Οι Μιχάλης & Παντελής Καλογεράκης επιστρέφουν ξανά στο #SixDogs για τα “Ρεμπώτικα”
Μαζί τους η Λένα Κιτσοπούλου
Κυριακή 3 Απριλίου 2022 στις 21:00
Ρεμπώτικα: οι Μιχάλης & Παντελής Καλογεράκης προτείνουν τη δημιουργική συνύπαρξη του ρεμπέτικου κόσμου του Ρεμπώ με τον ποιητικό κόσμο του ρεμπέτικου.
Το «πάντρεμα» των δύο αυτών κόσμων ξεκίνησε το καλοκαίρι του 2016, όταν τα αδέρφια Καλογεράκη άρχισαν τη μελέτη της αλληλογραφίας του Ρεμπώ με τον Βερλαίν. Μέσω των επιστολών άρχισαν να ξεδιπλώνουν την πορεία της ερωτικής τους σχέσης.
Η καλλιτεχνική τους ανησυχία για τη μελοποίηση αυτών των επιστολών τούς οδήγησε σε μία τολμηρή ιδέα: το πάντρεμά τους με ρεμπέτικα τραγούδια, δημοφιλή, αλλά και λιγότερα γνωστά στο ευρύ κοινό. Μία συνομιλία, μία περιγραφή, αλλά ταυτόχρονα και ένας σχολιασμός της θυελλώδους αυτής σχέσης μέσα από την ερωτική θεματολογία των κλασικών ρεμπέτικων.
Βασικός άξονας του δίσκου είναι οι σημαντικοί σταθμοί της πενταετούς σχέσης τους, μέσα από 9 επιστολές τους, οι οποίες μεταλλάχθηκαν σε 9 ρεμπώτικα τραγούδια: από την πρώτη επιστολή τον Σεπτέμβρη 1871 που αποστέλλει ο Ρεμπώ στον 27χρονο Πώλ Βερλαίν, ο οποίος ζούσε νιόπαντρος στο Παρίσι με την έγκυο γυναίκα του μέχρι και την τελευταία τους συνάντηση το 1875, από τη γνωριμία τους μέχρι και τον χωρισμό τους.
Ο Παντελής και ο Μιχάλης Καλογεράκης απαγγέλουν και ερμηνεύουν, άλλοτε ρεμπέτικα τραγούδια, κι άλλοτε τις επιστολές των δυο ποιητών.
Αποτέλεσμα αυτού: να φτάνει η στιγμή όπου ο λόγος που απαγγέλλεται, με τον λόγο που τραγουδιέται να δένεται αρμονικά και να προσφέρει ένα ακουστικό πλούτο, με αρώματα ποίησης και ρεμπέτικου. Μοιραία λοιπόν προκύπτουν τα Ρεμπώτικα, μία συνομιλία της θυελλώδους αυτής σχέσης και του ρεμπέτικου τραγουδιού.
Σταθμοί της παράστασης αυτής είναι τα ρεμπέτικα τραγούδια όπως:
Λόγια ανταλλάξαμε βαριά (Στίχοι: Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου, μουσική: Τώνης Μαρούδας)
Η Καταιγίδα (Στίχοι, μουσική: Τόλης Χάρμας)
Ο Αντώνης ο Βαρκάρης (Στίχοι: Οικονόμου Πιπίτσα, μουσική: Περιστέρης Σπύρος)
Το Παλιόπαιδο (Στίχοι: Σωτηρία Μπέλλου, μουσική: Γαβριήλ Μαρίνος)
Μονά ζυγά (Στίχοι: Δημήτρης Γιαννουκάκης, μουσική: Μιχάλης Σουγιούλ)
Θα φύγω, θα με χάσεις (Στίχοι, μουσική: Γιώργος Μητσάκης)
Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό. Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και …
Η ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ σας προσκαλεί στην παρουσίαση του βιβλίου ΙΧΝΗ ΖΩΗΣ της Ελένης Πορτάλιου στην Αρχιτεκτονική Σχολή ΕΜΠ, Κτίριο Αβέρωφ, Αίθουσα Τελετών, 1ος όροφος (είσοδος από Στουρνάρα). Για το βιβλίο θα μιλήσουν Βασίλης Αλεξάκης, συγγραφέας – Έλενα Πατρικίου, ιστορικός, σκηνοθέτης θεάτρου – Πέπη Ρηγοπούλου, πανεπιστημιακός, συγγραφέας – Παρασκευάς Καρασούλος, εκδότης της Μικρής Άρκτου. Ποιήματα διαβάζει …
Από 15 Νοεμβρίου έως και 13 Δεκεμβρίου “Το φτερό του δράκου” έγινε παράσταση και παρουσιάζεται κάθε Κυριακή στον ΙΑΝΟ! Το αγαπημένο βιβλίο-CD των Δημήτρη Μαρκατόπουλου και Χρίστου Παπαδόπουλου, που κυκλοφόρησε από την Μικρή Άρκτο με τη συμμετοχή σπουδαίων ερμηνευτών όπως οι: Αλκ.Πρωτοψάλτη, Μ.Φραγκούλης ,Αφρ.Μάνου, Σ.Θεοδωρίδου, Γ.Περρής, έγινε θεατρική παράσταση μόνο για τους φίλους του Παιδικού …
Κυριακή 3 Απριλίου 2022 στις 21:00 στο Six Dogs
Η Καταιγίδα (Στίχοι, μουσική: Τόλης Χάρμας)
Ο Αντώνης ο Βαρκάρης (Στίχοι: Οικονόμου Πιπίτσα, μουσική: Περιστέρης Σπύρος)
Το Παλιόπαιδο (Στίχοι: Σωτηρία Μπέλλου, μουσική: Γαβριήλ Μαρίνος)
Μονά ζυγά (Στίχοι: Δημήτρης Γιαννουκάκης, μουσική: Μιχάλης Σουγιούλ)
Θα φύγω, θα με χάσεις (Στίχοι, μουσική: Γιώργος Μητσάκης)
ΚΑΛΕΣΜΕΝΗ: Λένα Κιτσοπούλου
Μιχάλης Καλογεράκης, κιθάρα
Στράτος Γκρίντζαλης, μπουζούκι, μαντολίνο
Αλέξης Στενάκης, κλαρινέτο, σαξόφωνο
Αλέξανδρος Τζιόβας, μπάσο
Προπώληση: Τicketservises
Δημόσιες σχέσεις- Προβολή (για τη Μικρή Άρκτο): Μαρία Τσολάκη, mtsolaki@gmail.com
Related Posts
H 4η ΑΚΡΟΑΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΑΡΚΤΟΥ LIVE στον IANO
Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό. Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και …
23 Ιουνίου 2014 στην Αρχιτεκτονική Σχολή ΕΜΠ
Η ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟΣ σας προσκαλεί στην παρουσίαση του βιβλίου ΙΧΝΗ ΖΩΗΣ της Ελένης Πορτάλιου στην Αρχιτεκτονική Σχολή ΕΜΠ, Κτίριο Αβέρωφ, Αίθουσα Τελετών, 1ος όροφος (είσοδος από Στουρνάρα). Για το βιβλίο θα μιλήσουν Βασίλης Αλεξάκης, συγγραφέας – Έλενα Πατρικίου, ιστορικός, σκηνοθέτης θεάτρου – Πέπη Ρηγοπούλου, πανεπιστημιακός, συγγραφέας – Παρασκευάς Καρασούλος, εκδότης της Μικρής Άρκτου. Ποιήματα διαβάζει …
Κάθε Κυριακή στις 11:00 στον Ιανό έως τις 13 Δεκεμβρίου
Από 15 Νοεμβρίου έως και 13 Δεκεμβρίου “Το φτερό του δράκου” έγινε παράσταση και παρουσιάζεται κάθε Κυριακή στον ΙΑΝΟ! Το αγαπημένο βιβλίο-CD των Δημήτρη Μαρκατόπουλου και Χρίστου Παπαδόπουλου, που κυκλοφόρησε από την Μικρή Άρκτο με τη συμμετοχή σπουδαίων ερμηνευτών όπως οι: Αλκ.Πρωτοψάλτη, Μ.Φραγκούλης ,Αφρ.Μάνου, Σ.Θεοδωρίδου, Γ.Περρής, έγινε θεατρική παράσταση μόνο για τους φίλους του Παιδικού …
Τετάρτη 30 Απριλίου 20.30 μ.μ. στον ΙΑΝΟ