Η ελληνική παράδοση συναντά την αμερικανική τζαζ
Παρασκευή 20 Ιουνίου, 21.00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού
“Κοιτούσα αυτές τις πέτρες που βρίσκονται εκεί από τον 2ο αι.μ.Χ. και αισθανόμουν τις δονήσεις αιώνων ιστορίας. Το φεγγάρι ήταν γεμάτο και μας έλουζε με το θερμό του φως. Αυτή ήταν η πραγματοποίηση ενός ονείρου και για τη Μαρία και για εμένα που είμαστε και οι δύο οραματιστές. Κι ύστερα η φωνή της Μαρίας εκπροσωπούσε κάτι που δεν είχα βρει πουθενά αλλού: Είναι μαγευτική κι ασύγκριτη. Αντανακλά τη συμπόνια της, την ανθρωπιά της, την αφοσίωσή της στον κόσμο των ιδεών και έχει καθολική απήχηση στις καρδιές όλων μας».
Έτσι περιγράφει ο μεγάλος Αμερικανός σαξοφωνίστας Τσαρλς Λόυντ ό,τι ανακάλεσε εντός του εξαρχής η φωνή της μεγάλης Ελληνίδας ερμηνεύτριας αλλά και πώς αισθάνθηκε σ την πρώτη συναυλία που έδωσαν με τη Μαρία Φαραντούρη στο Ηρώδειο το 2010, σ΄εκείνο το ιστορικό πια «Athens Concert», το οποίο γνώρισε τεράστια επιτυχία και λίγο αργότερα κυκλοφόρησε σε δίσκο από την εκλεκτική δισκογραφική εταιρεία ECM του Μάνφρεντ Αϊχερ. Κι η Φαραντούρη αντιστοίχως έχει συχνά μιλήσει με συγκίνηση για εκείνη τη βραδιά και για τον ανυπέρβλητο μουσικό της τζαζ που παρά τις τεράστιες επιτυχίες του δεν υπήρξε και δεν φέρθηκε ποτέ ως σταρ, αφού ό,τι πάντα προέχει στον Λόυντ είναι η «βαθιά μουσική του πνευματικότητα».
Αυτό ακριβώς ελπίζουν λοιπόν Λόυντ και Φαραντούρη να ξαναζήσουν μαζί με τους συνεργάτες τους και το κοινό, την Παρασκευή 20 Ιουνίου, όταν στο Ηρώδειο και πάλι, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών, ο δημιουργικός διάλογος μεταξύ δύο μεγάλων μουσικών παραδόσεων και δύο μεγάλων καλλιτεχνών θα γράψει ένα καινούριο κεφάλαιο.
Η τζαζ τελετουργία δύο κόσμων. Θα μπορούσε να λέγεται κι έτσι αυτή η συναυλία που υπόσχεται καινούριους ήχους, καινούριες συνεργασίες, καινούριες κατακτήσεις…
Στο πνεύμα των Χριστουγέννων, η IANOS Αίθουσα Τέχνης διοργανώνει την πρώτη μεγάλη ομαδική έκθεση της νέας περιόδου λειτουργίας της 2015-2016 αφιερωμένη στον αγαπημένο παραμυθά των παιδικών μας χρόνων, τον Δανό Χανς Κρίστιαν Άντερσεν με αφορμή την επέτειο των 210 ετών από τη γέννησή του. Η έκθεση εγκαινιάζεται την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015 στις 20:30 και …
Από την Κούβα στον Καναδά και από εκεί στη Νέα Υόρκη: Ένας από τους πιο καταξιωμένους πιανίστες της σύγχρονης τζαζ κάνει στάση στη Στέγη κουβαλώντας στις αποσκευές του μεθυστικές μελωδίες. Αν και μόλις 32 ετών, ο Ντέηβιντ Βιρέγιες έχει μια πορεία στην παγκόσμια τζαζ σκηνή που θα ζήλευαν αρκετοί συνομήλικοί του. Οι New York Times τον χαρακτήρισαν …
Παρασκευή 20 Ιουνίου, 21.00 Ωδείο Ηρώδου Αττικού
Παρασκευή 20 Ιουνίου, 21.00
Ωδείο Ηρώδου Αττικού
“Κοιτούσα αυτές τις πέτρες που βρίσκονται εκεί από τον 2ο αι.μ.Χ. και αισθανόμουν τις δονήσεις αιώνων ιστορίας. Το φεγγάρι ήταν γεμάτο και μας έλουζε με το θερμό του φως. Αυτή ήταν η πραγματοποίηση ενός ονείρου και για τη Μαρία και για εμένα που είμαστε και οι δύο οραματιστές. Κι ύστερα η φωνή της Μαρίας εκπροσωπούσε κάτι που δεν είχα βρει πουθενά αλλού: Είναι μαγευτική κι ασύγκριτη. Αντανακλά τη συμπόνια της, την ανθρωπιά της, την αφοσίωσή της στον κόσμο των ιδεών και έχει καθολική απήχηση στις καρδιές όλων μας».
Έτσι περιγράφει ο μεγάλος Αμερικανός σαξοφωνίστας Τσαρλς Λόυντ ό,τι ανακάλεσε εντός του εξαρχής η φωνή της μεγάλης Ελληνίδας ερμηνεύτριας αλλά και πώς αισθάνθηκε σ την πρώτη συναυλία που έδωσαν με τη Μαρία Φαραντούρη στο Ηρώδειο το 2010, σ΄εκείνο το ιστορικό πια «Athens Concert», το οποίο γνώρισε τεράστια επιτυχία και λίγο αργότερα κυκλοφόρησε σε δίσκο από την εκλεκτική δισκογραφική εταιρεία ECM του Μάνφρεντ Αϊχερ. Κι η Φαραντούρη αντιστοίχως έχει συχνά μιλήσει με συγκίνηση για εκείνη τη βραδιά και για τον ανυπέρβλητο μουσικό της τζαζ που παρά τις τεράστιες επιτυχίες του δεν υπήρξε και δεν φέρθηκε ποτέ ως σταρ, αφού ό,τι πάντα προέχει στον Λόυντ είναι η «βαθιά μουσική του πνευματικότητα».
Αυτό ακριβώς ελπίζουν λοιπόν Λόυντ και Φαραντούρη να ξαναζήσουν μαζί με τους συνεργάτες τους και το κοινό, την Παρασκευή 20 Ιουνίου, όταν στο Ηρώδειο και πάλι, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών, ο δημιουργικός διάλογος μεταξύ δύο μεγάλων μουσικών παραδόσεων και δύο μεγάλων καλλιτεχνών θα γράψει ένα καινούριο κεφάλαιο.
Η τζαζ τελετουργία δύο κόσμων. Θα μπορούσε να λέγεται κι έτσι αυτή η συναυλία που υπόσχεται καινούριους ήχους, καινούριες συνεργασίες, καινούριες κατακτήσεις…
Εισητήρια από 10€
Σημεία Προπώλησης: Πανεπιστημίου 39 (εντός στοάς Πεσμαζόγλου) Ώρες λειτουργίας: Δευτέρα -Παρασκευή 9:00-17:00, Σάββατο 9:00-15:00
Related Posts
Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015 στις 20:30 στον Ιανό
Στο πνεύμα των Χριστουγέννων, η IANOS Αίθουσα Τέχνης διοργανώνει την πρώτη μεγάλη ομαδική έκθεση της νέας περιόδου λειτουργίας της 2015-2016 αφιερωμένη στον αγαπημένο παραμυθά των παιδικών μας χρόνων, τον Δανό Χανς Κρίστιαν Άντερσεν με αφορμή την επέτειο των 210 ετών από τη γέννησή του. Η έκθεση εγκαινιάζεται την Τετάρτη 9 Δεκεμβρίου 2015 στις 20:30 και …
Τετάρτη 30 Απριλίου 20.30 μ.μ. στον ΙΑΝΟ
IANOS Αίθουσα Τέχνης: Animalia
Εγκαίνια: Τρίτη 11 Οκτωβρίου 2016, στις 20:30
Διάρκεια: 11 Οκτωβρίου – 13 Νοεμβρίου 2016
Τετάρτη 11 Νοεμβρίου 2015 στις 21:00, Μουσική στη Στέγη
Από την Κούβα στον Καναδά και από εκεί στη Νέα Υόρκη: Ένας από τους πιο καταξιωμένους πιανίστες της σύγχρονης τζαζ κάνει στάση στη Στέγη κουβαλώντας στις αποσκευές του μεθυστικές μελωδίες. Αν και μόλις 32 ετών, ο Ντέηβιντ Βιρέγιες έχει μια πορεία στην παγκόσμια τζαζ σκηνή που θα ζήλευαν αρκετοί συνομήλικοί του. Οι New York Times τον χαρακτήρισαν …