Το Café στον κήπο του Νομισματικού Μουσείου και η Μικρή Άρκτος σας προσκαλούν στη παρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Νίκου Φιλντίση “Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου” την Τετάρτη 23 Ιουνίου στις 19:30.
Με τον Νίκο Φιλντίση θα συζητήσουν οι:
Δημήτρης Τανούδης, συγγραφέας
Αλέξιος Μάινας, ποιητής, επιμελητής
Μάνια Μεζίτη, μεταφράστρια, ποιήτρια
Θα προλογίσει ο Παρασκευάς Καρασούλος εκ μέρους της Μικρής Άρκτου.
Μελοποιημένα ποιήματα θα ερμηνεύσει ο Μιχάλης Καλογεράκης μαζί με τον Αλέξη Στενάκη στο κλαρινέτο
Τη συλλογή ποιημάτων του Νίκου Φιλντίση «όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου», αποτελούν τέσσερις διακριτές ενότητες: του ιδιωτικού οράματος (καθ’ εαυτόν), των εγκόσμιων δρώμενων (κατά κόσμον), της ερωτικής μετάληψης (κατά πόθον) και της ποιητικής απο-σύνθεσης (κατά τους ποιητές).
Η σειρά με την οποία παρατίθεται οι ενότητες αυτές δομούν την δραματική πλοκή της συλλογής, μια επαγωγική διαδρομή από το μέρος στο όλον.
Καθ’ όλη την εξιστόρηση, στην ποίηση του Νίκου Φιλντίση, υποφώσκει το αίσθημα της αναζήτησης καταφυγίου, ένας ατέρμονος κύκλος ζωής, φθοράς και αναγέννησης, που ο ποιητής το αναζητά στα σύνορα του ρεαλισμού με τον μαγικό ρεαλισμό.
Κάποια κείμενα συνδιαλέγονται με στίχους άλλων ποιημάτων -είτε πρωτότυπων είτε άλλων συγγραφέων που στέκουν ως προμετωπίδες στην αρχή του ποιήματος.
Αναπτύσσεται με τον τρόπο αυτό, ένα είδος συζήτησης, μια προσπάθεια επικοινωνίας με την ίδια την τέχνη της ποίησης, που κορυφώνεται και γίνεται ακόμα πιο εμφανής στην τελευταία ενότητα με την οποία κλείνει το βιβλίο.
Στον εσωτερικό αυτό διάλογο, υπάρχει και μια παράλληλη, δεύτερη αφηγηματική φωνή που συντίθεται μέσω ποιημάτων χαϊκού. Τα χαϊκού, τρίστιχα ποιήματα της ιαπωνικής παράδοσης, με έμφαση στα στοιχεία της φύσης και με μια μάλλον παιγνιώδη διάθεση, προσδίδουν δραματικότητα στην αφήγηση.
Η ιδιαιτερότητα της συλλογής είναι πως τα χαϊκού βρίσκονται με τέτοιον τρόπο ποντισμένα ανάμεσα σε κάθε «κυρίως ποίημα», ώστε να μπορούν μεν να διαβαστούν αυτόνομα αλλά και υπό το πρίσμα του συγκείμενου.
Ένα ακόμη βασικό χαρακτηριστικό στοιχείο της συλλογής είναι τα παιχνιδίσματα με το μέτρο, με τον ίαμβο, με σχήματα τροχαϊκά και ανάπαιστους που προσδίδουν μια «παραδοσιακή» νότα γραφής υποδηλώνοντας έτσι έναν φόρο τιμής στην ίδια την ποιητική τέχνη, δηλαδή στην κατάθεση του λόγου που απαιτεί τεχνική.
Την επιμέλεια της συλλογής υπογράφει ο ποιητής Αλέξιος Μάινας.
Τα ποιήματα της συλλογής του νέου ποιητή Νίκου Φιλντίση, Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου, διάβασε ο συνθέτης Μιχάλης Καλογεράκης πριν εκδοθούν.
Ο Μ. Καλογεράκης μελοποίησε και ερμηνεύει τρία από τα ποιήματα της συλλογής (η λύπη είναι, σχήμα αδυνάτου, Σ’ ένα βότσαλο) τα οποία και συνοδεύουν την έκδοση σε cd.
Την ενορχήστρωση των τραγουδιών υπογράφει ο Θάνος Καλέας ενώ την διεύθυνση παραγωγής ο Παρασκευάς Καρασούλος.
Ο Νίκος Φιλντίσης γεννήθηκε το 1987, στην Αθήνα. Κατάγεται από τους Γαργαλιάνους Μεσσηνίας, όπου και έζησε τα παιδικά και σχολικά του χρόνια. Σπούδασε Βιολογία στο Πανεπιστήμιο της Κρήτης και εργάστηκε στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Έρευνας με αντικείμενο το σχεδιασμό και την ενίσχυση εμβολίων. Ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές σπουδές στο Λονδίνο το 2102.
Την ίδια χρονιά εξέδωσε την πρώτη του ποιητική συλλογή «Το παραβάν» από τις εκδόσεις «Οδός Πανός» και προτάθηκε για το βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου ποιητή «Γιάννης Βαρβέρης», της Εταιρείας Συγγραφέων. Το 2013, ξεκίνησε διδακτορικές σπουδές στο επιστημονικό πεδίο της ανάπτυξης θεραπευτικών εμβολίων για διάφορες μορφές καρκίνου. Σχεδόν δύο χρόνια μετά, εγκαταλείπει τις σπουδές του και ζει για μικρό διάστημα στις Ηνωμένες Πολιτείες, τις οποίες διασχίζει με αυτοκίνητο.
Το 2016, επιστρέφει μόνιμα στην Ελλάδα και εκδίδει τη δεύτερη ποιητική του συλλογή «υδράργυρος» επίσης από τις εκδόσεις «Οδός Πανός». Ζει και εργάζεται πλέον στην Αθήνα., Ποιήματα και βιβλιοκριτικές του έχουν δημοσιευθεί σε έντυπα και ηλεκτρονικά περιοδικά. Η ποιητική του συλλογή «Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου» είναι η πρώτη συνεργασία με τη Μικρή Άρκτο.
“Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου”
Τετάρτη 23 Ιουνίου Ώρα έναρξης: 19:30 Cafe στον κήπο του Νομισματικού Μουσείου (Πανεπιστημίου 12, Αθήνα) Πληροφορίες – κρατήσεις : 21 0761 0170 Είσοδος Ελεύθερη Info: Cafe του Νομισματικού Μουσείου | Πανεπιστημίου 12, Αθήνα | Τηλέφωνο για κρατήσεις : 21 0761 0170
Η Μικρή Άρκτος και ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός Αβάλη, διοργανώνουν μια μουσική παράσταση με τίτλο «Της ομορφιάς το άγριο φιλί», με στόχο την οικονομική στήριξη της καλοκαιρινής δραστηριότητας του Οργανισμού και συγκεκριμένα, την ενίσχυση του καλοκαιρινού camp Αβάλης για αυτιστικά άτομα.
Τετάρτη 23 Ιουνίου 2021 στις 19:30 στο Café του Νομισματικού Μουσείου
Το Café στον κήπο του Νομισματικού Μουσείου και η Μικρή Άρκτος σας προσκαλούν στη παρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Νίκου Φιλντίση “Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου” την Τετάρτη 23 Ιουνίου στις 19:30.
Με τον Νίκο Φιλντίση θα συζητήσουν οι:
Δημήτρης Τανούδης, συγγραφέας
Αλέξιος Μάινας, ποιητής, επιμελητής
Μάνια Μεζίτη, μεταφράστρια, ποιήτρια
Θα προλογίσει ο Παρασκευάς Καρασούλος εκ μέρους της Μικρής Άρκτου.
Μελοποιημένα ποιήματα θα ερμηνεύσει ο Μιχάλης Καλογεράκης μαζί με τον Αλέξη Στενάκη στο κλαρινέτο
Τη συλλογή ποιημάτων του Νίκου Φιλντίση «όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου», αποτελούν τέσσερις διακριτές ενότητες: του ιδιωτικού οράματος (καθ’ εαυτόν), των εγκόσμιων δρώμενων (κατά κόσμον), της ερωτικής μετάληψης (κατά πόθον) και της ποιητικής απο-σύνθεσης (κατά τους ποιητές).
Η σειρά με την οποία παρατίθεται οι ενότητες αυτές δομούν την δραματική πλοκή της συλλογής, μια επαγωγική διαδρομή από το μέρος στο όλον.
Καθ’ όλη την εξιστόρηση, στην ποίηση του Νίκου Φιλντίση, υποφώσκει το αίσθημα της αναζήτησης καταφυγίου, ένας ατέρμονος κύκλος ζωής, φθοράς και αναγέννησης, που ο ποιητής το αναζητά στα σύνορα του ρεαλισμού με τον μαγικό ρεαλισμό.
Κάποια κείμενα συνδιαλέγονται με στίχους άλλων ποιημάτων -είτε πρωτότυπων είτε άλλων συγγραφέων που στέκουν ως προμετωπίδες στην αρχή του ποιήματος.
Αναπτύσσεται με τον τρόπο αυτό, ένα είδος συζήτησης, μια προσπάθεια επικοινωνίας με την ίδια την τέχνη της ποίησης, που κορυφώνεται και γίνεται ακόμα πιο εμφανής στην τελευταία ενότητα με την οποία κλείνει το βιβλίο.
Στον εσωτερικό αυτό διάλογο, υπάρχει και μια παράλληλη, δεύτερη αφηγηματική φωνή που συντίθεται μέσω ποιημάτων χαϊκού. Τα χαϊκού, τρίστιχα ποιήματα της ιαπωνικής παράδοσης, με έμφαση στα στοιχεία της φύσης και με μια μάλλον παιγνιώδη διάθεση, προσδίδουν δραματικότητα στην αφήγηση.
Η ιδιαιτερότητα της συλλογής είναι πως τα χαϊκού βρίσκονται με τέτοιον τρόπο ποντισμένα ανάμεσα σε κάθε «κυρίως ποίημα», ώστε να μπορούν μεν να διαβαστούν αυτόνομα αλλά και υπό το πρίσμα του συγκείμενου.
Ένα ακόμη βασικό χαρακτηριστικό στοιχείο της συλλογής είναι τα παιχνιδίσματα με το μέτρο, με τον ίαμβο, με σχήματα τροχαϊκά και ανάπαιστους που προσδίδουν μια «παραδοσιακή» νότα γραφής υποδηλώνοντας έτσι έναν φόρο τιμής στην ίδια την ποιητική τέχνη, δηλαδή στην κατάθεση του λόγου που απαιτεί τεχνική.
Την επιμέλεια της συλλογής υπογράφει ο ποιητής Αλέξιος Μάινας.
Τα ποιήματα της συλλογής του νέου ποιητή Νίκου Φιλντίση, Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου, διάβασε ο συνθέτης Μιχάλης Καλογεράκης πριν εκδοθούν.
Ο Μ. Καλογεράκης μελοποίησε και ερμηνεύει τρία από τα ποιήματα της συλλογής (η λύπη είναι, σχήμα αδυνάτου, Σ’ ένα βότσαλο) τα οποία και συνοδεύουν την έκδοση σε cd.
Την ενορχήστρωση των τραγουδιών υπογράφει ο Θάνος Καλέας ενώ την διεύθυνση παραγωγής ο Παρασκευάς Καρασούλος.
Ο Νίκος Φιλντίσης γεννήθηκε το 1987, στην Αθήνα. Κατάγεται από τους Γαργαλιάνους Μεσσηνίας, όπου και έζησε τα παιδικά και σχολικά του χρόνια. Σπούδασε Βιολογία στο Πανεπιστήμιο της Κρήτης και εργάστηκε στο Ινστιτούτο Τεχνολογίας και Έρευνας με αντικείμενο το σχεδιασμό και την ενίσχυση εμβολίων. Ολοκλήρωσε τις μεταπτυχιακές σπουδές στο Λονδίνο το 2102.
Την ίδια χρονιά εξέδωσε την πρώτη του ποιητική συλλογή «Το παραβάν» από τις εκδόσεις «Οδός Πανός» και προτάθηκε για το βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου ποιητή «Γιάννης Βαρβέρης», της Εταιρείας Συγγραφέων. Το 2013, ξεκίνησε διδακτορικές σπουδές στο επιστημονικό πεδίο της ανάπτυξης θεραπευτικών εμβολίων για διάφορες μορφές καρκίνου. Σχεδόν δύο χρόνια μετά, εγκαταλείπει τις σπουδές του και ζει για μικρό διάστημα στις Ηνωμένες Πολιτείες, τις οποίες διασχίζει με αυτοκίνητο.
Το 2016, επιστρέφει μόνιμα στην Ελλάδα και εκδίδει τη δεύτερη ποιητική του συλλογή «υδράργυρος» επίσης από τις εκδόσεις «Οδός Πανός». Ζει και εργάζεται πλέον στην Αθήνα., Ποιήματα και βιβλιοκριτικές του έχουν δημοσιευθεί σε έντυπα και ηλεκτρονικά περιοδικά. Η ποιητική του συλλογή «Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου» είναι η πρώτη συνεργασία με τη Μικρή Άρκτο.
“Όλα τα αδέσποτα γατιά του ονείρου μου”
Τετάρτη 23 Ιουνίου Ώρα έναρξης: 19:30
Cafe στον κήπο του Νομισματικού Μουσείου (Πανεπιστημίου 12, Αθήνα)
Πληροφορίες – κρατήσεις : 21 0761 0170
Είσοδος Ελεύθερη
Info: Cafe του Νομισματικού Μουσείου | Πανεπιστημίου 12, Αθήνα | Τηλέφωνο για κρατήσεις : 21 0761 0170
Related Posts
Τετάρτη 26 Ιουλίου 2017 στις 21.30 στην Αποβάθρα του Τρένου στο Ρουφ
O συνθέτης Χρίστος Θεοδώρου, η Βικτωρία Ταγκούλη και η Πολυξένη Καράκογλου μας ταξιδεύουν μελωδικά στην Αποβάθρα του Τρένου στο Ρουφ
Τετάρτη 12 Ιουνίου 2024 στις 20:30 στο Αμφιθέατρο του Πολεμικού Μουσείου
Η Μικρή Άρκτος και ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός Αβάλη, διοργανώνουν μια μουσική παράσταση με τίτλο «Της ομορφιάς το άγριο φιλί», με στόχο την οικονομική στήριξη της καλοκαιρινής δραστηριότητας του Οργανισμού και συγκεκριμένα, την ενίσχυση του καλοκαιρινού camp Αβάλης για αυτιστικά άτομα.
«Επέστρεφε»
έκθεση ζωγραφικής του Ανδρέα Γεωργιάδη
Εγκαίνια: 23 Ιουνίου 2022 στις 20:00 στην στη Γεννάδειο Βιβλιοθήκη – Πτέρυγα Μακρυγιάννη
Διάρκεια έκθεσης έως 5 Αυγούστου 2022
“Κωνσταντινούπολη”ατομική έκθεση ζωγραφικής του Ανδρέα Γεωργιάδη στην gallery genesis
Εγκαίνια: Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2016
Διάρκεια έκθεσης: 15 Δεκεμβρίου 2016 έως 14 Ιανουαρίου 2017