Το HalfNote και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν για 3 μόνο βραδιές την παράσταση «Ο Αττίκ στο Παρίσι… κι άλλες ιστορίες» με τον Γιώργη Χριστοδούλου.
Παρασκευή 9, Σάββατο 10 & Κυριακή 11 Μαρτίου 2018
Μία παράσταση που ξετυλίγει στο πρώτο μέρος τα άγνωστα “χαμένα” τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι μέχρι τιςελληνικές επιτυχίεςτου που ακολούθησαν όπως το «Ζητάτε να σας πω», τους έρωτες και τη ζωή του.
Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου.
“Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά”, “Πόσο λυπάμαι”, “Πάμε σαν άλλοτε”, “Δύο πράσινα μάτια” και τόσες άλλες ιστορίες…., κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία…!
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το “Ας ερχόσουν για λίγο”, με ποιόν “περίεργο” τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ “επαναστατικό” τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου που έκανε πρεμιέρα στο Φεστιβάλ Αθηνών το 2016 και ταξίδεψε σε Ελλάδα και εξωτερικό, γοητεύοντας κοινό και κριτικούς.
Εκλεκτές καλεσμένες του οι υπέροχες ερμηνεύτριες Ανδριάνα Μπάμπαλη (Παρασκευή 9/3) και
Μελίνα Τανάγρη (Σάββατο 10/3)!
Συνοδοιπόροι στην παράσταση αυτή δύο εξαιρετικοί μουσικοί: ο Χάρης Σταυρακάκης στο πιάνο και το ακορντεόν και ο Κώστας Κλάγκος στο κοντραμπάσο.
Το ομαδικό εικαστικό αφιέρωμα με αφορμή τα εκατό χρόνια από τη γέννηση του Βασίλη Τσιτσάνη εμπνέεται από τη ζωή και το έργο του: από τον γενέθλιο τόπο του, τα Τρίκαλα, ως την Αθήνα, τον Πειραιά και τη Θεσσαλονίκη και τα θρυλικά κέντρα όπου εμφανίστηκε, από τη χαρακτηριστική του φυσιογνωμία ως τα τραγούδια του που γράφτηκαν …
Παρασκευή 9, Σάββατο 10 & Κυριακή 11 Μαρτίου 2018 στο HALF NOTE JAZZ CLUB
Το Half Note και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν για 3 μόνο βραδιές την παράσταση «Ο Αττίκ στο Παρίσι… κι άλλες ιστορίες» με τον Γιώργη Χριστοδούλου.
Παρασκευή 9, Σάββατο 10 & Κυριακή 11 Μαρτίου 2018
Μία παράσταση που ξετυλίγει στο πρώτο μέρος τα άγνωστα “χαμένα” τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι μέχρι τις ελληνικές επιτυχίες του που ακολούθησαν όπως το «Ζητάτε να σας πω», τους έρωτες και τη ζωή του.
Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου.
“Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά”, “Πόσο λυπάμαι”, “Πάμε σαν άλλοτε”, “Δύο πράσινα μάτια” και τόσες άλλες ιστορίες…., κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία…!
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το “Ας ερχόσουν για λίγο”, με ποιόν “περίεργο” τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ “επαναστατικό” τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου που έκανε πρεμιέρα στο Φεστιβάλ Αθηνών το 2016 και ταξίδεψε σε Ελλάδα και εξωτερικό, γοητεύοντας κοινό και κριτικούς.
Εκλεκτές καλεσμένες του οι υπέροχες ερμηνεύτριες Ανδριάνα Μπάμπαλη (Παρασκευή 9/3) και
Μελίνα Τανάγρη (Σάββατο 10/3)!
Συνοδοιπόροι στην παράσταση αυτή δύο εξαιρετικοί μουσικοί: ο Χάρης Σταυρακάκης στο πιάνο και το ακορντεόν και ο Κώστας Κλάγκος στο κοντραμπάσο.
Μία παράσταση που δεν πρέπει να χάσετε!!
HALF NOTE JAZZ CLUB, Τριβωνιανού 17, Μετς
Ώρα έναρξης: Παρ. & Σαβ.: 22.30, Κυρ.: 21.30
Είσοδος: 10 € (μπαρ), 15 € (Β’ Ζώνη), 20 € (Α’ Ζώνη)
Προπώληση: www.viva.gr
Καταστήματα: Seven Spots, Reload Stores, Media Markt, Βιβλιοπωλεία Ευριπίδης
Πληροφορίες – Κρατήσεις: 210 9213310
www.halfnote.gr
www.facebook.com/halfnote.gr
Related Posts
Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023, 20.00 στο SIX D.O.G.S.
Παναγιώτης Λάμπουρας
Solo concert
Σάββατο 4 Απριλίου 2015 στις 12:00 στον Ιανό
Το ομαδικό εικαστικό αφιέρωμα με αφορμή τα εκατό χρόνια από τη γέννηση του Βασίλη Τσιτσάνη εμπνέεται από τη ζωή και το έργο του: από τον γενέθλιο τόπο του, τα Τρίκαλα, ως την Αθήνα, τον Πειραιά και τη Θεσσαλονίκη και τα θρυλικά κέντρα όπου εμφανίστηκε, από τη χαρακτηριστική του φυσιογνωμία ως τα τραγούδια του που γράφτηκαν …
Πέμπτη 6 Απριλίου στις 20:00 στην Πινακοθήκη Βογιατζόγλου
Παρουσίαση του βιβλίου πεζογραφίας του Φώτη Βλαστού «Η ανατομία του κύματος»
Σάββατο 11 Νοεμβρίου στις 12:00 μ.μ. στο Public Περιστερίου
Παρουσίαση του νέου μεσαιωνικού μυθιστορήματος του Αντώνη Μυλωνάκη “Ο Καθρέφτης & η Προφητεία του Γκρέινορθ”