Η έκθεσή μας «90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ» ταξιδεύει στη Βέροια και έχει εγκαίνεια την Κυριακή 24 Νοεμβρίου!!!
ΣΕ ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΚΑΛΕΡΙ ΠΑΠΑΤΖΙΚΟΥ,
ΤΟ ΔΗΜΟ ΒΕΡΟΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ.
Τα «90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ», δημιουργημένα από 77 νέους και διακεκριμένους Έλληνες εικαστικούς αποτελούν έναν ελάχιστο, συμβολικό φόρο τιμής και παράλληλη κατάθεση εξακολουθητικής μνήμης μιας πόλης που τα θραύσματά της εξακολουθούν να μας συγκινούν, τα ίχνη της εξακολουθούμε να αφουγκραζόμαστε. Πρόκειται για σημειωματικά έργα με μικρές, πανομοιότυπες διαστάσεις επιστολικών δελταρίων (15×21 εκ.) που, φιλοτεχνημένα σε επιφάνεια και από υλικά της επιλογής κάθε καλλιτέχνη, θα αποτελέσουν κατά την παρουσίασή τους ένα συμβολικό παλίμψηστο, έναν ελάχιστο χαιρετισμό στα συστατικά μιας πόλης που εξακολουθεί να απασχολεί την ιστορική μνήμη και το εσωτερικό βλέμμα, τις αισθήσεις και την ψυχή μας. (…)
«Ανάσα μου κι αέρα»
της Λίνας Νικολακοπούλου και του Παρασκευά Καρασούλου
Μουσική Παράσταση
Ερμηνεύουν:
Απόστολος Κίτσος, Παναγιώτης Λάμπουρας, Θοδωρής Νικολάου
Το ονειρικό Ταξίδι στην αιωνιότητα, η επιτυχημένη παραγωγή του Μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, την οποία αγκάλιασε το κοινό της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, παρουσιάζεται για πρώτη φορά στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, για τέσσερις μόνο παραστάσεις στις 7, 8, 11, 13 Οκτωβρίου 2015. Η ποιητική μουσική της Ελένης Καραΐνδρου, που έντυσε τις σπουδαίες ταινίες του …
90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ
Η έκθεσή μας «90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ» ταξιδεύει στη Βέροια και έχει εγκαίνεια την Κυριακή 24 Νοεμβρίου!!!
ΣΕ ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΓΚΑΛΕΡΙ ΠΑΠΑΤΖΙΚΟΥ,
ΤΟ ΔΗΜΟ ΒΕΡΟΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΚΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΣΥΛΛΟΓΟ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΩΝ ΒΕΡΟΙΑΣ.
Τα «90 ΕΠΙΣΤΟΛΙΚΑ ΔΕΛΤΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΜΥΡΝΗ», δημιουργημένα από 77 νέους και διακεκριμένους Έλληνες εικαστικούς αποτελούν έναν ελάχιστο, συμβολικό φόρο τιμής και παράλληλη κατάθεση εξακολουθητικής μνήμης μιας πόλης που τα θραύσματά της εξακολουθούν να μας συγκινούν, τα ίχνη της εξακολουθούμε να αφουγκραζόμαστε. Πρόκειται για σημειωματικά έργα με μικρές, πανομοιότυπες διαστάσεις επιστολικών δελταρίων (15×21 εκ.) που, φιλοτεχνημένα σε επιφάνεια και από υλικά της επιλογής κάθε καλλιτέχνη, θα αποτελέσουν κατά την παρουσίασή τους ένα συμβολικό παλίμψηστο, έναν ελάχιστο χαιρετισμό στα συστατικά μιας πόλης που εξακολουθεί να απασχολεί την ιστορική μνήμη και το εσωτερικό βλέμμα, τις αισθήσεις και την ψυχή μας. (…)
Στην έκθεση συμμετέχουν: Ηώ Αγγελή, Γιάννης Αδαμάκης, Χριστίνα Ακτίδη, Έλενα Ακύλα, Στέλιος Αλεξάκης, Κατερίνα Ανταχοπούλου, Χρύσα Αρώνη, Έφη Βάγκνερ, Κάτια Βαρβάκη, Μάριος Βουτσινάς, Ανδρέας Γεωργιάδης, Σάββας Γεωργιάδης, Δημήτρης Γιαννέλος, Ειρήνη Γκόνου, Άννα Γρηγόρα, Δικαία Δεσποτάκη, Τάνια Δημητρακοπούλου, Κωνσταντίνος Έσσλιν, Έλσα Ζαχαράκη, Σταμάτης Ζέρβας, Κώστας Ζιαμπάρας, Μηνάς Καμπιτάκης, Πέτρος Καραβέβας, Δημήτρης Κατσιγιάννης, Μαρίνα Κροντηρά, Κατερίνα Κεράτσα, Λήδα Κοντογιαννοπούλου, Βασίλης Λιαούρης, Φιλιππίνα Λιβιτσάνου, Καλλιρρόη Μαρούδα, Αλίνα Μάτσα, Κυριακή Μαυρογεώργη, Στέλλα Μελετοπούλου, Ραφαήλ Μπάικας, Τίμος Μπατινάκης, Γιάννης Μπεκιάρης, Χαρίτων Μπεκιάρης, Παναγιώτης Μπελντέκος, Νατάσα Μπιζά, Άννα Μπίλη, Ντίμη Μπιτσάκου, Γεωργία Μπλιάτσου, Ρόιλα Μπουζέα, Γιώργος Μπουκής, Ματίλντα Ναχμία, Μίλτος Παντελιάς, Γεύσω Παπαδάκη, Άρτεμις Παπαδήμα, Κώστας Παπατριανταφυλλόπουλος, Μαίρη Παππά, Κώστας Παππάς, Αντώνης Πατεράκης, Βασίλης Πέρρος, Κατερίνα Πέτρουλα, Στέλιος Πετρουλάκης, Ελιάννα Προκοπίου, Γιώργος Σαμψωνίδης, Δημήτρης Σαρασίτης, Αφροδίτη Σεζένια, Κώστας Σιαφάκας, Έλλη Σολομωνίδου Μπαλάνου, Βασίλης Σούλης, Έφη Σούτογλου, Πηγή Σπυράτου, Ματίνα Σταυροπούλου, Μαρίνα Στελλάτου, Λίλα Σωτηρίου, Ειρήνη Τατάκη, Ελένη Τζιώρτζη, Κλαίρη Τσαλουχίδη-Χατζημηνά, Ελευθερία Τσέικο, Κατερίνα Τσεμπελή, Βάσω Τρίγκα, Μαρία Φιλιππακοπούλου, Μαρία Φραγκουδάκη, Ιωάννα Φωτάκη, Πάβλος Χαμπίδης, Αθηνά Χατζή.
I A N O S ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ
Καλλιτεχνική διεύθυνση: Μικρή Άρκτος | Επιμέλεια: Ίρις Κρητικού
Ώρες λειτουργίας: ΔΕ – ΠΑ 8:00 – 14:00 & 18:00 – 20:00, ΣΑΒ & ΚΥΡ 18:00 -20:00
Επικοινωνία:Βίκυ Παπατζίκου 23310-70325 & 6972-913970
Related Posts
Παρασκευή 14 Ιουλίου ΡόταArtCoffeeCommunity στις 21.30
ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ Βήμα Εκτός
Μουσική επιμέλεια – ενορχήστρωση :
Γιάννης Βασιλόπουλος- Σπύρος Παρασκευάκος
Ερμηνεύουν
Δημήτρης Βουτσάς, Πολυξένη Καράκογλου & Δήμητρα Σελεμίδου
Τετάρτη 21 Αυγούστου 2024 στις 21:00 στο Ανοιχτό Θέατρο Άνδρου
«Ανάσα μου κι αέρα»
της Λίνας Νικολακοπούλου και του Παρασκευά Καρασούλου
Μουσική Παράσταση
Ερμηνεύουν:
Απόστολος Κίτσος, Παναγιώτης Λάμπουρας, Θοδωρής Νικολάου
7, 8, 11, 13 Οκτωβρίου 2015
Το ονειρικό Ταξίδι στην αιωνιότητα, η επιτυχημένη παραγωγή του Μπαλέτου της Εθνικής Λυρικής Σκηνής, την οποία αγκάλιασε το κοινό της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, παρουσιάζεται για πρώτη φορά στο Δημοτικό Θέατρο Πειραιά, για τέσσερις μόνο παραστάσεις στις 7, 8, 11, 13 Οκτωβρίου 2015. Η ποιητική μουσική της Ελένης Καραΐνδρου, που έντυσε τις σπουδαίες ταινίες του …
Σάββατο 31 Μαρτίου στις 12:00 στο Public Σύνταγματος
Η Μικρή Άρτος και το Public παρουσιάζουν το νέο παιδικό βιβλίο-cd “Πες μου τ΄όνομά σου” του Φοίβου Δεληβοριά που μόλις κυκλοφόρησε.