Μετά από τις συνεχιζόμενες soldout χειμερινές παραστάσεις και την καλοκαιρινή περιοδεία του Γιώργη Χριστοδούλου με τίτλο «Ο Αττίκ στο Παρίσι… και άλλες ιστορίες», ο Συναυλιακός Χώρος “Μαρία Δημητριάδη” και η Μικρή Άρκτος σας προσκαλούν σε μία μουσική βραδιά με αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου – CD που εκδόθηκε από τη Μικρή Άρκτο με τίτλο «Ο Αττίκ στο Παρίσι».
Τα άγνωστα “χαμένα” τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι, οι ελληνικές επιτυχίες του που ακολούθησαν, οι έρωτες και η ζωή του ξετυλίγονται στο πρώτο μέρος της βραδιάς, ενώ στο δεύτερο, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου. “Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά”, “Πόσο λυπάμαι”, “Πάμε σαν άλλοτε”, “Ζητάτε να σας πω” και τόσα άλλα, κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία.
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το “Ας ερχόσουν για λίγο”, με ποιόν “περίεργο” τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ “επαναστατικό” τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου τον οποίο συνοδεύει ο ταλαντούχος Χάρης Σταυρακάκης στο πιάνο και το ακορντεόν.
Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2017 στις 8:00 το βράδυ, Συναυλιακός Χώρος “Μαρία Δημητριάδη” Αδειμάντου 12, Κόρινθος
Πληροφορίες – Κρατήσεις 6938 043693 και 6939 459673
Τιμές εισιτηρίων: Προπώληση: 10€ (ισχύει μέχρι τις 20/11), Πώληση εισιτηρίων από 21/11 : 12€
Σημεία διάθεσης εισιτηρίων:
Στα ταμεία του Συναυλιακού Χώρου “Μαρία Δημητριάδη”, Αδειμάντου 12, 9:00 – 12 :00 π.μ. καθημερινά
Η Μικρή Άρκτος παρουσιάζει στον ΙΑΝΟ την παιδική θεατρική παράσταση «Ποιος μου χάλασε το τραίνο;» βασισμένη στο ομότιτλο βιβλίο CD που μόλις κυκλοφόρησε. Kείμενα & στίχοι: Παρασκευάς Καρασούλος – Γιάννης Βασιλόπουλος. Μουσική: Γιώργος Ανδρέου (πιάνο), Στέλιος Γαργάλας (βιολί) Ερμηνεύουν: Κορίνα Λεγάκη, Δήμητρα Σελεμίδου και Δημήτρης Βουτσάς. Σκηνοθετική επιμέλεια: Ανδρέας Ανδρέου. Παίζει η ηθοποιός Κίττυ Παϊταζόγλου. …
Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό. Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και …
Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2017 στις 8:00 μ.μ. Συναυλιακός Χώρος “Μαρία Δημητριάδη”, Κόρινθος
ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
του ΓΙΩΡΓΗ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ
Ο ΑΤΤΙΚ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ…. ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ
Μετά από τις συνεχιζόμενες sold out χειμερινές παραστάσεις και την καλοκαιρινή περιοδεία του Γιώργη Χριστοδούλου με τίτλο «Ο Αττίκ στο Παρίσι… και άλλες ιστορίες», ο Συναυλιακός Χώρος “Μαρία Δημητριάδη” και η Μικρή Άρκτος σας προσκαλούν σε μία μουσική βραδιά με αφορμή την κυκλοφορία του βιβλίου – CD που εκδόθηκε από τη Μικρή Άρκτο με τίτλο «Ο Αττίκ στο Παρίσι».
Τα άγνωστα “χαμένα” τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι, οι ελληνικές επιτυχίες του που ακολούθησαν, οι έρωτες και η ζωή του ξετυλίγονται στο πρώτο μέρος της βραδιάς, ενώ στο δεύτερο, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου. “Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά”, “Πόσο λυπάμαι”, “Πάμε σαν άλλοτε”, “Ζητάτε να σας πω” και τόσα άλλα, κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία.
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το “Ας ερχόσουν για λίγο”, με ποιόν “περίεργο” τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ “επαναστατικό” τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου τον οποίο συνοδεύει ο ταλαντούχος Χάρης Σταυρακάκης στο πιάνο και το ακορντεόν.
Κυριακή 26 Νοεμβρίου 2017 στις 8:00 το βράδυ, Συναυλιακός Χώρος “Μαρία Δημητριάδη” Αδειμάντου 12, Κόρινθος
Πληροφορίες – Κρατήσεις 6938 043693 και 6939 459673
Τιμές εισιτηρίων: Προπώληση: 10€ (ισχύει μέχρι τις 20/11), Πώληση εισιτηρίων από 21/11 : 12€
Σημεία διάθεσης εισιτηρίων:
Related Posts
Στον καιρό της Χίμαιρας
Ομαδική εικαστική έκθεση
Εγκαίνια: 22 Ιανουαρίου 2019, 19.30
Διάρκεια έκθεσης: 22 Ιανουαρίου έως 16 Μαρτίου 2019
από Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016, 11:00 π.μ. στον Ιανό
Η Μικρή Άρκτος παρουσιάζει στον ΙΑΝΟ την παιδική θεατρική παράσταση «Ποιος μου χάλασε το τραίνο;» βασισμένη στο ομότιτλο βιβλίο CD που μόλις κυκλοφόρησε. Kείμενα & στίχοι: Παρασκευάς Καρασούλος – Γιάννης Βασιλόπουλος. Μουσική: Γιώργος Ανδρέου (πιάνο), Στέλιος Γαργάλας (βιολί) Ερμηνεύουν: Κορίνα Λεγάκη, Δήμητρα Σελεμίδου και Δημήτρης Βουτσάς. Σκηνοθετική επιμέλεια: Ανδρέας Ανδρέου. Παίζει η ηθοποιός Κίττυ Παϊταζόγλου. …
Πέμπτη 27 Μαρτίου 19:00 Μ.Μ. στον ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΣΤΗ ΣΤΟΑ Παρουσίαση βιβλίου
ΠΕΜΠΤΗ 27 ΜΑΡΤΙΟΥ 19:00 Μ.Μ. στον Ε Υ Ρ Ι Π Ι Δ Η Σ Τ Η Σ Τ Ο Α Α ν δ ρ έ α Π α π α ν δ ρ έ ο υ 1 1 , Χ α λ ά ν δ ρ ι Ο Γιάννης Βασιλόπουλος είναι ένας 15χρονος …
H 4η ΑΚΡΟΑΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΑΡΚΤΟΥ LIVE στον IANO
Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό. Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και …