Η Μικρή Άρκτος και τo Καφέ του Νομισματικού Μουσείου γιορτάζοντας την παγκόσμια ημέρα ποίησης σας προσκαλούν σε μία μουσική παράσταση των Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη με τίτλο «Προσωπικό».
Μέσα από το «προσωπικό» τους ταξίδι, οι νέοι δημιουργοί, με μία κιθάρα και δύο φωνές, μας ταξιδεύουν στα μονοπάτια της ποίησης και της μουσικής, μας διηγούνται τις δικές τους αναζητήσεις μέσα από το πρωτότυπο πάντρεμα των παλιών ρεμπέτικων τραγουδιών με τα ερωτικά ποιήματα του Ρεμπώ αλλά και μοναδικές μελοποιήσεις ελλήνων και ξένων ποιητών.
Πέμπτη 15Μαρτίου στις 21:00 στο Καφέ του Νομισματικού Μουσείου, Πανεπιστημίου 12, Αθήνα
Η έκθεσή μας «90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ» ταξιδεύει στη Βέροια και έχει εγκαίνεια την Κυριακή 24 Νοεμβρίου!!! ΣΕ ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΚΑΛΕΡΙ ΠΑΠΑΤΖΙΚΟΥ, ΤΟ ΔΗΜΟ ΒΕΡΟΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ. Τα «90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ», δημιουργημένα από 77 νέους και διακεκριμένους Έλληνες εικαστικούς αποτελούν έναν ελάχιστο, συμβολικό φόρο τιμής …
Πέμπτη 15 Μαρτίου στις 21:00 στο Καφέ του Νομισματικού Μουσείου
Η Μικρή Άρκτος και τo Καφέ του Νομισματικού Μουσείου γιορτάζοντας την παγκόσμια ημέρα ποίησης σας προσκαλούν σε μία μουσική παράσταση των Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη με τίτλο «Προσωπικό».
Μέσα από το «προσωπικό» τους ταξίδι, οι νέοι δημιουργοί, με μία κιθάρα και δύο φωνές, μας ταξιδεύουν στα μονοπάτια της ποίησης και της μουσικής, μας διηγούνται τις δικές τους αναζητήσεις μέσα από το πρωτότυπο πάντρεμα των παλιών ρεμπέτικων τραγουδιών με τα ερωτικά ποιήματα του Ρεμπώ αλλά και μοναδικές μελοποιήσεις ελλήνων και ξένων ποιητών.
Πέμπτη 15 Μαρτίου στις 21:00 στο Καφέ του Νομισματικού Μουσείου, Πανεπιστημίου 12, Αθήνα
Είσοδος Ελεύθερη, Πληροφορίες – κρατήσεις: 210 36 10 067
Related Posts
Σάββατο 25 Νοεμβρίου, 21:30 στον Ιανό
“Τρεις τελείες” του ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ ΚΑΡΑΣΟΥΛΟΥ
Ερμηνεύουν: Βασίλης Κούρτης & Χριστίνα Πετρογιάννη
Πέμπτη 6 Απριλίου στις 20:00 στην Πινακοθήκη Βογιατζόγλου
Παρουσίαση του βιβλίου πεζογραφίας του Φώτη Βλαστού «Η ανατομία του κύματος»
Τρίτη 24 Απριλίου στις 21:00 στο Πολύεδρο Πάτρα
Songs for a blue cloud με την Κυβέλη Καστοριάδη & τον Ορέστη Καλαμπαλίκη μουσική παράσταση στο Πολύεδρο στην Πάτρα.
90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ
Η έκθεσή μας «90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ» ταξιδεύει στη Βέροια και έχει εγκαίνεια την Κυριακή 24 Νοεμβρίου!!! ΣΕ ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΚΑΛΕΡΙ ΠΑΠΑΤΖΙΚΟΥ, ΤΟ ΔΗΜΟ ΒΕΡΟΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ. Τα «90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ», δημιουργημένα από 77 νέους και διακεκριμένους Έλληνες εικαστικούς αποτελούν έναν ελάχιστο, συμβολικό φόρο τιμής …