Η Μικρή Άρκτος παρουσιάζει για μία μόνο παράσταση «Ο Αττίκ στο Παρίσι… κι άλλες ιστορίες» με τον Γιώργη Χριστοδούλου το Σάββατο 28 Απριλίου στις 21.00 στο Μαλλιαροπούλειο θέατρο.
Μία παράσταση που ξετυλίγει στο πρώτο μέρος τα άγνωστα “χαμένα” τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι μέχρι τις ελληνικές επιτυχίες του που ακολούθησαν όπως το «Ζητάτε να σας πω», τους έρωτες και τη ζωή του.
Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου.
“Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά”, “Πόσο λυπάμαι”, “Πάμε σαν άλλοτε”, “Δύο πράσινα μάτια” και τόσες άλλες ιστορίες….,
κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία…!
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το “Ας ερχόσουν για λίγο”,
με ποιόν “περίεργο” τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ “επαναστατικό” τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου που έκανε πρεμιέρα στο Φεστιβάλ Αθηνών το 2016 και ταξίδεψε σε Ελλάδα και εξωτερικό, γοητεύοντας κοινό και κριτικούς.
Συνοδεύει στο πιάνο και στο ακορντεόν ο εξαιρετικός μουσικός
Χάρης Σταυρακάκης.
Μαλλιαροπούλειο θέατρο (πλατεία Πετρινού, Τρίπολη)
Ώρα έναρξης: 21.00
Τιμή εισιτηρίου προπώλησης (μέχρι 27/4): 10€
Τιμή εισιτηρίου την ημέρα της παράστασης:
13€, 10€ φοιτητικό, ανέργων
Προπώληση: Public, Ticketservices.gr
Ο ήχος του στην πολίτικη λύρα είναι χαρακτηριστικός και νιώθει κανείς πως μεταφέρει μια μεγάλη ποσότητα πολιτισμικής ιστορίας και «ελληνικότητας», αλλά παράλληλα ότι παραμένει ανοιχτός σε όλες τις σύγχρονες προσεγγίσεις ή μουσικές προκλήσεις. Τον Σωκράτη Σινόπουλο τον έχουμε ακούσει –ζωντανά ή σε ηχογραφήσεις– να παίζει με τον Ross Daly, την Ελένη Καραΐνδρου, τη Δόμνα Σαμίου, …
Όσοι φίλοι/ες έχουν δηλώσει συμμετοχή στην 4η Ακρόαση, να μην ανησυχούν. Αυτή τη φορά (σε αντίθεση με την 3η Ακρόαση) θα υπάρξουν αποτελέσματα και μάλιστα θετικά. Θέλουμε να ενημερώσουμε κοινό και συμμετέχοντες πως από τη μελέτη των φακέλων που έχουμε ήδη μελετήσει, το επίπεδο είναι ικανοποιητικό και ενθαρρυντικά …τα ευρήματα!!! Όμως ο χρόνος και πάλι …
Σάββατο 28 Απριλίου στις 21.00 Μαλλιαροπούλειο Θέατρο στην Τρίπολη
Η Μικρή Άρκτος παρουσιάζει για μία μόνο παράσταση «Ο Αττίκ στο Παρίσι… κι άλλες ιστορίες» με τον Γιώργη Χριστοδούλου το Σάββατο 28 Απριλίου στις 21.00 στο Μαλλιαροπούλειο θέατρο.
Μία παράσταση που ξετυλίγει στο πρώτο μέρος τα άγνωστα “χαμένα” τραγούδια του Αττίκ από την εποχή που αυτός ζούσε στο Παρίσι μέχρι τις ελληνικές επιτυχίες του που ακολούθησαν όπως το «Ζητάτε να σας πω», τους έρωτες και τη ζωή του.
Στο δεύτερο μέρος, ο Γιώργης με τη ζεστή φωνή του και τις αφηγήσεις του, ζωντανεύει την ατμόσφαιρα των παλιών καμπαρέ του μεσοπολέμου.
“Το πρωί με ξυπνάς με φιλιά”, “Πόσο λυπάμαι”, “Πάμε σαν άλλοτε”, “Δύο πράσινα μάτια” και τόσες άλλες ιστορίες….,
κάθε τραγούδι και μια μοναδική ιστορία…!
Για ποιά γυναίκα γράφτηκε το “Ας ερχόσουν για λίγο”,
με ποιόν “περίεργο” τρόπο γίνονταν γνωστά τα τραγούδια πριν το ραδιόφωνο, υπήρχε ελαφρύ “επαναστατικό” τραγούδι πριν τον Θεοδωράκη;
Αυτά και άλλα τόσα ερωτήματα απαντώνται στη γεμάτη χιούμορ και συγκίνηση παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου που έκανε πρεμιέρα στο Φεστιβάλ Αθηνών το 2016 και ταξίδεψε σε Ελλάδα και εξωτερικό, γοητεύοντας κοινό και κριτικούς.
Συνοδεύει στο πιάνο και στο ακορντεόν ο εξαιρετικός μουσικός
Χάρης Σταυρακάκης.
Μαλλιαροπούλειο θέατρο (πλατεία Πετρινού, Τρίπολη)
Ώρα έναρξης: 21.00
Τιμή εισιτηρίου προπώλησης (μέχρι 27/4): 10€
Τιμή εισιτηρίου την ημέρα της παράστασης:
13€, 10€ φοιτητικό, ανέργων
Προπώληση: Public, Ticketservices.gr
Παραγωγή – Οργάνωση : ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ
Επικοινωνία : Μαρία Τσολάκη 6974 76 78 90
mtsolaki@gmail.com
Οργάνωση εκδήλωσης: Γερολυμάτου Βιβή 2107610616, 6985 933 290, events@mikri-arktos.gr
Related Posts
Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2015 στις 20:30, Μουσική στη Στέγη
Ο ήχος του στην πολίτικη λύρα είναι χαρακτηριστικός και νιώθει κανείς πως μεταφέρει μια μεγάλη ποσότητα πολιτισμικής ιστορίας και «ελληνικότητας», αλλά παράλληλα ότι παραμένει ανοιχτός σε όλες τις σύγχρονες προσεγγίσεις ή μουσικές προκλήσεις. Τον Σωκράτη Σινόπουλο τον έχουμε ακούσει –ζωντανά ή σε ηχογραφήσεις– να παίζει με τον Ross Daly, την Ελένη Καραΐνδρου, τη Δόμνα Σαμίου, …
Ανακοίνωση για 4η Ακρόαση
Όσοι φίλοι/ες έχουν δηλώσει συμμετοχή στην 4η Ακρόαση, να μην ανησυχούν. Αυτή τη φορά (σε αντίθεση με την 3η Ακρόαση) θα υπάρξουν αποτελέσματα και μάλιστα θετικά. Θέλουμε να ενημερώσουμε κοινό και συμμετέχοντες πως από τη μελέτη των φακέλων που έχουμε ήδη μελετήσει, το επίπεδο είναι ικανοποιητικό και ενθαρρυντικά …τα ευρήματα!!! Όμως ο χρόνος και πάλι …
Στον καιρό της Χίμαιρας
Ομαδική εικαστική έκθεση
Εγκαίνια: 22 Ιανουαρίου 2019, 19.30
Διάρκεια έκθεσης: 22 Ιανουαρίου έως 16 Μαρτίου 2019
Τετάρτη 28 Δεκεμβρίου 2022 στις 20.00 στο Αθηναϊκό Καφεθέατρο
Πρώτη παρουσίαση του νέου μυθιστορήματος του Κωνσταντίνου Αλσινού “Η πληγή του κόσμου”.