη Θεοδωράκη και Μάνου Χατζιδάκι. Συμμετέχουν οι μουσικοί: Dani Espasa (πιάνο και ακορντεόν), Jordi Gaspar (κοντραμπάσο), Tobal Rentero: (αρχιλαούτο και μπαντουρία), Antonio Sanchez (κρουστά).
Το κοντσέρτο θα ηχογραφηθεί Live στο Ηρώδειο από την παγκοσμίου φήμης Γερμανική δισκογραφική εταιρεία ECM, με την προσωπική επιμέλεια του ιδρυτή της, Manfred Eicher.
Η συναυλία είναι μια παραγωγή του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2017.
Συντελεστές:
Σύνθεση – Ενορχήστρωση – Φωνή – Σάζι – Κοπούζ: Τζιχάν Τούρκογλου
Στίχοι: Αγαθή Δημητρούκα
Μουσικοί: Anja Lechner (τσέλο), Meri Vardanyan (κανονάκι), Izzet Kιzιl (κρουστά), Νίκος Παραουλάκης (νέι)
Εισιτήρια:
Κανονικό: Από 15€ έως 50€ – Φοιτητικό: 10€ – ΑΜΕΑ/Ανέργων: 5€
Φωτογραφικό υλικό σε υψηλή ανάλυση, στο http://greekfestival.gr/gr/press
Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου: Ο πολιτισμός είναι η κοινή μας γλώσσα!
Related Posts
Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021 στο Θέατρο Όροφως στη Πάτρα
Παιδιά! Ο Φοίβος Δεληβοριάς και τα παιδικά του τραγούδια σας περιμένουν στο Θέατρο Όροφως στη Πάτρα!!
Αναχώρηση Απόστολος Κίτσος
Σήμερα, Παγκόσμια Ημέρα Μουσικής, η Μικρή Άρκτος γιορτάζει με την κυκλοφορία του νέου album του Απόστολου Κίτσου, με τίτλο «Αναχώρηση»
Πέμπτη 18 Απριλίου 2019 στις 20:30 στον Ιανό
Η Μικρή Άρκτος και ο ΙΑΝΟS παρουσιάζουν το δοκίμιο του Κώστα Κουτσουρέλη “Η τέχνη που αυτοκτονεί, Για το αδιέξοδο της ποίησης του καιρού μας”.
Κυριακή 17 Ιουνίου στις 21:00 στο café του Νομισματικού Μουσείου
Κάτι Παράξενο, ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΙΤΣΟΣ – ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ. Συμμετέχει ο Παντελής Καλογεράκης