Στο πλαίσιο του αφιερώματος στον Θόδωρο Αγγελόπουλο, το 53ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης συνδιοργανώνουν την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012 στις 21.00, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης συναυλία της Ελένης Καραΐνδρου με μουσική και τραγούδια για τις ταινίες του διάσημου έλληνα σκηνοθέτη.
Η ΚΟΘ, υπό τη διεύθυνση του ΑλεξάνδρουΜυράτ θα ταξιδέψει το κοινό στις αγαπημένες μελωδίες που η Ελένη Καραΐνδρου έγραψε για τον Θόδωρο Αγγελόπουλο στα 28 χρόνια της σταθερής και δημιουργικής τους συνεργασίας. Με ερμηνεύτρια τη Δήμητρα Γαλάνη στα τραγούδια των ταινιών και τη συμμετοχή του τζαζ τρίο «HumanTouch» των David Lynch (σαξόφωνο), Σταύρου Λάντσια (πιάνο) και Γιώτη Κιουρτσόγλου (μπάσο), το πρόγραμμα της συναυλίας περιλαμβάνει μια ξεχωριστή επιλογή από μουσικά θέματα για τις τελευταίες οκτώ ταινίες του Θόδωρου Αγγελόπουλου: Ταξίδι στα Κύθηρα (1984), Ο μελισσοκόμος (1986), Τοπίο στην Ομίχλη (1988),Το μετέωρο βήμα του πελαργού (1991), Το Βλέμμα του Οδυσσέα (1996), Μια Αιωνιότητα και Μια Μέρα (1998).Το Λιβάδι που δακρύζει (2003), Η Σκόνη του Χρόνου (2008).
Μαζί με την Ελένη Καραΐνδρου, που θα παίξει πιάνο, συμπράττουν με την ΚΟΘ οι σολίστ – συνεργάτες της Καραΐνδρου, Βαγγέλης Χριστόπουλος (όμποε), Ναταλία Μιχαηλίδου (πιάνο), Ντίνος Χατζηιορδάνου (ακορντεόν), Αριστοτέλης Δημητριάδης (μαντολίνο).
ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
Εισιτήρια για τη συναυλία προπωλούνται:
Στο εκδοτήριο της ΚΟΘ (Πλατεία Αριστοτέλους, τηλ. 2310 236990)
Στη Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης ( Ν. Γερμανού 1, τηλ. 2310 241007)
Στη Χ.Α.Ν. Καλαμαριάς (Μουρουζηδών 12, τηλ. 2310 454700)
Το αφιέρωμα στον Θόδωρο Αγγελόπουλο χρηματοδοτείται, μεταξύ άλλων δράσεων του 53ου ΦΚΘ, από την Ευρωπαϊκή Ένωση – Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης, στο πλαίσιο του ΠΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας 2007-2013.
Η Μικρή Άρκτος και ο IANOS γιορτάζοντας την έκδοση και την παγκόσμια κυκλοφορία του άλμπουμ της Ελένης Καραΐνδρου Δαβίδ από την ECM New Series, σας προσκαλούν στην επίσημη παρουσίαση του έργου.
«Ανάσα μου κι αέρα»
της Λίνας Νικολακοπούλου και του Παρασκευά Καρασούλου
Μουσική Παράσταση
Ερμηνεύουν:
Απόστολος Κίτσος, Παναγιώτης Λάμπουρας, Θοδωρής Νικολάου
Η Ελένη Καραϊνδρου στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Θεσσαλονίκης
Στο πλαίσιο του αφιερώματος στον Θόδωρο Αγγελόπουλο, το 53ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης συνδιοργανώνουν την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012 στις 21.00, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης συναυλία της Ελένης Καραΐνδρου με μουσική και τραγούδια για τις ταινίες του διάσημου έλληνα σκηνοθέτη.
Η ΚΟΘ, υπό τη διεύθυνση του Αλεξάνδρου Μυράτ θα ταξιδέψει το κοινό στις αγαπημένες μελωδίες που η Ελένη Καραΐνδρου έγραψε για τον Θόδωρο Αγγελόπουλο στα 28 χρόνια της σταθερής και δημιουργικής τους συνεργασίας. Με ερμηνεύτρια τη Δήμητρα Γαλάνη στα τραγούδια των ταινιών και τη συμμετοχή του τζαζ τρίο «Human Touch» των David Lynch (σαξόφωνο), Σταύρου Λάντσια (πιάνο) και Γιώτη Κιουρτσόγλου (μπάσο), το πρόγραμμα της συναυλίας περιλαμβάνει μια ξεχωριστή επιλογή από μουσικά θέματα για τις τελευταίες οκτώ ταινίες του Θόδωρου Αγγελόπουλου: Ταξίδι στα Κύθηρα (1984), Ο μελισσοκόμος (1986), Τοπίο στην Ομίχλη (1988), Το μετέωρο βήμα του πελαργού (1991), Το Βλέμμα του Οδυσσέα (1996), Μια Αιωνιότητα και Μια Μέρα (1998). Το Λιβάδι που δακρύζει (2003), Η Σκόνη του Χρόνου (2008).
Μαζί με την Ελένη Καραΐνδρου, που θα παίξει πιάνο, συμπράττουν με την ΚΟΘ οι σολίστ – συνεργάτες της Καραΐνδρου, Βαγγέλης Χριστόπουλος (όμποε), Ναταλία Μιχαηλίδου (πιάνο), Ντίνος Χατζηιορδάνου (ακορντεόν), Αριστοτέλης Δημητριάδης (μαντολίνο).
ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ
Εισιτήρια για τη συναυλία προπωλούνται:
Στο εκδοτήριο της ΚΟΘ (Πλατεία Αριστοτέλους, τηλ. 2310 236990)
Στη Χ.Α.Ν. Θεσσαλονίκης ( Ν. Γερμανού 1, τηλ. 2310 241007)
Στη Χ.Α.Ν. Καλαμαριάς (Μουρουζηδών 12, τηλ. 2310 454700)
Τιμές εισιτηρίων: 9€ – 14€ – 18€
Μειωμένο 9€ (Κάτοχοι Κάρτας Μέλους CineΚάρταF του Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης, εκπαιδευτικοί, σώματα ασφαλείας, κάτοχοι κάρτας πολιτισμού)
Ειδικό εισιτήριο 5€ (μαθητές, σπουδαστές, φοιτητές, σπουδαστές ωδείων, πολύτεκνοι, άνεργοι)
Οικογενειακό 18€ – 28€ – 36€
Ισχύει Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων
Το αφιέρωμα στον Θόδωρο Αγγελόπουλο χρηματοδοτείται, μεταξύ άλλων δράσεων του 53ου ΦΚΘ, από την Ευρωπαϊκή Ένωση – Ευρωπαϊκό Ταμείο Περιφερειακής Ανάπτυξης, στο πλαίσιο του ΠΕΠ Κεντρικής Μακεδονίας 2007-2013.
Related Posts
Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016 στις 20:30 στον Ιανό
Η Μικρή Άρκτος και ο IANOS γιορτάζοντας την έκδοση και την παγκόσμια κυκλοφορία του άλμπουμ της Ελένης Καραΐνδρου Δαβίδ από την ECM New Series, σας προσκαλούν στην επίσημη παρουσίαση του έργου.
Πέμπτη 22 Ιουνίου, 21.00 στο Ωδείο Ηρώδου Αττικού
Μαρία Φαραντούρη “Πέρα από τα σύνορα”
Συνάντηση με τους Μαρία ντελ Μαρ Μπονέτ – Τζιχάν Τούρκογλου – Άνια Λέχνερ
Τετάρτη 21 Αυγούστου 2024 στις 21:00 στο Ανοιχτό Θέατρο Άνδρου
«Ανάσα μου κι αέρα»
της Λίνας Νικολακοπούλου και του Παρασκευά Καρασούλου
Μουσική Παράσταση
Ερμηνεύουν:
Απόστολος Κίτσος, Παναγιώτης Λάμπουρας, Θοδωρής Νικολάου
Τετάρτη, 15 Μαΐου 2019 στις 21:00 μ.μ. στην Αγγλικανική εκκλησία Αγίου Παύλου
“Υδρόγειος” συναυλία του Παναγιώτη Λάμπουρα