Η Μικρή Άρκτος προτείνει μία μουσική παράσταση με τον Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη στο μαγευτικό χώρο του κήπου του Αστεροσκοπείου Αθηνών στο λόφο των Νυμφών με αφορμή ένα ποίημα του Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα «Στον ουρανό κανένας δεν κοιμάται».
Στις μέρες τις καραντίνας, ζήσαμε μοναχικά, κλειστά κι ίσως λίγο χάσαμε το βλέμμα μας στον ουρανό. Τώρα συναντιόμαστε ξανά, έξω, καλοκαίρι πια με ποιήματα που μιλούν για το φως, την αλλαγή, τις νύχτες κάτω απ’ το φεγγάρι.
Ο ουρανός της Αθήνας που όλους μας αγκαλιάζει θα γίνει το σκηνικό της παράστασης του Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη.
Μελοποιημένα ποιήματα του Λόρκα, του Πρεβέρ, του Τζελαντίν Ρουμί, του Κάλας, της Γώγου, της Αγγελάκης- Ρουκ και άλλων συναντιούνται αρμονικά αυτή τη νύχτα μαζί με τραγούδια από την προσωπική δισκογραφία τους (Βουκολικόν, Προσωπικό και Κάτι Παράξενο καθώς και από τον επερχόμενο δίσκο τους Ρεμπώτικα).
Καλεσμένος αυτής της ξεχωριστής μουσικής παράστασης ο σταθερός συνεργάτης τους Απόστολος Κίτσος με γνωστά αλλά και απρόβλεπτα τραγούδια (Κάτι Παράξενο, Αλλού να μ΄αγαπάς, Summertime κλπ).
Στο πιάνο και στο ακορντεόν ο Χάρης Σταυρακάκης
Μία συναυλία που τραγουδά το σήμερα, το ηλιοβασίλεμα, το φως καθώς και τον έναστρο ουράνιο θόλο.
Μετά το τέλος της συναυλίας θα γίνει νυχτερινή παρατήρηση με το τηλεσκόπιο Δωρίδη.
ΠΡΟΣΒΑΣΗ : Για να φθάσετε στο Εθνικό Αστεροσκοπείο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον Ηλεκτρικό Σιδηρόδρομο (σταθμός Θησείο) ή το Μετρό (σταθμός Μοναστηράκι) και μετά από δέκα λεπτά πεζοπορία θα βρεθείτε στην κορυφή του Λόφου Νυμφών.
Το Αστεροσκοπείο διαθέτει περιορισμένο χώρο στάθμευσης. Η είσοδος είναι από τις οδούς ‘Πνυκός’ ή ‘Ωτρυνέων’.
Το κοινό θα είναι καθήμενο και θα φιλοξενηθεί το 70% της χωρητικότητας.
Θα τηρηθούν όλα τα απαραίτητα υγειονομικά μέτρα.
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Τετάρτη 22 Ιουλίου 2020
Ώρα έναρξης 21:15 | Οι πόρτες ανοίγουν στις 20.30
Η Τέταρτη Ακρόαση Νέων Δημιουργών της Μικρής Άρκτου Η πρωτοβουλία της Μικρής Άρκτου να ανανεώσει τον θεσμό των Ακροάσεων που ξεκινήσαμε πριν 11 χρόνια (με την διοργάνωση της Πρώτης Ακρόασης το 2002), έχει νομίζουμε σήμερα μια ειδική βαρύτητα. Το αίτημα όπως και τότε παραμένει το ίδιο: «να ανιχνεύσουμε και ευελπιστούμε να υποδεχθούμε, ένα δυναμικό νέων …
Τετάρτη 22 Ιουλίου 2020 στις 21:15 στο Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών, Λόφος Νυμφών, Θησείο
Η Μικρή Άρκτος προτείνει μία μουσική παράσταση με τον Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη στο μαγευτικό χώρο του κήπου του Αστεροσκοπείου Αθηνών στο λόφο των Νυμφών με αφορμή ένα ποίημα του Φεδερίκο Γκαρθία Λόρκα «Στον ουρανό κανένας δεν κοιμάται».
Στις μέρες τις καραντίνας, ζήσαμε μοναχικά, κλειστά κι ίσως λίγο χάσαμε το βλέμμα μας στον ουρανό. Τώρα συναντιόμαστε ξανά, έξω, καλοκαίρι πια με ποιήματα που μιλούν για το φως, την αλλαγή, τις νύχτες κάτω απ’ το φεγγάρι.
Ο ουρανός της Αθήνας που όλους μας αγκαλιάζει θα γίνει το σκηνικό της παράστασης του Μιχάλη & Παντελή Καλογεράκη.
Μελοποιημένα ποιήματα του Λόρκα, του Πρεβέρ, του Τζελαντίν Ρουμί, του Κάλας, της Γώγου, της Αγγελάκης- Ρουκ και άλλων συναντιούνται αρμονικά αυτή τη νύχτα μαζί με τραγούδια από την προσωπική δισκογραφία τους (Βουκολικόν, Προσωπικό και Κάτι Παράξενο καθώς και από τον επερχόμενο δίσκο τους Ρεμπώτικα).
Καλεσμένος αυτής της ξεχωριστής μουσικής παράστασης ο σταθερός συνεργάτης τους Απόστολος Κίτσος με γνωστά αλλά και απρόβλεπτα τραγούδια (Κάτι Παράξενο, Αλλού να μ΄αγαπάς, Summertime κλπ).
Στο πιάνο και στο ακορντεόν ο Χάρης Σταυρακάκης
Μία συναυλία που τραγουδά το σήμερα, το ηλιοβασίλεμα, το φως καθώς και τον έναστρο ουράνιο θόλο.
Μετά το τέλος της συναυλίας θα γίνει νυχτερινή παρατήρηση με το τηλεσκόπιο Δωρίδη.
ΠΡΟΣΒΑΣΗ : Για να φθάσετε στο Εθνικό Αστεροσκοπείο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον Ηλεκτρικό Σιδηρόδρομο (σταθμός Θησείο) ή το Μετρό (σταθμός Μοναστηράκι) και μετά από δέκα λεπτά πεζοπορία θα βρεθείτε στην κορυφή του Λόφου Νυμφών.
Το Αστεροσκοπείο διαθέτει περιορισμένο χώρο στάθμευσης. Η είσοδος είναι από τις οδούς ‘Πνυκός’ ή ‘Ωτρυνέων’.
Το κοινό θα είναι καθήμενο και θα φιλοξενηθεί το 70% της χωρητικότητας.
Θα τηρηθούν όλα τα απαραίτητα υγειονομικά μέτρα.
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ: Τετάρτη 22 Ιουλίου 2020
Ώρα έναρξης 21:15 | Οι πόρτες ανοίγουν στις 20.30
ΧΩΡΟΣ: Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών | Λόφος Νυμφών | Θησείο τηλ. 210 34 90 000 | www.noa.gr
ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ : Προπώληση 10€ (μέχρι 21/7), 12€ (τη μέρα της συναυλίας)
Προμηθευτείτε τα εισιτήριά σας στα Public | TicketServices
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:
210 76 10 616, 6985 933 290
Παραγωγή Μικρή Άρκτος, www.mikri-arktos.gr
Οργάνωση παραγωγής Γερολυμάτου Βιβή, 6985 933 290, events@mikri-arktos.gr
Επικοινωνία Μαρία Τσολάκη, 6974 767 890, mtsolaki@gmail.com
Related Posts
Παρασκευή 20 Ιανουαρίου στις 20:30 στην Πάτρα
Παρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Γιώργου Ανδρέου με τίτλο «Ο Απερίσκεπτος Πλοηγός»
Πέμπτη 21 & 28 Δεκεμβρίου, 21.30 στο PassPort Κεραμεικός
δύο μοναδικές εμφανίσεις της Κυβέλης Καστοριάδη & του Ορέστη Καλαμπαλίκη με τίτλο «Songs for a blue cloud»
SOLD OUT 23&24/2 ΝΕΑ ΗΜΕΡΑ ΣΑΒΒΑΤΟ 25/2 στις 9 μ.μ. στην Οικία Κατακουζηνού
Δύο μοναδικές μουσικές παραστάσεις unplugged της Κυβέλης Καστοριάδη και του Ορέστη Καλαμπαλίκη.
4η ΑΚΡΟΑΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΑΡΚΤΟΥ
Η Τέταρτη Ακρόαση Νέων Δημιουργών της Μικρής Άρκτου Η πρωτοβουλία της Μικρής Άρκτου να ανανεώσει τον θεσμό των Ακροάσεων που ξεκινήσαμε πριν 11 χρόνια (με την διοργάνωση της Πρώτης Ακρόασης το 2002), έχει νομίζουμε σήμερα μια ειδική βαρύτητα. Το αίτημα όπως και τότε παραμένει το ίδιο: «να ανιχνεύσουμε και ευελπιστούμε να υποδεχθούμε, ένα δυναμικό νέων …