Μια παράσταση της Λίνας Νικολακοπούλου και του Παρασκευά Καρασούλου
Με τους Απόστολο Κίτσο, Παναγιώτη Λάμπουρα, Θοδωρή Νικολάου
Κάθε Τετάρτη στο Μικρό Παλλάς
Έναρξη: Τετάρτη 27 Δεκεμβρίου, 9.00 μμ
«… Είναι η στιγμή που κάνει αναγκαία αυτή τη σύμπραξη. Ο Λόγος άλλωστε είναι η αιτία που αγαπά ο κόσμος το τραγούδι, σε μιαγκρίζα εποχή μεγάληςσύγχυσης. Χρειάζεται να θυμίσουμε σε όλους και να θυμηθούμε και εμείς τους λόγους που γέννησαν τα τραγούδια αυτά, που αγαπήθηκαν και συνεχίζουν να αγαπιούνται. Γιατί το τραγούδι, διατηρεί ακόμη την δύναμή του και το βλέπουμε μέσα από τη συνεχή παρουσία του στα ραδιόφωνα αλλά και στη ζωντανή συνάντησή τουμε τον κόσμο. Παραμένει ένας δεσμός συγκινητικά ακατάλυτος. Η σχέση μας και τα ίδια ταέργα, επιτρέπουν και υποστηρίζουν, αυτό το εγχείρημα. Ήρθε αργά, αλλά στην ώρα του. Κι αυτό γιατί τόσο εμείς αλλά κυρίως ο κόσμος κι ο χρόνος, το έχουμε όλοι τώρα μεγάλη ανάγκη.» (Λίνα Νικολακοπούλου & Παρασκευάς Καρασούλος,Από την κοινή συνέντευξή τους στην Φ. Λαμπρίδη, στο TVXS)
Βράδυ στην Αθήνα. Γιατί η πόλη έχει ανάγκη τα τραγούδια κι η ζωή μας την τέχνη και τη σοφία του Μαζί.
Η Λίνα Νικολακοπούλου και ο Παρασκευάς Καρασούλος δίνουν πάλι το παρόν στις μουσικές μας επιλογές για τον φετινό χειμώνα.
Με τα ωραία τους τραγούδια στις αποσκευές τους όλα αυτά τα χρόνια και τους τρεις νέους ερμηνευτές, τον Απόστολο Κίτσο, τον Παναγιώτη Λάμπουρα και το Θοδωρή Νικολάου, να τα ερμηνεύουν ιδανικά, ξεκινούν στις 27 Δεκεμβρίου και συνεχίζουν κάθε Τετάρτη στο Μικρό Παλλάς στην καρδιά της Αθήνας, τη νέα τους παράσταση με τίτλο «Βράδυ στην Αθήνα».
Φαντασία, πρωτοτυπία και λυρικότητα χαρακτηρίζουν το άκουσμα που προτείνουν με τον ενορχηστρωτή Χρίστο Θεοδώρου να αναδεικνύει και να φωτίζει τον ιδιαίτερο χαρακτήρα των συνθέσεων και των συνθετών που συμπεριλαμβάνουν στο φετινό ρεπερτόριο της νέας τους παράστασης.
Βράδυ στην Αθήνα: Η ανάσα κι ο αέρας που φέρνουν με τα τραγούδια τους, η Λίνα Νικολακοπούλου και ο Παρασκευάς Καρασούλος στην πόλη…
Βράδυ στην Αθήνα
της Λίνας Νικολακοπούλου και του Παρασκευά ΚαρασούλουΕρμηνεύουν: Απόστολος Κίτσος, Παναγιώτης Λάμπουρας, Θοδωρής Νικολάου
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Λίνα Νικολακοπούλου – Παρασκευάς Καρασούλος
Σκηνοθετική επιμέλεια: Σταύρος Ράγιας
Σκηνογραφική επιμέλεια: Ανδρέας Γεωργιάδης
Ενορχήστρωση: Χρίστος Θεοδώρου
Μαζί τους οι μουσικοί: Χρίστος Θεοδώρου (πιάνο, καχόν), Λευτέρης Γιούσιος (ηλεκτρική κιθάρα) και Πέτρος Κρεμυζάκης (ηλεκτρικό μπάσο)
Φωτογράφηση: Νίκος Κοκκαλιάς
Δημόσιες Σχέσεις – Επικοινωνία: Μαρία Τσολάκη
Διεύθυνση Παραγωγής: Παρασκευή Γερολυμάτου
Παραγωγή: Μικρή Άρκτος
Ημέρες και ώρες παραστάσεων: Κάθε Τετάρτη στις 21:00
Έναρξη παραστάσεων: Τετάρτη 27 Δεκεμβρίου 2023Τιμές εισιτηρίων: 25 ευρώ | 20 ευρώ | 15 ευρώ
Προπώληση: Τicketservises
Πληροφορίες-κρατήσεις : 210 7610616, 6985 933 290
Θέατρο Μικρό Παλλάς, Αμερικής 2 & Στοά Σπυρομήλιου, Σύνταγμα—————————- Με λεωφορείo/τρόλεϊ
Το Μικρό Παλλάς βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από τη στάση της «Κριεζώτου», στην οδό Πανεπιστημίου και «Ακαδημία» στην οδό Ακαδημίας, από όπου διέρχονται πολλές γραμμές του ΟΑΣΑ και του ΗΛΠΑΠ.
Με το Μετρό
Το θέατρο βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από το σταθμό του Μετρό «Σύνταγμα» και «Πανεπιστήμιο».
Σε όλους τους χώρους του θεάτρου, υπάρχει άνετη πρόσβαση για τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Μετά την ανακαίνιση του χώρου έχουν τοποθετηθεί ανελκυστήρες, που βρίσκονται στη Στοά Σπυρομήλιου. Η πρόσβαση γίνεται από την οδό Αμερικής και τα άτομα με ειδικές ανάγκες μπορούν να παρακολουθήσουν τις παραστάσεις μόνο από την πλατεία του θεάτρου.
Αφιέρωμα στον Καλλιτεχνικό Οργανισμό Φάσμα – Απλό Θέατρο του Αντώνη Αντύπα Ο ΙΑΝΟS, τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου, οργανώνει ένα αφιέρωμα στον «Καλλιτεχνικό Οργανισμό Φάσμα – Απλό Θέατρο» του Αντώνη Αντύπα, ζωντανεύοντας βήμα-βήμα τη διαδρομή του θεάτρου από το πρώτο κουδούνι του 1990 μέχρι το 2012. Πρόσωπα, χειρονομίες, λέξεις, συναισθήματα, ιστορίες, …
Η κορυφαία συνθέτρια, σε μια μοναδική συνάντηση, θα χαρίσει στους φίλους της ακριβά ντοκουμέντα, ηχητικά και οπτικά, από το 1967 μέχρι σήμερα. Μαζί με την Τασούλα Επτακοίλη θα ξεδιπλώσουν την πλούσια, δημιουργική και πολυδιάστατη διαδρομή της και θα φωτίσουν ιδιαίτερες στιγμές της. Μαζί τους η ταλαντούχα ηθοποιός και τραγουδίστρια Σωτηρία Ρουβολή που, με την Ελένη …
Tην Πέμπτη 20 Μαρτίου στον Ιανό [Σταδίου 24] στις 20:30 σας προσκαλούμε στην παρουσίαση του ποιητικού βιβλίου «Ὁ Ἐμονίδης». Εκ μέρους της Μικρής Άρκτου θα προλογίσει ο Παρασκευάς Καρασούλος Θα ακολουθήσει συζήτηση του συγγραφέα Χρήστου Αγγελάκου με τον George Le Nonce, ενώ ποιήματα από τον Ἐμονίδη θα διαβάσουν • ο ηθοποιός Φαίδων Καστρής • η …
O ποιητής Durs Grünbein στην Αθήνα συνομιλεί με τους αναγνώστες του, συζητά για την ποίησή του. Πέμπτη 15/Νοεμβρίου/2012, 20:00 Goethe-Institut Athen,Ομήρου 14–16, Αθήνα Συντονισμός: Ίσμα Τουλάτου, δημοσιογράφος (Το Βήμα) Συζήτηση και ανάγνωση από τον ίδιον τον ποιητή και τον μεταφραστή του Ταυτόχρονη μετάφραση στα Ελληνικά και τα Γερμανικά Είσοδος ελεύθερη Μια εκδήλωση του Goethe-Institut Athen …
Βράδυ στην Αθήνα
Μια παράσταση της Λίνας Νικολακοπούλου και του Παρασκευά Καρασούλου
Βράδυ στην Αθήνα
Μια παράσταση της Λίνας Νικολακοπούλου και του Παρασκευά Καρασούλου
Με τους Απόστολο Κίτσο, Παναγιώτη Λάμπουρα, Θοδωρή Νικολάου
Κάθε Τετάρτη στο Μικρό Παλλάς
Έναρξη: Τετάρτη 27 Δεκεμβρίου, 9.00 μμ
«… Είναι η στιγμή που κάνει αναγκαία αυτή τη σύμπραξη. Ο Λόγος άλλωστε είναι η αιτία που αγαπά ο κόσμος το τραγούδι, σε μια γκρίζα εποχή μεγάλης σύγχυσης. Χρειάζεται να θυμίσουμε σε όλους και να θυμηθούμε και εμείς τους λόγους που γέννησαν τα τραγούδια αυτά, που αγαπήθηκαν και συνεχίζουν να αγαπιούνται. Γιατί το τραγούδι, διατηρεί ακόμη την δύναμή του και το βλέπουμε μέσα από τη συνεχή παρουσία του στα ραδιόφωνα αλλά και στη ζωντανή συνάντησή του με τον κόσμο. Παραμένει ένας δεσμός συγκινητικά ακατάλυτος. Η σχέση μας και τα ίδια τα έργα, επιτρέπουν και υποστηρίζουν, αυτό το εγχείρημα. Ήρθε αργά, αλλά στην ώρα του. Κι αυτό γιατί τόσο εμείς αλλά κυρίως ο κόσμος κι ο χρόνος, το έχουμε όλοι τώρα μεγάλη ανάγκη.»
(Λίνα Νικολακοπούλου & Παρασκευάς Καρασούλος, Από την κοινή συνέντευξή τους στην Φ. Λαμπρίδη, στο TVXS)
Βράδυ στην Αθήνα. Γιατί η πόλη έχει ανάγκη τα τραγούδια κι η ζωή μας την τέχνη και τη σοφία του Μαζί.
Η Λίνα Νικολακοπούλου και ο Παρασκευάς Καρασούλος δίνουν πάλι το παρόν στις μουσικές μας επιλογές για τον φετινό χειμώνα.
Με τα ωραία τους τραγούδια στις αποσκευές τους όλα αυτά τα χρόνια και τους τρεις νέους ερμηνευτές, τον Απόστολο Κίτσο, τον Παναγιώτη Λάμπουρα και το Θοδωρή Νικολάου, να τα ερμηνεύουν ιδανικά, ξεκινούν στις 27 Δεκεμβρίου και συνεχίζουν κάθε Τετάρτη στο Μικρό Παλλάς στην καρδιά της Αθήνας, τη νέα τους παράσταση με τίτλο «Βράδυ στην Αθήνα».
Φαντασία, πρωτοτυπία και λυρικότητα χαρακτηρίζουν το άκουσμα που προτείνουν με τον ενορχηστρωτή Χρίστο Θεοδώρου να αναδεικνύει και να φωτίζει τον ιδιαίτερο χαρακτήρα των συνθέσεων και των συνθετών που συμπεριλαμβάνουν στο φετινό ρεπερτόριο της νέας τους παράστασης.
Βράδυ στην Αθήνα: Η ανάσα κι ο αέρας που φέρνουν με τα τραγούδια τους, η Λίνα Νικολακοπούλου και ο Παρασκευάς Καρασούλος στην πόλη…
Βράδυ στην Αθήνα
της Λίνας Νικολακοπούλου και του Παρασκευά ΚαρασούλουΕρμηνεύουν: Απόστολος Κίτσος, Παναγιώτης Λάμπουρας, Θοδωρής Νικολάου
Καλλιτεχνική επιμέλεια: Λίνα Νικολακοπούλου – Παρασκευάς Καρασούλος
Σκηνοθετική επιμέλεια: Σταύρος Ράγιας
Σκηνογραφική επιμέλεια: Ανδρέας Γεωργιάδης
Ενορχήστρωση: Χρίστος Θεοδώρου
Μαζί τους οι μουσικοί: Χρίστος Θεοδώρου (πιάνο, καχόν), Λευτέρης Γιούσιος (ηλεκτρική κιθάρα) και Πέτρος Κρεμυζάκης (ηλεκτρικό μπάσο)
Φωτογράφηση: Νίκος Κοκκαλιάς
Δημόσιες Σχέσεις – Επικοινωνία: Μαρία Τσολάκη
Διεύθυνση Παραγωγής: Παρασκευή Γερολυμάτου
Παραγωγή: Μικρή Άρκτος
Ημέρες και ώρες παραστάσεων: Κάθε Τετάρτη στις 21:00
Έναρξη παραστάσεων: Τετάρτη 27 Δεκεμβρίου 2023Τιμές εισιτηρίων: 25 ευρώ | 20 ευρώ | 15 ευρώ
Προπώληση: Τicketservises
Πληροφορίες-κρατήσεις : 210 7610616, 6985 933 290
Θέατρο Μικρό Παλλάς, Αμερικής 2 & Στοά Σπυρομήλιου, Σύνταγμα—————————-
Με λεωφορείo/τρόλεϊ
Το Μικρό Παλλάς βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από τη στάση της «Κριεζώτου», στην οδό Πανεπιστημίου και «Ακαδημία» στην οδό Ακαδημίας, από όπου διέρχονται πολλές γραμμές του ΟΑΣΑ και του ΗΛΠΑΠ.
Με το Μετρό
Το θέατρο βρίσκεται σε κοντινή απόσταση από το σταθμό του Μετρό «Σύνταγμα» και «Πανεπιστήμιο».
Σε όλους τους χώρους του θεάτρου, υπάρχει άνετη πρόσβαση για τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Μετά την ανακαίνιση του χώρου έχουν τοποθετηθεί ανελκυστήρες, που βρίσκονται στη Στοά Σπυρομήλιου. Η πρόσβαση γίνεται από την οδό Αμερικής και τα άτομα με ειδικές ανάγκες μπορούν να παρακολουθήσουν τις παραστάσεις μόνο από την πλατεία του θεάτρου.
Η Πεντάμορφη και το Τέρας… αλλιώς
στο Μικρό Παλλάς
Related Posts
Πέμπτη 27 Μαρτίου 20:30 Μ.Μ. στον ΙΑΝΟ
Αφιέρωμα στον Καλλιτεχνικό Οργανισμό Φάσμα – Απλό Θέατρο του Αντώνη Αντύπα Ο ΙΑΝΟS, τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Θεάτρου, οργανώνει ένα αφιέρωμα στον «Καλλιτεχνικό Οργανισμό Φάσμα – Απλό Θέατρο» του Αντώνη Αντύπα, ζωντανεύοντας βήμα-βήμα τη διαδρομή του θεάτρου από το πρώτο κουδούνι του 1990 μέχρι το 2012. Πρόσωπα, χειρονομίες, λέξεις, συναισθήματα, ιστορίες, …
Τετάρτη 22 Απριλίου 2015 στις 20:30 στον Ιανό
Η κορυφαία συνθέτρια, σε μια μοναδική συνάντηση, θα χαρίσει στους φίλους της ακριβά ντοκουμέντα, ηχητικά και οπτικά, από το 1967 μέχρι σήμερα. Μαζί με την Τασούλα Επτακοίλη θα ξεδιπλώσουν την πλούσια, δημιουργική και πολυδιάστατη διαδρομή της και θα φωτίσουν ιδιαίτερες στιγμές της. Μαζί τους η ταλαντούχα ηθοποιός και τραγουδίστρια Σωτηρία Ρουβολή που, με την Ελένη …
Πέμπτη 20 Μαρτίου στον Ιανό [Σταδίου 24] στις 20:30 Παρουσίαση του ποιητικού βιβλίου «Ὁ Ἐμονίδης» του George Le Nonce
Tην Πέμπτη 20 Μαρτίου στον Ιανό [Σταδίου 24] στις 20:30 σας προσκαλούμε στην παρουσίαση του ποιητικού βιβλίου «Ὁ Ἐμονίδης». Εκ μέρους της Μικρής Άρκτου θα προλογίσει ο Παρασκευάς Καρασούλος Θα ακολουθήσει συζήτηση του συγγραφέα Χρήστου Αγγελάκου με τον George Le Nonce, ενώ ποιήματα από τον Ἐμονίδη θα διαβάσουν • ο ηθοποιός Φαίδων Καστρής • η …
Η Μικρή Άρκτος σας προσκαλεί σε μια συνάντηση με τον ποιητή Durs Grünbein
O ποιητής Durs Grünbein στην Αθήνα συνομιλεί με τους αναγνώστες του, συζητά για την ποίησή του. Πέμπτη 15/Νοεμβρίου/2012, 20:00 Goethe-Institut Athen,Ομήρου 14–16, Αθήνα Συντονισμός: Ίσμα Τουλάτου, δημοσιογράφος (Το Βήμα) Συζήτηση και ανάγνωση από τον ίδιον τον ποιητή και τον μεταφραστή του Ταυτόχρονη μετάφραση στα Ελληνικά και τα Γερμανικά Είσοδος ελεύθερη Μια εκδήλωση του Goethe-Institut Athen …