Το Φεστιβάλ Φιλίππων και η Μικρή άρκτος παρουσιάζουν την ομαδική εικαστική έκθεση – εγκατάσταση στο χώρο του αρχαίου θεάτρου των Φιλίππων με τίτλο «Διονυσιακά» σε επιμέλεια της Ίριδας Κρητικού.
Πρόκειται για ένα ελληνικό επικό ποίημα του Νόννου του Πανοπολίτη, που σώζεται επίσης με τον τίτλο «Διονυσιακών βιβλία μη΄». Αποτελείται από 21.419 στίχους σε 48 βιβλία και περιγράφει τη ζωή και τον θρίαμβο του θεού Διονύσου, καθώς και την εκστρατεία του στην Εγγύς Ανατολή και στις Ινδίες, γεωγραφώντας στην πραγματικότητα όλα τα τότε γνωστά μέρη της Γης.
Οι Μούσες, οι Μαινάδες και οι Βάκχες, ο μύθος του Κάδμου και της Ευρώπης και οι Γάμοι του Κάδμου με την Αρμονία, ο Δράκος και ο χρησμός του Μαντείου των Δελφών, η Δήμητρα, η Περσεφόνη και ο Βάκχος Ζαγρεύς, ο μύθος της Σεμέλης και η γέννηση του δεύτερου Βάκχου, του Διόνυσου, η Ήρα και η τιμωρία της Ιούς, ο έρωτας του Διονύσου για τον Άμπελο, ο Έρωτας, οι Ώρες και ο θεός Ήλιος, η εκστρατεία του Διονύσου, ο Ύμνος και η Νίκαια, ο Στάφυλος, η Μέθη και ο Βότρυς, η Ίριδα και οι βακχικές γιορτές, αποτελούν το εικονοποιητικό αλφαβητάριο της έκθεσης.
Η έκθεση σχεδιάστηκε ειδικά για τον υπαίθριο χώρο του της εισόδου του αρχαίου θεάτρου των Φιλίππων. Τα έργα, γλυπτά και ελαφρές εφήμερες εγκαταστάσεις σε διακριτική συνομιλία με τον περιβάλλοντα χώρο, θα τοποθετηθούν σε σημεία ευδιάκριτα, στη σύντομη διαδρομή από την είσοδο των επισκεπτών στον αρχαιολογικό χώρο ώς το θέατρο.
Τόσο τα ίδια τα έργα, όσο και τα λιτά υλικά που αυτά χρησιμοποιούν (χώμα, πηλός, ξύλο, γύψος, χαλκός, μπρούτζος, ύφασμα, κλωστή, πέτρα, κερί και γυαλί, χαρτί, καλάμι, μελάνι, φυτά κ.ά), διατηρώντας μια εννοιολογική και αισθητική συμβατότητα με το οργανικό κέλυφος φιλοξενίας της έκθεσης, αφουγκράζονται σε μεγάλο βαθμό τη μυστική ζωή των μύθων του Διονύσου που έχοντας δώσει την εικόνα τους στην πρόσοψη του αρχαίου θεάτρου, εξακολουθούν να στοιχειώνουν την αρχαία γη.
Εγκαίνια: Σάββατο 8 Ιουλίου 2017, ώρα 20.030 μ.μ.
Διάρκεια έκθεσης: 8 Ιουλίου έως 10 Αυγούστου 2017
Ώρες λειτουργίας: καθημερινά 8.00 π.μ. έως 8.00 μ.μ.. και έως 9.00 μ.μ. τις ημέρες των παραστάσεων
Η Τέταρτη Ακρόαση Νέων Δημιουργών της Μικρής Άρκτου Η πρωτοβουλία της Μικρής Άρκτου να ανανεώσει τον θεσμό των Ακροάσεων που ξεκινήσαμε πριν 11 χρόνια (με την διοργάνωση της Πρώτης Ακρόασης το 2002), έχει νομίζουμε σήμερα μια ειδική βαρύτητα. Το αίτημα όπως και τότε παραμένει το ίδιο: «να ανιχνεύσουμε και ευελπιστούμε να υποδεχθούμε, ένα δυναμικό νέων …
“Διονυσιακά” Ομαδική Εικαστική Εκθεση-Εγκατάσταση στον αρχαιολογικό χώρο του θεάτρου των Φιλίππων
Διοργάνωση: Φεστιβάλ Φιλίππων – Μικρή Άρκτος
Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού
Το Φεστιβάλ Φιλίππων και η Μικρή άρκτος παρουσιάζουν την ομαδική εικαστική έκθεση – εγκατάσταση στο χώρο του αρχαίου θεάτρου των Φιλίππων με τίτλο «Διονυσιακά» σε επιμέλεια της Ίριδας Κρητικού.
Πρόκειται για ένα ελληνικό επικό ποίημα του Νόννου του Πανοπολίτη, που σώζεται επίσης με τον τίτλο «Διονυσιακών βιβλία μη΄». Αποτελείται από 21.419 στίχους σε 48 βιβλία και περιγράφει τη ζωή και τον θρίαμβο του θεού Διονύσου, καθώς και την εκστρατεία του στην Εγγύς Ανατολή και στις Ινδίες, γεωγραφώντας στην πραγματικότητα όλα τα τότε γνωστά μέρη της Γης.
Οι Μούσες, οι Μαινάδες και οι Βάκχες, ο μύθος του Κάδμου και της Ευρώπης και οι Γάμοι του Κάδμου με την Αρμονία, ο Δράκος και ο χρησμός του Μαντείου των Δελφών, η Δήμητρα, η Περσεφόνη και ο Βάκχος Ζαγρεύς, ο μύθος της Σεμέλης και η γέννηση του δεύτερου Βάκχου, του Διόνυσου, η Ήρα και η τιμωρία της Ιούς, ο έρωτας του Διονύσου για τον Άμπελο, ο Έρωτας, οι Ώρες και ο θεός Ήλιος, η εκστρατεία του Διονύσου, ο Ύμνος και η Νίκαια, ο Στάφυλος, η Μέθη και ο Βότρυς, η Ίριδα και οι βακχικές γιορτές, αποτελούν το εικονοποιητικό αλφαβητάριο της έκθεσης.
Η έκθεση σχεδιάστηκε ειδικά για τον υπαίθριο χώρο του της εισόδου του αρχαίου θεάτρου των Φιλίππων. Τα έργα, γλυπτά και ελαφρές εφήμερες εγκαταστάσεις σε διακριτική συνομιλία με τον περιβάλλοντα χώρο, θα τοποθετηθούν σε σημεία ευδιάκριτα, στη σύντομη διαδρομή από την είσοδο των επισκεπτών στον αρχαιολογικό χώρο ώς το θέατρο.
Συμμετέχουν: Κώστας Ανανίδας, Θωμάς Διώτης, Σταυρούλα Καζιάλε, Βούλα Καραμπατζάκη, Μιχάλης Κλαουδάτος, Μαρία Κώτσου, Παναγιώτης Μαρίνης, Χαρίτων Μπεκιάρης, Παναγιώτης Μπρέντας, Δανάη Νικολαΐδη Κωτσάκη, Χριστίνα Παπαγεωργίου, Βασιλική Σαγκιώτη, Δήμητρα Σίλιαλη, Γιώργος Ταξίδης, Μάγια Ταπεινού, Ραφαέλα Τσόπτση.
Τόσο τα ίδια τα έργα, όσο και τα λιτά υλικά που αυτά χρησιμοποιούν (χώμα, πηλός, ξύλο, γύψος, χαλκός, μπρούτζος, ύφασμα, κλωστή, πέτρα, κερί και γυαλί, χαρτί, καλάμι, μελάνι, φυτά κ.ά), διατηρώντας μια εννοιολογική και αισθητική συμβατότητα με το οργανικό κέλυφος φιλοξενίας της έκθεσης, αφουγκράζονται σε μεγάλο βαθμό τη μυστική ζωή των μύθων του Διονύσου που έχοντας δώσει την εικόνα τους στην πρόσοψη του αρχαίου θεάτρου, εξακολουθούν να στοιχειώνουν την αρχαία γη.
Εγκαίνια: Σάββατο 8 Ιουλίου 2017, ώρα 20.030 μ.μ.
Διάρκεια έκθεσης: 8 Ιουλίου έως 10 Αυγούστου 2017
Ώρες λειτουργίας: καθημερινά 8.00 π.μ. έως 8.00 μ.μ.. και έως 9.00 μ.μ. τις ημέρες των παραστάσεων
Πληροφορίες: Φεστιβάλ Φιλίππων, 2510 220876-7
www.philippifestival.gr | www.mikri-arktos.gr
Related Posts
Δευτέρα 5 Δεκέμβριου στις 8.30 μμ στο Gazarte
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΩΝ Θ. ΓΚΟΝΗ _ ΧΡ. ΘΕΟΔΩΡΟΥ “ΔΕΝ ΗΜΟΥΝΑ ΠΟΤΕ ΕΔΩ”
4η ΑΚΡΟΑΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΑΡΚΤΟΥ
Η Τέταρτη Ακρόαση Νέων Δημιουργών της Μικρής Άρκτου Η πρωτοβουλία της Μικρής Άρκτου να ανανεώσει τον θεσμό των Ακροάσεων που ξεκινήσαμε πριν 11 χρόνια (με την διοργάνωση της Πρώτης Ακρόασης το 2002), έχει νομίζουμε σήμερα μια ειδική βαρύτητα. Το αίτημα όπως και τότε παραμένει το ίδιο: «να ανιχνεύσουμε και ευελπιστούμε να υποδεχθούμε, ένα δυναμικό νέων …
Τετάρτη 3 Ιανουαρίου 2018, 21.00 στο θέατρον Αθήναιον Θεσσαλονίκη
H Κυβέλη Καστοριάδη για πρώτη φορά στη Θεσσαλονίκη στην αυγή του 2018!
Παρασκευή 9, Σάββατο 10 & Κυριακή 11 Μαρτίου 2018 στο HALF NOTE JAZZ CLUB
Το Half Note και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν
για 3 μόνο βραδιές την παράσταση
«Ο Αττίκ στο Παρίσι… κι άλλες ιστορίες»
με τον Γιώργη Χριστοδούλου.