Μετά από τις soldout παραστάσεις του Γιώργη Χριστοδούλου με τίτλο «Ο Αττίκ στο Παρίσι… και άλλες ιστορίες», τo Ίδρυμα Άγγελος και Λητώ Κατακουζηνού και η Μικρή Άρκτος ξαναπαρουσιάζουν τη μουσική παράσταση για ακόμη πέντε βραδιές λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
Τα άγνωστα «χαμένα» τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι, οι ελληνικές επιτυχίες του που ακολούθησαν, οι έρωτες και η ζωή του ξετυλίγονται στο πρώτο μέρος της βραδιάς, ενώ στο δεύτερο, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου. «Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά», «Πόσο λυπάμαι», «Πάμε σαν άλλοτε», «Ζητάτε να σας πω» και τόσα άλλα, κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία.
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το «Ας ερχόσουν για λίγο», με ποιόν «περίεργο» τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ «επαναστατικό» τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου τον οποίο συνοδεύει ο ταλαντούχος Χάρης Σταυρακάκης στο πιάνο και το ακορντεόν.
Σάββατο 9 Δεκεμβρίου, 21.00
Κυριακή 10 Δεκεμβρίου, 20.00
Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου, 21.00
Σάββατο 16 Δεκεμβρίου, 21.00
Κυριακή 17 Δεκεμβρίου, 20.00
Ίδρυμα Άγγελου και Λητώς Κατακουζηνού
Αμαλίας 4 (5ος όροφος), Αθήνα
ΤΙΜΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: 13€ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ
ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗΣ :
Public – σε όλα τα καταστήματα και μέσω της ιστοσελίδας (tickets.public.gr)
TicketServices – στο εκδοτήριο Πανεπιστημίου 39, τηλεφωνικά στο 210 72 34 567 και μέσω της ιστοσελίδας www.ticketservices.gr
Τηλεφωνικές κρατήσεις – 210 76 10 616, 6985 933 290, 6977 626 168 (απαραίτητες οι κρατήσεις λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας θέσεων στο χώρο)
Από την Κούβα στον Καναδά και από εκεί στη Νέα Υόρκη: Ένας από τους πιο καταξιωμένους πιανίστες της σύγχρονης τζαζ κάνει στάση στη Στέγη κουβαλώντας στις αποσκευές του μεθυστικές μελωδίες. Αν και μόλις 32 ετών, ο Ντέηβιντ Βιρέγιες έχει μια πορεία στην παγκόσμια τζαζ σκηνή που θα ζήλευαν αρκετοί συνομήλικοί του. Οι New York Times τον χαρακτήρισαν …
Η ελληνική παράδοση συναντά την αμερικανική τζαζ Παρασκευή 20 Ιουνίου, 21.00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού “Κοιτούσα αυτές τις πέτρες που βρίσκονται εκεί από τον 2ο αι.μ.Χ. και αισθανόμουν τις δονήσεις αιώνων ιστορίας. Το φεγγάρι ήταν γεμάτο και μας έλουζε με το θερμό του φως. Αυτή ήταν η πραγματοποίηση ενός ονείρου και για τη Μαρία και για …
Η Μικρή Άρκτος προτείνει τη μουσική παράσταση των Πολυξένη Καράκογλου & Δημήτρης Βουτσάς με τίτλο Εδώ & τώρα σε επιμέλεια Μαργαρίτας Μυτιληναίου στον ΙΑΝΟ.
9,10,15,16,17 Δεκεμβρίου στο Ίδρυμα Άγγελου και Λητώς Κατακουζηνού
Μετά από τις sold out παραστάσεις του Γιώργη Χριστοδούλου με τίτλο «Ο Αττίκ στο Παρίσι… και άλλες ιστορίες», τo Ίδρυμα Άγγελος και Λητώ Κατακουζηνού και η Μικρή Άρκτος ξαναπαρουσιάζουν τη μουσική παράσταση για ακόμη πέντε βραδιές λίγο πριν τα Χριστούγεννα.
Τα άγνωστα «χαμένα» τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι, οι ελληνικές επιτυχίες του που ακολούθησαν, οι έρωτες και η ζωή του ξετυλίγονται στο πρώτο μέρος της βραδιάς, ενώ στο δεύτερο, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου. «Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά», «Πόσο λυπάμαι», «Πάμε σαν άλλοτε», «Ζητάτε να σας πω» και τόσα άλλα, κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία.
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το «Ας ερχόσουν για λίγο», με ποιόν «περίεργο» τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ «επαναστατικό» τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου τον οποίο συνοδεύει ο ταλαντούχος Χάρης Σταυρακάκης στο πιάνο και το ακορντεόν.
Σάββατο 9 Δεκεμβρίου, 21.00
Κυριακή 10 Δεκεμβρίου, 20.00
Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου, 21.00
Σάββατο 16 Δεκεμβρίου, 21.00
Κυριακή 17 Δεκεμβρίου, 20.00
Ίδρυμα Άγγελου και Λητώς Κατακουζηνού
Αμαλίας 4 (5ος όροφος), Αθήνα
ΤΙΜΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟΥ: 13€ ΓΕΝΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟΣ
ΣΗΜΕΙΑ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗΣ :
Παραγωγή – Οργάνωση : ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ
Επικοινωνία – δημόσιες σχέσεις: 6974 76 78 90
Μαρία Τσολάκηmtsolaki@gmail.com
Οργάνωση εκδήλωσης: Γερολυμάτου Βιβή, Παπαδόπουλος Απόστολος, 2107610616, 6985 933 290, 6977626 168, events@mikri-arktos.gr, www.mikri-arktos.gr
Related Posts
Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2015 στις 21:00, Μουσική στη Στέγη
Από την Κούβα στον Καναδά και από εκεί στη Νέα Υόρκη: Ένας από τους πιο καταξιωμένους πιανίστες της σύγχρονης τζαζ κάνει στάση στη Στέγη κουβαλώντας στις αποσκευές του μεθυστικές μελωδίες. Αν και μόλις 32 ετών, ο Ντέηβιντ Βιρέγιες έχει μια πορεία στην παγκόσμια τζαζ σκηνή που θα ζήλευαν αρκετοί συνομήλικοί του. Οι New York Times τον χαρακτήρισαν …
Δευτέρα 19 & 26 Ιουνίου | Gazarte ROOF STAGE
ΛΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ & ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΚΑΡΑΣΟΥΛΟΣ
“Ανάσα μου κι αέρα”
Παρασκευή 20 Ιουνίου, 21.00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού
Η ελληνική παράδοση συναντά την αμερικανική τζαζ Παρασκευή 20 Ιουνίου, 21.00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού “Κοιτούσα αυτές τις πέτρες που βρίσκονται εκεί από τον 2ο αι.μ.Χ. και αισθανόμουν τις δονήσεις αιώνων ιστορίας. Το φεγγάρι ήταν γεμάτο και μας έλουζε με το θερμό του φως. Αυτή ήταν η πραγματοποίηση ενός ονείρου και για τη Μαρία και για …
Εδώ & τώρα
Πολυξένη Καράκογλου & Δημήτρης Βουτσάς
Η Μικρή Άρκτος προτείνει τη μουσική παράσταση των Πολυξένη Καράκογλου & Δημήτρης Βουτσάς με τίτλο Εδώ & τώρα σε επιμέλεια Μαργαρίτας Μυτιληναίου στον ΙΑΝΟ.