Με αφορμή την πρόσφατη έκδοση του νέου άλμπουμ «Δεν ήμουν ποτέ εδώ», σε στίχους Θοδωρή Γκόνη και μουσική Χρίστου Θεοδώρου από την Μικρή Άρκτο, οι δύο δημιουργοί συναντιούνται στη σκηνή του Αθηναϊκού Καφεθεάτρου σε τρεις μουσικές παραστάσεις με συνοδοιπόρους δύο εξαιρετικούς νέους ερμηνευτές, τον Πάρι Κιμιωνή και την Εμμανουέλα Νινιράκη αλλά και εκλεκτούς καλεσμένους: την Γιώτα Νέγκα, τον Παντελή Θαλασσινό, τον Φώτη Σιώτα και την Ιουλία Καραπατάκη.
Τίτλος της παράστασης, «Δεν ήμουνα ποτέ εδώ – Τα τραγούδια του Θοδωρή Γκόνη δια χειρός Χρίστου Θεοδώρου στο Αθηναϊκό Καφεθέατρο» – ένα μουσικό ανθολόγιο της έως σήμερα τραγουδοποιίας του σημαντικού στιχουργού με τον συνθέτη Χρίστο Θεοδώρου στο πιάνο και στη μουσική επιμέλεια του αφιερώματος και με φωνές νέων ερμηνευτών αλλά και γνωστών και αγαπημένων φίλων-συνεργατών του.
Τραγούδια που συνυπέγραψε ο Θοδωρής Γκόνης με σημαντικούς συνθέτες (Ν. Ξυδάκη, Χρ. Νικολόπουλο, Π. Θαλασσινό, Σ. Ξαρχάκο, Ο. Περίδη, Σ. Μάλαμας, Γ. Ανδρέου, Φ. Σιώτα κ.α) θα πρωταγωνιστήσουν στο Αθηναϊκό Καφεθέατρο και φυσικά τραγούδια από την πρόσφατη συνεργασία του στιχουργού με τον συνθέτη.
Τρεις βραδιές γεμάτες μουσική και τραγούδια που συνεχίζουμε να τραγουδάμε, για λόγους καρδιάς και με ισχυρό λόγο: το λόγο του αγαπημένου στιχουργού.
Στο πνεύμα των Χριστουγέννων, η IANOS Αίθουσα Τέχνης διοργανώνει την πρώτη μεγάλη ομαδική έκθεση της νέας περιόδου λειτουργίας της 2015-2016 αφιερωμένη στον αγαπημένο παραμυθά των παιδικών μας χρόνων, τον Δανό Χανς Κρίστιαν Άντερσεν με αφορμή την επέτειο των 210 ετών από τη γέννησή του. Η έκθεση εγκαινιάζεται την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015 στις 20:30 και …
Η Μικρή Άρκτος σας προσκαλεί στην παρουσίαση του τέταρτου άλμπουμ της Σαβίνας Γιαννάτου στην ECM, σε πρώτη εκτέλεση, την Κυριακή 8 Μαρτίου, λίγο πριν την ευρωπαϊκή περιοδεία της! Σαβίνα Γιαννάτου & Primavera en Salonico Κυριακή 8 Μαρτίου, 21.00 Gazarte: Βουτάδων 32-34, Γκάζι, Τηλ. 2103460347 Τιμές εισιτηρίων: Προπώληση: A ζώνη: 25€ | Β ζώνη: 20€ | …
«Δεν ήμουνα ποτέ εδώ» Τα τραγούδια του Θοδωρή Γκόνη δια χειρός Χρίστου Θεοδώρου στο Αθηναϊκό Καφεθέατρο
ΜΙΑ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ
με τους ΠΑΡΙ ΚΙΜΙΩΝΗ & ΕΜΜΑΝΟΥΕΛΑ ΝΙΝΙΡΑΚΗ
Συμμετέχουν
ΓΙΩΤΑ ΝΕΓΚΑ, ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟΣ, ΦΩΤΗΣ ΣΙΩΤΑΣ & ΙΟΥΛΙΑ ΚΑΡΑΠΑΤΑΚΗ
Με αφορμή την πρόσφατη έκδοση του νέου άλμπουμ «Δεν ήμουν ποτέ εδώ», σε στίχους Θοδωρή Γκόνη και μουσική Χρίστου Θεοδώρου από την Μικρή Άρκτο, οι δύο δημιουργοί συναντιούνται στη σκηνή του Αθηναϊκού Καφεθεάτρου σε τρεις μουσικές παραστάσεις με συνοδοιπόρους δύο εξαιρετικούς νέους ερμηνευτές, τον Πάρι Κιμιωνή και την Εμμανουέλα Νινιράκη αλλά και εκλεκτούς καλεσμένους: την Γιώτα Νέγκα, τον Παντελή Θαλασσινό, τον Φώτη Σιώτα και την Ιουλία Καραπατάκη.
Τίτλος της παράστασης, «Δεν ήμουνα ποτέ εδώ – Τα τραγούδια του Θοδωρή Γκόνη δια χειρός Χρίστου Θεοδώρου στο Αθηναϊκό Καφεθέατρο» – ένα μουσικό ανθολόγιο της έως σήμερα τραγουδοποιίας του σημαντικού στιχουργού με τον συνθέτη Χρίστο Θεοδώρου στο πιάνο και στη μουσική επιμέλεια του αφιερώματος και με φωνές νέων ερμηνευτών αλλά και γνωστών και αγαπημένων φίλων-συνεργατών του.
Τραγούδια που συνυπέγραψε ο Θοδωρής Γκόνης με σημαντικούς συνθέτες (Ν. Ξυδάκη, Χρ. Νικολόπουλο, Π. Θαλασσινό, Σ. Ξαρχάκο, Ο. Περίδη, Σ. Μάλαμας, Γ. Ανδρέου, Φ. Σιώτα κ.α) θα πρωταγωνιστήσουν στο Αθηναϊκό Καφεθέατρο και φυσικά τραγούδια από την πρόσφατη συνεργασία του στιχουργού με τον συνθέτη.
Τρεις βραδιές γεμάτες μουσική και τραγούδια που συνεχίζουμε να τραγουδάμε, για λόγους καρδιάς και με ισχυρό λόγο: το λόγο του αγαπημένου στιχουργού.
ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ
Τίτλος μουσικής παράστασης: «Δεν ήμουνα ποτέ εδώ»
Ερμηνεύουν: Πάρις Κιμιωνής, Εμμανουέλα Νινιράκη & Στράτος Γκρίντζαλης
Συμμετέχουν: Γιώτα Νέγκα (4/3), Παντελής Θαλασσινός & Φώτης Σιώτας (11/3), Ιουλία Καραπατάκη (18/3)
Ενορχήστρωση: Χρίστος Θεοδώρου
Μουσικοί: Χρίστος Θεοδώρου, πιάνο – Στράτος Γκρίντζαλης, μπουζούκι, μαντολίνο, λαούτο
Φωτογράφηση: Νίκος Κοκαλιάς
Artwork: Ανδρέας Γεωργιάδης
Αθηναϊκό Καφεθέατρο, Κοδριγκτώνος 2, Πεδίο του Άρεως, Αθήνα
Αγορά εισιτηρίων : viva.gr και στο 211.1000.365
Για ομαδικές κρατήσεις : Κώστας Μπάλτας 211.102.6277
Εισιτήριο θεάματος : 15€, 13€ (δεν περιλαμβάνει ποτό)
Hμέρες παραστάσεων : Σάββατο 4, 11 & 18 Μαρτίου 2023
Ώρα έναρξης : 21.00
Διάρκεια : 2 ώρες
Παραγωγή : Μικρή Άρκτος
Related Posts
Τρίτη 21 Σεπτεμβρίου 2021 στις 21:00 στο Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου
Η «Μικρή Πατρίδα» του Παρασκευά Καρασούλου και του Γιώργου Ανδρέου γιορτάζει τα 25 χρόνια από την έκδοση της
Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015 στις 20:30 στον Ιανό
Στο πνεύμα των Χριστουγέννων, η IANOS Αίθουσα Τέχνης διοργανώνει την πρώτη μεγάλη ομαδική έκθεση της νέας περιόδου λειτουργίας της 2015-2016 αφιερωμένη στον αγαπημένο παραμυθά των παιδικών μας χρόνων, τον Δανό Χανς Κρίστιαν Άντερσεν με αφορμή την επέτειο των 210 ετών από τη γέννησή του. Η έκθεση εγκαινιάζεται την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015 στις 20:30 και …
Σάββατο 31 Μαρτίου στις 12:00 στο Public Σύνταγματος
Η Μικρή Άρτος και το Public παρουσιάζουν το νέο παιδικό βιβλίο-cd “Πες μου τ΄όνομά σου” του Φοίβου Δεληβοριά που μόλις κυκλοφόρησε.
Κυριακή 8 Μαρτίου, 21.00 στο Gazarte
Η Μικρή Άρκτος σας προσκαλεί στην παρουσίαση του τέταρτου άλμπουμ της Σαβίνας Γιαννάτου στην ECM, σε πρώτη εκτέλεση, την Κυριακή 8 Μαρτίου, λίγο πριν την ευρωπαϊκή περιοδεία της! Σαβίνα Γιαννάτου & Primavera en Salonico Κυριακή 8 Μαρτίου, 21.00 Gazarte: Βουτάδων 32-34, Γκάζι, Τηλ. 2103460347 Τιμές εισιτηρίων: Προπώληση: A ζώνη: 25€ | Β ζώνη: 20€ | …