Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου
Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό.
Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και ερμηνευτές όπως ο Θέμης Καραμουρατίδης, ο Γεράσιμος Ευαγγελάτος, ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, ο Ηλίας Βαμβακούσης, ο Δημήτρης Μαραμής, η Νατάσα Μποφίλιου, Ελεωνόρα Ζουγανέλη, Ζαχαρίας Καρούνη κ.α.) κάνουν το ξεκίνημά τους στον ΙΑΝΟ η νέα γενιά δημιουργών και ερμηνευτών, η γενιά της 4ης Ακρόασης, με την ίδια χαρά, χάρη αλλά και ελπίδα.
Πιστεύουμε πως το πλήθος και η ποιότητα του καλλιτεχνικού υλικού, δημιουργεί τις προϋποθέσεις συγκρότησης ενός νέου κύματος στην τέχνη του ελληνικού τραγουδιού, με πρωταγωνιστές νέους δημιουργούς και ερμηνευτές.
Όπως είναι γνωστό η 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, διοργανώθηκε το 2013 και διακρίθηκαν σ’ αυτήν σχεδόν 100 νέοι καλλιτέχνες (στιχουργοί, συνθέτες, τραγουδοποιοί, ερμηνευτές και ερμηνεύτριες).
Στις 5/2 κυκλοφορεί από την Μικρή Άρκτο, το πρώτο cd single το οποίο και περιλαμβάνει 5 τραγούδια με τις υπογραφές 5 νέων δημιουργών και 2 ερμηνευτριών, ενώ αναμένεται να ακολουθήσουν άλλα 6 cd single (ανά σαράντα ημέρες) με τραγούδια και ένας μεγάλος δίσκος με παιδικά τραγούδια στο τέλος του χρόνου.
Στις 7/2 στον Ιανό παρουσιάζονται σε μια μουσική παράσταση δημιουργοί και ερμηνευτές από το πρώτο και δεύτερο cd single σε ένα πρόγραμμα γεμάτο από καινούργια τραγούδια αλλά και τραγούδια αναφοράς, σε επιμέλεια και με την υπογραφή του Παρασκευά Καρασούλου.
Στις παραστάσεις του Φεβρουαρίου συμμετέχουν
Οι δημιουργοί: Γιάννης Βασιλόπουλος, Αντώνης Παπακωνσταντίνου, Σπύρος Παρασκευάκος
Οι τραγουδοποιοί: Μιχάλης & Παντελής Καλογεράκης και Γιώργος Μητρογιαννόπουλος
Οι ερμηνευτές: Απόστολος Κίτσος, Πολυξένη Καράκογλου, και Δήμητρα Σελεμίδου
Μαζί τους οι μουσικοί: Αντώνης Αρβανίτης μπάσο, Βασίλης Καραμπελόπουλος ντραμς, Σπύρος Λιβάνης ηλ. Κιθάρα.
Έναρξη παράστασης : 9.30 μ.μ., Είσοδος Δωρεάν με σειρά προσέλευσης
Πιστεύουμε, πως την υποστήριξη όλων μας αλλά και του καθένα ξεχωριστά στο εγχείρημα που προτείνουμε, την απαιτούν οι δυσκολίες των καιρών αλλά και η ομορφιά και η ποιότητα της πρότασής μας.
Σας περιμένουμε!
Θέλουμε να ενημερώσουμε τους ερμηνευτές/τριες που συμμετέχουν στην 4η Ακρόαση Νέων Ερμηνευτών της Μικρής Άρκτου πως κρατήσαμε για όλους τις ημερομηνίες συμμετοχής που δήλωσαν στις αιτήσεις τους. Οι συμμετέχοντες όμως, θα πρέπει να είναι εγκαίρως στο χώρο που έχει προγραμματιστεί η Ακρόαση. Ημερομηνία Διοργάνωσης: Παρασκευή 4/10, Σάββατο 5/10/, Κυριακή 6/10, 10.00-18.00 Τόπος Διοργάνωσης: ΦΙΛΟΠΡΟΟΔΟΣ ΟΜΙΛΟΣ …
H 4η ΑΚΡΟΑΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΑΡΚΤΟΥ LIVE στον IANO
Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου
Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό.
Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και ερμηνευτές όπως ο Θέμης Καραμουρατίδης, ο Γεράσιμος Ευαγγελάτος, ο Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, ο Ηλίας Βαμβακούσης, ο Δημήτρης Μαραμής, η Νατάσα Μποφίλιου, Ελεωνόρα Ζουγανέλη, Ζαχαρίας Καρούνη κ.α.) κάνουν το ξεκίνημά τους στον ΙΑΝΟ η νέα γενιά δημιουργών και ερμηνευτών, η γενιά της 4ης Ακρόασης, με την ίδια χαρά, χάρη αλλά και ελπίδα.
Πιστεύουμε πως το πλήθος και η ποιότητα του καλλιτεχνικού υλικού, δημιουργεί τις προϋποθέσεις συγκρότησης ενός νέου κύματος στην τέχνη του ελληνικού τραγουδιού, με πρωταγωνιστές νέους δημιουργούς και ερμηνευτές.
Όπως είναι γνωστό η 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, διοργανώθηκε το 2013 και διακρίθηκαν σ’ αυτήν σχεδόν 100 νέοι καλλιτέχνες (στιχουργοί, συνθέτες, τραγουδοποιοί, ερμηνευτές και ερμηνεύτριες).
Στις 5/2 κυκλοφορεί από την Μικρή Άρκτο, το πρώτο cd single το οποίο και περιλαμβάνει 5 τραγούδια με τις υπογραφές 5 νέων δημιουργών και 2 ερμηνευτριών, ενώ αναμένεται να ακολουθήσουν άλλα 6 cd single (ανά σαράντα ημέρες) με τραγούδια και ένας μεγάλος δίσκος με παιδικά τραγούδια στο τέλος του χρόνου.
Στις 7/2 στον Ιανό παρουσιάζονται σε μια μουσική παράσταση δημιουργοί και ερμηνευτές από το πρώτο και δεύτερο cd single σε ένα πρόγραμμα γεμάτο από καινούργια τραγούδια αλλά και τραγούδια αναφοράς, σε επιμέλεια και με την υπογραφή του Παρασκευά Καρασούλου.
Στις παραστάσεις του Φεβρουαρίου συμμετέχουν
Οι δημιουργοί: Γιάννης Βασιλόπουλος, Αντώνης Παπακωνσταντίνου, Σπύρος Παρασκευάκος
Οι τραγουδοποιοί: Μιχάλης & Παντελής Καλογεράκης και Γιώργος Μητρογιαννόπουλος
Οι ερμηνευτές: Απόστολος Κίτσος, Πολυξένη Καράκογλου, και Δήμητρα Σελεμίδου
Μαζί τους οι μουσικοί: Αντώνης Αρβανίτης μπάσο, Βασίλης Καραμπελόπουλος ντραμς, Σπύρος Λιβάνης ηλ. Κιθάρα.
Έναρξη παράστασης : 9.30 μ.μ., Είσοδος Δωρεάν με σειρά προσέλευσης
Πιστεύουμε, πως την υποστήριξη όλων μας αλλά και του καθένα ξεχωριστά στο εγχείρημα που προτείνουμε, την απαιτούν οι δυσκολίες των καιρών αλλά και η ομορφιά και η ποιότητα της πρότασής μας.
Σας περιμένουμε!
Related Posts
Τα μυστικά του κήπου
Είκοσι επτά εικαστικοί καλλιτέχνες εμπνέονται από τα μυστικά ενός κήπου γεμάτου τραγούδια σε επιμέλεια της Ίριδας Κρητικού Ηώ Αγγελή, Δάφνη Αγγελίδου Γιάννης Αδαμάκης, Στέλιος Αλεξάκης Αλέξης Βερούκας, Μαριλίτσα Βλαχάκη Μάριος Βουτσινάς, Ανδρέας Γεωργιάδης Σάββας Γεωργιάδης, Κωνσταντίνος Έσσλιν Ειρήνη Ηλιοπούλου, Αλεξάνδρα Ισακίδη Θεόφιλος Κατσιπάνος, Χρήστος Κεχαγιόγλου Ανδρέας Κοντέλλης, Βασίλης Λιαούρης Τάσος Μαντζαβίνος, Χαρίτων Μπεκιάρης Κώστας Παππάς, …
Ανακοίνωση για 4η Ακρόαση Νέων Ερμηνευτών
Θέλουμε να ενημερώσουμε τους ερμηνευτές/τριες που συμμετέχουν στην 4η Ακρόαση Νέων Ερμηνευτών της Μικρής Άρκτου πως κρατήσαμε για όλους τις ημερομηνίες συμμετοχής που δήλωσαν στις αιτήσεις τους. Οι συμμετέχοντες όμως, θα πρέπει να είναι εγκαίρως στο χώρο που έχει προγραμματιστεί η Ακρόαση. Ημερομηνία Διοργάνωσης: Παρασκευή 4/10, Σάββατο 5/10/, Κυριακή 6/10, 10.00-18.00 Τόπος Διοργάνωσης: ΦΙΛΟΠΡΟΟΔΟΣ ΟΜΙΛΟΣ …
Τρίτη 21 Μαρτίου στις 19:30 στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Αγίας Παρασκευής
Pαρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Γιώργου Ανδρέου «Ο Απερίσκεπτος Πλοηγός»
Τρίτη 13 Δεκεμβρίου 2016, στις 20:30 στον Ιανό
Ο Iανός και η Μικρή Άρκτος έχουν τη χαρά να σας προσκαλέσουν στην παρουσίαση του βιβλίου πεζογραφίας του Φώτη Βλαστού, «Η ανατομία του κύματος»