Το 60ο Φεστιβάλ Φιλίππων και η Μικρή Άρκτος σας προσκαλούν στην καλοκαιρινή συναυλία των
Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη με τίτλο «Προσωπικό»
Είναι δίδυμοι. Ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης είναι δύο νέοι μουσικοί από την Κρήτη που μελοποιούν από τα 16 τους χρόνια ποιητικό λόγο. Εμφανίστηκαν και διακρίθηκαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, ως τραγουδοποιοί και το πρώτο τους τραγούδι Αυτοί παιδί μου δεν, σε ποίηση Μιχάλη Γκανά, αγαπήθηκε αμέσως από το κοινό και τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς.
Η πρώτη ολοκληρωμένη δισκογραφική δουλειά περιέχει μελοποιημένα ποιήματα των: Μιχάλη Γκανά, Γκρέγκορυ Κόρσο, Μηνά Δημάκη, Γιάννη Ευθυμιάδη, Πάμπλο Νερούδα, Ντίνου Σιώτη, Μπέρτολτ Μπρεχτ, Πάουλ Τσέλαν, Φερνάντο Πεσσόα, Τζελαλαντίν Ρουμί με τη συμμετοχή της Μαρίας Φαραντούρη (με την οποία εμφανίστηκαν στις παραστάσεις της στον Παρνασσό και τώρα είναι μαζί στην καλοκαιρινή της περιοδεία). Τέλος, συμμετείχαν στην παράσταση του Θοδωρή Γκόνη στο Φεστιβάλ Αθηνών «Εθνικός κήπος – Περίπατος μαθητείας και αλητείας» με τον Χρήστο Χατζηπαναγιώτη και την Ελένη Κοκκίδου (22-26 Ιουνίου 2017).
Μια μουσική παράσταση βασισμένη στα μελοποιημένα ποιήματα του cd αλλά και σε άλλες γνώριμες μελωδίες. Ένα «προσωπικό» ταξίδι των νέων δημιουργών στα μονοπάτια της ποίησης και της μουσικής.
Τετάρτη 2 Αυγούστου 2017 στις 9:00 το βράδυ
60ο Φεστιβάλ Φιλίππων – Οικόπεδο Κρέη, Καβάλα
ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ : 10€ Γενική είσοδος
ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗΣ :
Public – σε όλα τα καταστήματα και μέσω της ιστοσελίδας (tickets.public.gr)
TicketServices – στο εκδοτήριο Πανεπιστημίου 39, τηλεφωνικά στο 210 72 34 567 και μέσω της ιστοσελίδας wticketservices.gr
– Ah mon Die, U lamentu di Ghjesù, Vorskan ahper, Οργανικό της Αρμενίας, Planctus ante nescia, Como poden per sas culpas, Σήμερον μαύρος ουρανός, Christo Jesús (La Cruz), Agnus Dei, Saeta por carcelera, Tara at amama salibi, Rosa das rosas, Άρχοντες αφουγκράστε μου, Ave Maria (Deus ti salvet Maria), Passiuna, Virgjer Adhijitrie, Ω γλυκύ μου …
Ο συνθέτης Χρίστος Θεοδώρου, με αφορμή την κυκλοφορία του νέου άλμπουμ του Καρδιά μισή από την Μικρή Άρκτου, με Ρίτα Αντωνοπούλου, Πολυξένη Καράκογλου και την Έλενα Παπανικολάου
Τετάρτη 2 Αυγούστου 2017 στις 9:00 μ.μ. στην Καβάλα
Το 60ο Φεστιβάλ Φιλίππων και η Μικρή Άρκτος σας προσκαλούν στην καλοκαιρινή συναυλία των
Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη με τίτλο «Προσωπικό»
Είναι δίδυμοι. Ο Μιχάλης και ο Παντελής Καλογεράκης είναι δύο νέοι μουσικοί από την Κρήτη που μελοποιούν από τα 16 τους χρόνια ποιητικό λόγο. Εμφανίστηκαν και διακρίθηκαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, ως τραγουδοποιοί και το πρώτο τους τραγούδι Αυτοί παιδί μου δεν, σε ποίηση Μιχάλη Γκανά, αγαπήθηκε αμέσως από το κοινό και τους ραδιοφωνικούς παραγωγούς.
Η πρώτη ολοκληρωμένη δισκογραφική δουλειά περιέχει μελοποιημένα ποιήματα των: Μιχάλη Γκανά, Γκρέγκορυ Κόρσο, Μηνά Δημάκη, Γιάννη Ευθυμιάδη, Πάμπλο Νερούδα, Ντίνου Σιώτη, Μπέρτολτ Μπρεχτ, Πάουλ Τσέλαν, Φερνάντο Πεσσόα, Τζελαλαντίν Ρουμί με τη συμμετοχή της Μαρίας Φαραντούρη (με την οποία εμφανίστηκαν στις παραστάσεις της στον Παρνασσό και τώρα είναι μαζί στην καλοκαιρινή της περιοδεία). Τέλος, συμμετείχαν στην παράσταση του Θοδωρή Γκόνη στο Φεστιβάλ Αθηνών «Εθνικός κήπος – Περίπατος μαθητείας και αλητείας» με τον Χρήστο Χατζηπαναγιώτη και την Ελένη Κοκκίδου (22-26 Ιουνίου 2017).
Μια μουσική παράσταση βασισμένη στα μελοποιημένα ποιήματα του cd αλλά και σε άλλες γνώριμες μελωδίες. Ένα «προσωπικό» ταξίδι των νέων δημιουργών στα μονοπάτια της ποίησης και της μουσικής.
Τετάρτη 2 Αυγούστου 2017 στις 9:00 το βράδυ
60ο Φεστιβάλ Φιλίππων – Οικόπεδο Κρέη, Καβάλα
ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ : 10€ Γενική είσοδος
ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗΣ :
Related Posts
Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 στις 21:00 στο Μικρό Παλλάς
Της ομορφιάς το άγριο φιλί
Πρώτη παρουσίαση του νέου κύκλου τραγουδιών
του Παρασκευά Καρασούλου με ερμηνευτή τον Θοδωρή Νικολάου
Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2016 στις 21:00 στο θέατρο Άλφα/Ιδέα
ΠΡΩΤΗ live ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ-CD των ΜΙΧΑΛΗ & ΠΑΝΤΕΛΗ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗ «Προσωπικό»
Δευτέρα 6 Απριλίου 2015 στις 20:30 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών
– Ah mon Die, U lamentu di Ghjesù, Vorskan ahper, Οργανικό της Αρμενίας, Planctus ante nescia, Como poden per sas culpas, Σήμερον μαύρος ουρανός, Christo Jesús (La Cruz), Agnus Dei, Saeta por carcelera, Tara at amama salibi, Rosa das rosas, Άρχοντες αφουγκράστε μου, Ave Maria (Deus ti salvet Maria), Passiuna, Virgjer Adhijitrie, Ω γλυκύ μου …
Τετάρτη 24 Μαΐου στις 21:00 στον Ιανό
Ο συνθέτης Χρίστος Θεοδώρου, με αφορμή την κυκλοφορία του νέου άλμπουμ του Καρδιά μισή από την Μικρή Άρκτου, με Ρίτα Αντωνοπούλου, Πολυξένη Καράκογλου και την Έλενα Παπανικολάου