O Γιώργης Χριστοδούλου παρουσιάζει τη μουσική παράσταση για 2 μόνο παραστάσεις τα άγνωστα “χαμένα” τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι, οι ελληνικές επιτυχίες του που ακολούθησαν, οι έρωτες και η ζωή του ξετυλίγονται στο πρώτο μέρος της βραδιάς, ενώ στο δεύτερο, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου. “Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά”, “Πόσο λυπάμαι”, “Πάμε σαν άλλοτε”, “Ζητάτε να σας πω” και τόσα άλλα, κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία.
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το “Ας ερχόσουν για λίγο”, με ποιόν “περίεργο” τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ “επαναστατικό” τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου τον οποίο συνοδεύει ο ταλαντούχος Χάρης Σταυρακάκης στο πιάνο και το ακορντεόν.
Εγκαίνια: 20 Οκτωβρίου 2015, 20.30 Διάρκεια: 20 Οκτωβρίου – 5 Δεκεμβρίου 2015 Καλλιτεχνική διεύθυνση: Μικρή Άρκτος Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού Η IANOS Αίθουσα Τέχνης παρουσιάζει τον ταλαντούχο νέο ζωγράφο και χαράκτη Πανταζή Τσέλιο στην πρώτη του ατομική έκθεση “Αλληγορίες”, με χαρακτικά έργα και τρία αυθεντικά χειροποίητα βιβλία (Η Ωδή του Χρόνου, Κερυνίτης έλαφος και Συλλογή …
H Μικρή Άρκτος παρουσιάζει σε τέσσερις παραστάσεις, ένα μουσικό ταξίδι στο λόγο του Παρασκευά Καρασούλου με τίτλο Το παιχνίδι των λέξεων – με τον Θοδωρή Νικολάου.
Σάββατο 6 & Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2018, 21.00 στο θέατρον Αθήναιον Θεσσαλονίκη
O Γιώργης Χριστοδούλου παρουσιάζει τη μουσική παράσταση για 2 μόνο παραστάσεις τα άγνωστα “χαμένα” τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι, οι ελληνικές επιτυχίες του που ακολούθησαν, οι έρωτες και η ζωή του ξετυλίγονται στο πρώτο μέρος της βραδιάς, ενώ στο δεύτερο, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου. “Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά”, “Πόσο λυπάμαι”, “Πάμε σαν άλλοτε”, “Ζητάτε να σας πω” και τόσα άλλα, κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία.
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το “Ας ερχόσουν για λίγο”, με ποιόν “περίεργο” τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ “επαναστατικό” τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου τον οποίο συνοδεύει ο ταλαντούχος Χάρης Σταυρακάκης στο πιάνο και το ακορντεόν.
Θέατρο Αθήναιον (μικρή σκηνή), Βασ. Όλγας 35 Θεσσαλονίκη, πληροφορίες: 2310 832 060, http://theatroathinaion.gr
Προπώληση: Public, Ticketservices, ταμείο του θεάτρου (2310 832060)
Προπώληση (μέχρι 25/12) : 13€ |10€ φοιτητικό, ανέργων
Τιμές εισιτηρίων (από 26/12): 15€ | 13€ φοιτητικό, ανέργων
Παραγωγή: Μικρή Άρκτος, www.mikri-arktos.gr
Οργάνωση παραγωγής: Γερολυμάτου Βιβή, Παπαδόπουλος Απόστολος
2107610616, 6985 933 290, 6977 626 168, events@mikri-arktos.gr
Related Posts
Παρασκευή 20 & Σάββατο 21 Ιανουαρίου στις 21.30 στον Ιανό
Συναυλία του Γιώργη Χριστοδούλου με αφορμή την κυκλοφορία του νέου βιβλίου – CD που εκδόθηκε από τη Μικρή Άρκτο με τίτλο «Ο Αττίκ στο Παρίσι».
Σάββατο 18 Φεβρουαρίου στις 12:00 μ.μ. στα Public Καλαμάτας
Παρουσίαση του παιδικού βιβλίου της Σοφίας Πελοποννησίου-Βασιλάκου «Το ταξίδι του αστεριού και η ιστορία της Ίριδας»
Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2015, στις 20.30 IANOS Αίθουσα Τέχνης
Εγκαίνια: 20 Οκτωβρίου 2015, 20.30 Διάρκεια: 20 Οκτωβρίου – 5 Δεκεμβρίου 2015 Καλλιτεχνική διεύθυνση: Μικρή Άρκτος Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού Η IANOS Αίθουσα Τέχνης παρουσιάζει τον ταλαντούχο νέο ζωγράφο και χαράκτη Πανταζή Τσέλιο στην πρώτη του ατομική έκθεση “Αλληγορίες”, με χαρακτικά έργα και τρία αυθεντικά χειροποίητα βιβλία (Η Ωδή του Χρόνου, Κερυνίτης έλαφος και Συλλογή …
Παρασκευή 11 & 18 Μαρτίου – 1 & 8 Απριλίου στο θέατρο RADAR
H Μικρή Άρκτος παρουσιάζει σε τέσσερις παραστάσεις, ένα μουσικό ταξίδι στο λόγο του Παρασκευά Καρασούλου με τίτλο Το παιχνίδι των λέξεων – με τον Θοδωρή Νικολάου.