Η ΙΑΝΟΣ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ συνεχίζοντας το εκθεσιακό πρόγραμμά της με επίκεντρο τόσο το βιβλίο και το πολυδιάστατο σύμπαν του, όσο και το γεωγραφικό και συμβολικό στίγμα που αποτελεί η καρδιά της πόλης, διοργανώνει ένα αφιέρωμα με επίκεντρο την Αθήνα.
H προτεινόμενη εικαστική διοργάνωση της IANOS Αίθουσα Τέχνης με τίτλο «Αν η Αθήνα…» και ημερομηνία έναρξης λίγο πριν τις δημοτικές εκλογές, εστιάζει στην πόλη της Αθήνας και στην οπτική των εικαστικών που ζουν σε αυτήν.
Η έκθεση επιθυμεί να λειτουργήσει ως μια άτυπη και ανοιχτή πλατφόρμα συλλογής σκέψεων και εικόνων, με κύριο αντικείμενο τα πού και τα πώς της Αθήνας, τον τρόπο με τον οποίο ο καθένας μας ονειρεύεται την επόμενη μέρα. Εστιάζοντας σε όλα όσα επιθυμούμε να κρατήσουμε μα και σε αυτά που θα θέλαμε να αλλάξουν.
Μία βόλτα στο κέντρο της πόλης, από τη βέβαιη ομορφιά του Θησείου και της Πλάκας ως τα αβέβαια αγαπημένα σημεία των Εξαρχείων και της Νεάπολης, η σκοτεινιά κάποιων παραμελημένων περιοχών, αλλά και κάποια ρημαγμένα νεοκλασικά τους σπίτια ως πολύτιμο εύρημα που αξίζει διάσωσης, τα επίσης ρημαγμένα μέγαρα της οδού Σταδίου και της οδού Πανεπιστημίου που μπορούν να ξαναγίνουν υπέρλαμπρα, οι δρόμοι, οι εμβληματικές πλατείες της πόλης, ο Εθνικός Κήπος και το Πεδίο του Άρεως ως τόποι ανοιχτοί και απολαυστικά επισκέψιμοι όλες τις ώρες της ημέρας, τα αρχαία και τα βυζαντινά μνημεία της πόλης ως σημείο αναφοράς και περιπάτων των κατοίκων και των επισκεπτών της, η ταπεινή χλωρίδα του άστεως, τα διατηρητέα κτήρια και τα νεότερα που αξίζουν την αγάπη και τη φροντίδα μας, τα μουσεία, παλαιά και νεότερα, τα βιβλιοπωλεία και τα καφέ, τα θέατρα και οι κινηματογράφοι που δεν πρέπει να κλείσουν, και εκείνοι που πρέπει επιτέλους να ξανανοίξουν, οι πλατείες και οι λαϊκές αγορές, τα υπαίθρια σημεία συνάντησης και τόσα άλλα που μπορούμε να ενώσουμε, να βελτιώσουμε, να διασώσουμε, να καθαρίσουμε, να αναστηλώσουμε, να επισκευάσουμε, να κρατήσουμε, να αλλάξουμε ή να βελτιώσουμε.
Η διάσταση όλων των έργων είναι 25×25 εκ.
Τα έργα συνοδεύονται από μικρά επιστολικά κείμενα με αντικείμενο την πόλη και τα σημεία που ο κάθε εικαστικός επέλεξε να προσεγγίσει.
Η IANOS Αίθουσα Τέχνης, διανύει τον πέμπτο χρόνο λειτουργίας της υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση της Μικρής Άρκτου και την επιμέλεια της Ίριδας Κρητικού, εστιάζοντας στην παρουσίαση θεματικών αφιερωμάτων και ατομικών εκθέσεων με κυρίαρχη αφετηρία την άμεση ή έμμεση αναφορά στο πολυσχιδές, συναρπαστικό σύμπαν της λογοτεχνίας και της ποίησης, αλλά και τη σχέση ενός χώρου αφιερωμένου στον κόσμο του βιβλίου με την πόλη που τον περικλείει.
O ποιητής Durs Grünbein στην Αθήνα συνομιλεί με τους αναγνώστες του, συζητά για την ποίησή του. Πέμπτη 15/Νοεμβρίου/2012, 20:00 Goethe-Institut Athen,Ομήρου 14–16, Αθήνα Συντονισμός: Ίσμα Τουλάτου, δημοσιογράφος (Το Βήμα) Συζήτηση και ανάγνωση από τον ίδιον τον ποιητή και τον μεταφραστή του Ταυτόχρονη μετάφραση στα Ελληνικά και τα Γερμανικά Είσοδος ελεύθερη Μια εκδήλωση του Goethe-Institut Athen …
ΑΝ Η ΑΘΗΝΑ…
Ομαδική εικαστική έκθεση
Καλλιτεχνική διεύθυνση: Μικρή Άρκτος
Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού
Εγκαίνια: 14 Μαΐου 2019, 20.00
(Διάρκεια έκθεσης έως 21 Σεπτεμβρίου 2019)
Η ΙΑΝΟΣ ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ συνεχίζοντας το εκθεσιακό πρόγραμμά της με επίκεντρο τόσο το βιβλίο και το πολυδιάστατο σύμπαν του, όσο και το γεωγραφικό και συμβολικό στίγμα που αποτελεί η καρδιά της πόλης, διοργανώνει ένα αφιέρωμα με επίκεντρο την Αθήνα.
H προτεινόμενη εικαστική διοργάνωση της IANOS Αίθουσα Τέχνης με τίτλο «Αν η Αθήνα…» και ημερομηνία έναρξης λίγο πριν τις δημοτικές εκλογές, εστιάζει στην πόλη της Αθήνας και στην οπτική των εικαστικών που ζουν σε αυτήν.
Η έκθεση επιθυμεί να λειτουργήσει ως μια άτυπη και ανοιχτή πλατφόρμα συλλογής σκέψεων και εικόνων, με κύριο αντικείμενο τα πού και τα πώς της Αθήνας, τον τρόπο με τον οποίο ο καθένας μας ονειρεύεται την επόμενη μέρα. Εστιάζοντας σε όλα όσα επιθυμούμε να κρατήσουμε μα και σε αυτά που θα θέλαμε να αλλάξουν.
Μία βόλτα στο κέντρο της πόλης, από τη βέβαιη ομορφιά του Θησείου και της Πλάκας ως τα αβέβαια αγαπημένα σημεία των Εξαρχείων και της Νεάπολης, η σκοτεινιά κάποιων παραμελημένων περιοχών, αλλά και κάποια ρημαγμένα νεοκλασικά τους σπίτια ως πολύτιμο εύρημα που αξίζει διάσωσης, τα επίσης ρημαγμένα μέγαρα της οδού Σταδίου και της οδού Πανεπιστημίου που μπορούν να ξαναγίνουν υπέρλαμπρα, οι δρόμοι, οι εμβληματικές πλατείες της πόλης, ο Εθνικός Κήπος και το Πεδίο του Άρεως ως τόποι ανοιχτοί και απολαυστικά επισκέψιμοι όλες τις ώρες της ημέρας, τα αρχαία και τα βυζαντινά μνημεία της πόλης ως σημείο αναφοράς και περιπάτων των κατοίκων και των επισκεπτών της, η ταπεινή χλωρίδα του άστεως, τα διατηρητέα κτήρια και τα νεότερα που αξίζουν την αγάπη και τη φροντίδα μας, τα μουσεία, παλαιά και νεότερα, τα βιβλιοπωλεία και τα καφέ, τα θέατρα και οι κινηματογράφοι που δεν πρέπει να κλείσουν, και εκείνοι που πρέπει επιτέλους να ξανανοίξουν, οι πλατείες και οι λαϊκές αγορές, τα υπαίθρια σημεία συνάντησης και τόσα άλλα που μπορούμε να ενώσουμε, να βελτιώσουμε, να διασώσουμε, να καθαρίσουμε, να αναστηλώσουμε, να επισκευάσουμε, να κρατήσουμε, να αλλάξουμε ή να βελτιώσουμε.
Η διάσταση όλων των έργων είναι 25×25 εκ.
Τα έργα συνοδεύονται από μικρά επιστολικά κείμενα με αντικείμενο την πόλη και τα σημεία που ο κάθε εικαστικός επέλεξε να προσεγγίσει.
Στην έκθεση συμμετέχουν οι εικαστικοί:
Ανδρέας Γεωργιάδης, Άννα Γρηγόρα, Γιάννης Ευθυμιάδης, Paola Greco, Σεμίνα Λάνταβου, Βασίλης Λιαούρης, Λίλα Μαδούρου, Χαρίτων Μπεκιάρης, Ρούλη Μπούα, Ρόιλα Μπουζέα, Γεύσω Παπαδάκη, Χριστίνα Παρασκευοπούλου, Δημήτρης Πετρολέκας, Άντζελα Πετροχείλου, Νίκη Πρόκου, Αντώνης Σκαμπαβίριας, Βασίλης Σούλης, Μαρίνα Στελλάτου, Κλαίρη Τσαλουχίδου, Μάνος Χαμηλάκης, Πάβλος Χαμπίδης, Αθηνά Χατζή, Νίκος Χιωτίνης.
Η IANOS Αίθουσα Τέχνης, διανύει τον πέμπτο χρόνο λειτουργίας της υπό την καλλιτεχνική διεύθυνση της Μικρής Άρκτου και την επιμέλεια της Ίριδας Κρητικού, εστιάζοντας στην παρουσίαση θεματικών αφιερωμάτων και ατομικών εκθέσεων με κυρίαρχη αφετηρία την άμεση ή έμμεση αναφορά στο πολυσχιδές, συναρπαστικό σύμπαν της λογοτεχνίας και της ποίησης, αλλά και τη σχέση ενός χώρου αφιερωμένου στον κόσμο του βιβλίου με την πόλη που τον περικλείει.
IANOS Αίθουσα Τέχνης, Αθήνα: Σταδίου 24, 210-3217917, www.ianos.gr
Ώρες λειτουργίας: Δευ – Παρ: 9:00 – 21:00, Σαβ: 9:00-20:00
Επικοινωνία IANOS,
Τ. 210 – 3217810 (εσ. 5), Κ. 6958004810 – 6977605271, Ε. pr@ianos.gr
Related Posts
Δευτέρα 30 Μαρτίου 2015 21:30 στο Άλικο
O Ανδρέας Πολυζωγόπουλος παρουσιάζει το νέο του CD Αnicca Την Δευτέρα, 30 Μαρτίου, 9:30 στο Άλικο (Αγίου Δημητρίου 16, Ψυρρή) Παίζουν οι μουσικοί: Ανδρέας Πολυζωγόπουλος τρομπέτα, ηλεκτρονικά, φλικόρνο Κωστής Χριστοδούλου Rhodes ηλεκτρικό πιάνο, synths Aντώνης Μαράτος ηλεκτρικό μπάσο Αλέξανδρος-Δράκος Κτιστάκης ντραμς, κρουστά Περισσότερα.. Andreas Polyzogopoulos | anicca [teaser]
Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου στις 18:00 στον Ιανό
Συνάντηση με τον Αντώνη Μυλωνάκη και το νέο του μυθιστόρημα
Ο Καθρέφτης & η προφητεία του Γκρέινορθ
Η Μικρή Άρκτος σας προσκαλεί σε μια συνάντηση με τον ποιητή Durs Grünbein
O ποιητής Durs Grünbein στην Αθήνα συνομιλεί με τους αναγνώστες του, συζητά για την ποίησή του. Πέμπτη 15/Νοεμβρίου/2012, 20:00 Goethe-Institut Athen,Ομήρου 14–16, Αθήνα Συντονισμός: Ίσμα Τουλάτου, δημοσιογράφος (Το Βήμα) Συζήτηση και ανάγνωση από τον ίδιον τον ποιητή και τον μεταφραστή του Ταυτόχρονη μετάφραση στα Ελληνικά και τα Γερμανικά Είσοδος ελεύθερη Μια εκδήλωση του Goethe-Institut Athen …
Παρασκευή 12 Ιουλίου στις 21:00 στο Πολύεδρο στην Πάτρα
«Η ποίηση της νύχτας» με τους Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη