– Ah mon Die, U lamentu di Ghjesù, Vorskan ahper, Οργανικό της Αρμενίας, Planctus ante nescia, Como poden per sas culpas, Σήμερον μαύρος ουρανός, Christo Jesús (La Cruz), Agnus Dei, Saeta por carcelera, Tara at amama salibi, Rosa das rosas, Άρχοντες αφουγκράστε μου, Ave Maria (Deus ti salvet Maria), Passiuna, Virgjer Adhijitrie, Ω γλυκύ μου έαρ.
Η Σαβίνα Γιαννάτου και οι Primavera en Salonico σε ένα γοητευτικό ταξίδι σε τόπο και σε χρόνο. Επιλογή τραγουδιών από τονΛάμπρο Λιάβα.
Από τις Μαύρες Παναγιές της Αφρικής και τις Ινδιάνες Παναγιές της Καραϊβικής και της Λατινικής Αμερικής, στα ελληνικά και κυπριακά μοιρολόγια της Παναγίας, στους λαϊκούς θρήνους της Κορσικής, της Σαρδηνίας και της Αρμενίας, στις Ιταλικές ταραντέλες για την Παναγία και τους Ισπανικούς μεσαιωνικούς ύμνους για την Παρθένο Μαρία. Από το μοιρολόι της μάνας στην προσδοκία της Ανάστασης και στην ανάταση των πασχαλινών ύμνων, υπενθυμίζοντας το βαθύτερο τελετουργικό περιεχόμενο των ημερών: τη μετάβαση από τον θάνατο στη ζωή, από τον χειμώνα στην άνοιξη…
Η Κυβέλη Καστοριάδη μας ταξιδεύει στο Παρίσι του προηγούμενου αιώνα μέσα από κλασικά τραγούδια ενορχηστρωμένα για πιάνο και ακορντεόν. Συμμετέχουν η Ντόρα Μπακοπούλου και ο Ήρακλης Βαβάτσικας. Είσοδος: 10€ / Ελάχιστη κατανάλωση: 6€ Η βραδιά θα μεταδίδεται ζωντανά από τo IANOS RADIO. Οι πόρτες ανοίγουν στις 20:30 Πληροφορίες: IANOS | τηλ. 210 32 17 810, …
Δευτέρα 6 Απριλίου 2015 στις 20:30 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών
– Ah mon Die, U lamentu di Ghjesù, Vorskan ahper, Οργανικό της Αρμενίας, Planctus ante nescia, Como poden per sas culpas, Σήμερον μαύρος ουρανός, Christo Jesús (La Cruz), Agnus Dei, Saeta por carcelera, Tara at amama salibi, Rosa das rosas, Άρχοντες αφουγκράστε μου, Ave Maria (Deus ti salvet Maria), Passiuna, Virgjer Adhijitrie, Ω γλυκύ μου έαρ.
Σαβίνα Γιαννάτου
Primavera en Salonico (Γιάννης Αλεξανδρής ούτι, κιθάρα, ταμπουράς / Κώστας Βόμβολοςενορχηστρώσεις, κανονάκι, ακορντεόν, καλίμπα / Κυριάκος Γκουβέντας βιολί / Κώστας Θεοδώρου κρουστά / Χάρης Λαμπράκης ενορχηστρώσεις, νέυ / Μιχάλης Σιγανίδης κοντραμπάσο)
Η Σαβίνα Γιαννάτου και οι Primavera en Salonico σε ένα γοητευτικό ταξίδι σε τόπο και σε χρόνο. Επιλογή τραγουδιών από τον Λάμπρο Λιάβα.
Από τις Μαύρες Παναγιές της Αφρικής και τις Ινδιάνες Παναγιές της Καραϊβικής και της Λατινικής Αμερικής, στα ελληνικά και κυπριακά μοιρολόγια της Παναγίας, στους λαϊκούς θρήνους της Κορσικής, της Σαρδηνίας και της Αρμενίας, στις Ιταλικές ταραντέλες για την Παναγία και τους Ισπανικούς μεσαιωνικούς ύμνους για την Παρθένο Μαρία. Από το μοιρολόι της μάνας στην προσδοκία της Ανάστασης και στην ανάταση των πασχαλινών ύμνων, υπενθυμίζοντας το βαθύτερο τελετουργικό περιεχόμενο των ημερών: τη μετάβαση από τον θάνατο στη ζωή, από τον χειμώνα στην άνοιξη…
http://www.megaron.gr/default.asp?pid=5&la=1&evID=2632
Related Posts
Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015 στις 21:00 στον Ιανό
Η Κυβέλη Καστοριάδη μας ταξιδεύει στο Παρίσι του προηγούμενου αιώνα μέσα από κλασικά τραγούδια ενορχηστρωμένα για πιάνο και ακορντεόν. Συμμετέχουν η Ντόρα Μπακοπούλου και ο Ήρακλης Βαβάτσικας. Είσοδος: 10€ / Ελάχιστη κατανάλωση: 6€ Η βραδιά θα μεταδίδεται ζωντανά από τo IANOS RADIO. Οι πόρτες ανοίγουν στις 20:30 Πληροφορίες: IANOS | τηλ. 210 32 17 810, …
Τετάρτη, 15 Μαΐου 2019 στις 21:00 μ.μ. στην Αγγλικανική εκκλησία Αγίου Παύλου
“Υδρόγειος” συναυλία του Παναγιώτη Λάμπουρα
Τρίτη 18 Ιουλίου 2017 στις 9:00 μ.μ. στο Μουσείο της Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών
Η Μικρή Άρκτος σας προσκαλεί στις καλοκαιρινές συναυλίες της Κυβέλης Καστοριάδη & του Ορέστη Καλαμπαλίκη με τίτλο « Songs for a blue cloud».
Πέμπτη 15 Μαρτίου στις 21:00 στο Καφέ του Νομισματικού Μουσείου
Μουσική Παράσταση με τους Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη