Στην μακρόχρονη και επιτυχημένη πορεία που έχουν ήδη χαράξει οι προηγούμενες Ακροάσεις της Μικρής Άρκτου, τροφοδοτώντας την νεότερη μουσική σκηνή του έντεχνου τραγουδιού (Γεράσιμος Ευαγγελάτος, Θέμης Καραμουρατίδης, Δημήτρης Μαραμής, Νατάσσα Μποφίλιου, Ελεωνόρα Ζουγανέλη, Μαρία Παπαγεωργίου, Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, Ζαχαρίας Καρούνης κ.α.), η νέα γενιά δημιουργών κι ερμηνευτών που αναδείχθηκε από την 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου παρουσιάζει μια καινούργια πρόταση.
Νέοι στιχουργοί και συνθέτες συνεργάζονται με νέους ερμηνευτές και μιλούν για τον κόσμο του σήμερα, σε μια εποχή που επικρατεί σιωπή. Διασκευάζουν το χτες και το κάνουν δικό τους, δημιουργούν το παρόν τους, κι έτσι γίνονται οι φωνές του μέλλοντός μας.
Ενός μέλλοντος, γεμάτου χρώματα, φωτεινού και ελπιδοφόρου…
Ο Δημήτρης Βουτσάς, η Πολυξένη Καράκογλου και η Δήμητρα Σελεμίδου ερμηνεύουν τα τραγούδια των νέων δημιουργών Σπύρου Παρασκευάκου και Γιάννη Βασιλόπουλου, με την ορμή και τη φόρα των χρόνων τους, την ευαισθησία και την αισθαντικότητα της ερμηνείας τους αλλά και την ωριμότητα των επιλογών και του καλλιτεχνικού τους αιτήματος.
Οι φωνές τους ήδη ακούγονται στα ραδιόφωνα και στο διαδίκτυο.
Σήμερα ξεκινούν τις παραστάσεις τους με αποσκευές τα τραγούδια και τις μουσικές τους αλλά και με τραγούδια άλλων δημιουργών (Ελλήνων και ξένων) που νιώθουν δικά τους.
Μαζί τους οι νέοι και ταλαντούχοι μουσικοί:
Βάιος Πράπας – Κιθάρες
Χρήστος Σπηλιόπουλος – Τρομπόνι
Για δύο μοναδικές παραστάσεις: Πέμπτη 29 Ιουνίου & Παρασκευή 14 Ιουλίου, στις 21.30
Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό. Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και …
Οι εκδόσεις Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν τη νέα ποιητική συλλογή του Γιάννη Ευθυμιάδη με τίτλο «Πάνω στο σώμα σου». Θα προλογίσει ο εκδότης της Μικρής Άρκτου και στιχουργός Παρασκευάς Καρασούλος. Ο ποιητής Γιάννης Ευθυμιάδης θα διαβάσει ποιήματα από τη συλλογή. Στη εκδήλωση συμμετέχουν οι δημιουργοί και ερμηνευτές της 4ης Ακρόασης της Μικρής Άρκτου: …
“Υπάρχουν τόσες πραγματικότητες όσες θέλεις να φαντάζεσαι” Περσγουόρντεν Η IANOS ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ παρουσιάζει στην Αθήνα την ατομική έκθεση ζωγραφικής του ζωγράφου Ανδρέα Γεωργιάδη με τίτλο “Αλεξανδρινό Κουαρτέτο”, βασισμένη στην ομότιτλη τετραλογία του Λώρενς Ντάρρελ. Η έκθεση πρωτοπαρουσιάστηκε στη Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας τον περασμένο Οκτώβριο, ενταγμένη στον εορτασμό των 12ων γενεθλίων της Βιβλιοθήκης με καλεσμένους τους …
Παρασκευή 14 Ιουλίου ΡόταArtCoffeeCommunity στις 21.30
Στην μακρόχρονη και επιτυχημένη πορεία που έχουν ήδη χαράξει οι προηγούμενες Ακροάσεις της Μικρής Άρκτου, τροφοδοτώντας την νεότερη μουσική σκηνή του έντεχνου τραγουδιού (Γεράσιμος Ευαγγελάτος, Θέμης Καραμουρατίδης, Δημήτρης Μαραμής, Νατάσσα Μποφίλιου, Ελεωνόρα Ζουγανέλη, Μαρία Παπαγεωργίου, Αλέξανδρος Εμμανουηλίδης, Ζαχαρίας Καρούνης κ.α.), η νέα γενιά δημιουργών κι ερμηνευτών που αναδείχθηκε από την 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου παρουσιάζει μια καινούργια πρόταση.
Νέοι στιχουργοί και συνθέτες συνεργάζονται με νέους ερμηνευτές και μιλούν για τον κόσμο του σήμερα, σε μια εποχή που επικρατεί σιωπή. Διασκευάζουν το χτες και το κάνουν δικό τους, δημιουργούν το παρόν τους, κι έτσι γίνονται οι φωνές του μέλλοντός μας.
Ενός μέλλοντος, γεμάτου χρώματα, φωτεινού και ελπιδοφόρου…
Ο Δημήτρης Βουτσάς, η Πολυξένη Καράκογλου και η Δήμητρα Σελεμίδου ερμηνεύουν τα τραγούδια των νέων δημιουργών Σπύρου Παρασκευάκου και Γιάννη Βασιλόπουλου, με την ορμή και τη φόρα των χρόνων τους, την ευαισθησία και την αισθαντικότητα της ερμηνείας τους αλλά και την ωριμότητα των επιλογών και του καλλιτεχνικού τους αιτήματος.
Οι φωνές τους ήδη ακούγονται στα ραδιόφωνα και στο διαδίκτυο.
Σήμερα ξεκινούν τις παραστάσεις τους με αποσκευές τα τραγούδια και τις μουσικές τους αλλά και με τραγούδια άλλων δημιουργών (Ελλήνων και ξένων) που νιώθουν δικά τους.
Μαζί τους οι νέοι και ταλαντούχοι μουσικοί:
Βάιος Πράπας – Κιθάρες
Χρήστος Σπηλιόπουλος – Τρομπόνι
Για δύο μοναδικές παραστάσεις: Πέμπτη 29 Ιουνίου & Παρασκευή 14 Ιουλίου, στις 21.30
ΡόταArtCoffeeCommunity Σόλωνος 124 Αθήνα
Είσοδος 8€ (δεν περιλαμβάνεται ποτό)
Πληροφορίες –κρατήσεις: 210 38 010 33
Related Posts
H 4η ΑΚΡΟΑΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΑΡΚΤΟΥ LIVE στον IANO
Μια πρόταση του Παρασκευά Καρασούλου Η Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν με μεγάλη χαρά, την πρώτη εμφάνιση δημιουργών και ερμηνευτών οι οποίοι ξεχώρισαν στην 4η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου, για τέσσερις παραστάσεις κάθε Παρασκευή όλο τον Φεβρουάριο στον Ιανό. Δέκα χρόνια μετά την πολύ επιτυχημένη 2η Ακρόαση της Μικρής Άρκτου (που ανέδειξε δημιουργούς και …
Τρίτη 20 Μαίου στις 20.30 στον ΙΑΝΟ
Οι εκδόσεις Μικρή Άρκτος και ο Ιανός παρουσιάζουν τη νέα ποιητική συλλογή του Γιάννη Ευθυμιάδη με τίτλο «Πάνω στο σώμα σου». Θα προλογίσει ο εκδότης της Μικρής Άρκτου και στιχουργός Παρασκευάς Καρασούλος. Ο ποιητής Γιάννης Ευθυμιάδης θα διαβάσει ποιήματα από τη συλλογή. Στη εκδήλωση συμμετέχουν οι δημιουργοί και ερμηνευτές της 4ης Ακρόασης της Μικρής Άρκτου: …
Τετάρτη 4 Ιανουαρίου στις 19:00 στον Ιανό, Θεσσαλονίκη
Παρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Χρίστου Γ. Παπαδόπουλου με τίτλο «Η γλώσσα της φυγής»
Τρίτη 16 Δεκεμβρίου 2014, 20:30 στον Ιανό
“Υπάρχουν τόσες πραγματικότητες όσες θέλεις να φαντάζεσαι” Περσγουόρντεν Η IANOS ΑΙΘΟΥΣΑ ΤΕΧΝΗΣ παρουσιάζει στην Αθήνα την ατομική έκθεση ζωγραφικής του ζωγράφου Ανδρέα Γεωργιάδη με τίτλο “Αλεξανδρινό Κουαρτέτο”, βασισμένη στην ομότιτλη τετραλογία του Λώρενς Ντάρρελ. Η έκθεση πρωτοπαρουσιάστηκε στη Βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας τον περασμένο Οκτώβριο, ενταγμένη στον εορτασμό των 12ων γενεθλίων της Βιβλιοθήκης με καλεσμένους τους …