Η Μικρή Άρκτος παρουσιάζει το τραγούδι «Της ομορφιάς το άγριο φιλί», το πρώτο από τον ομώνυμο κύκλο τραγουδιών που πρόκειται να κυκλοφορήσουν σε δίσκο, στην αρχή της νέας χρονιάς και φέρουν την υπογραφή σε όλους τους στίχους του Παρασκευά Καρασούλου.
Έξι χρόνια μετά το «Αλλιώς» ( τη συνεργασία του Παρασκευά Καρασούλου με τη Δήμητρα Γαλάνη το 2014), ο στιχουργός συνεργάζεται σ’ αυτή την δισκογραφική εργασία με δύο νέους ταλαντούχους καλλιτέχνες: τον συνθέτη Γκωτιέ Βελλισάρη ο οποίος και υπογράφει τη μουσική στα περισσότερα τραγούδια του δίσκου και τον ερμηνευτή Θοδωρή Νικολάου που ερμηνεύει το σύνολο αυτής της ενότητας τραγουδιών.
Παράλληλα στο δίσκο συμμετέχουν μελοποιώντας στίχους του Π. Καρασούλου, η Ελένη Καραΐνδρου, ο Νίκος Κυπουργός και ο Γιώργος Ανδρέου ο οποίος υπογράφει και την ενορχήστρωση όλων των τραγουδιών, είκοσι πέντε χρόνια μετά τη συνεργασία τους στη «Μικρή πατρίδα».
«Της ομορφιάς το άγριο φιλί»: πρόγευση και προπομπός της νέας καλλιτεχνικής πρότασης της Μικρής Άρκτου…
Η Μικρή Άρκτος και ο IANOS γιορτάζοντας την έκδοση και την παγκόσμια κυκλοφορία του άλμπουμ της Ελένης Καραΐνδρου Δαβίδ από την ECM New Series, σας προσκαλούν στην επίσημη παρουσίαση του έργου.
Της ομορφιάς το άγριο φιλί
Στίχοι: Παρασκευάς Καρασούλος
Μουσική : Γκωτιέ Βελλισάρης
Ερμηνεία: Θοδωρής Νικολάου
Ενορχήστρωση : Γιώργος Ανδρέου
Διεύθυνση παραγωγής: Παρασκευάς Καρασούλος
Παραγωγή: Μικρή Άρκτος, 2020
Βίντεο (σκηνοθεσία/ μοντάζ) : Γιάννης Μαργετουσάκης
Η Μικρή Άρκτος παρουσιάζει το τραγούδι «Της ομορφιάς το άγριο φιλί», το πρώτο από τον ομώνυμο κύκλο τραγουδιών που πρόκειται να κυκλοφορήσουν σε δίσκο, στην αρχή της νέας χρονιάς και φέρουν την υπογραφή σε όλους τους στίχους του Παρασκευά Καρασούλου.
Έξι χρόνια μετά το «Αλλιώς» ( τη συνεργασία του Παρασκευά Καρασούλου με τη Δήμητρα Γαλάνη το 2014), ο στιχουργός συνεργάζεται σ’ αυτή την δισκογραφική εργασία με δύο νέους ταλαντούχους καλλιτέχνες: τον συνθέτη Γκωτιέ Βελλισάρη ο οποίος και υπογράφει τη μουσική στα περισσότερα τραγούδια του δίσκου και τον ερμηνευτή Θοδωρή Νικολάου που ερμηνεύει το σύνολο αυτής της ενότητας τραγουδιών.
Παράλληλα στο δίσκο συμμετέχουν μελοποιώντας στίχους του Π. Καρασούλου, η Ελένη Καραΐνδρου, ο Νίκος Κυπουργός και ο Γιώργος Ανδρέου ο οποίος υπογράφει και την ενορχήστρωση όλων των τραγουδιών, είκοσι πέντε χρόνια μετά τη συνεργασία τους στη «Μικρή πατρίδα».
«Της ομορφιάς το άγριο φιλί»: πρόγευση και προπομπός της νέας καλλιτεχνικής πρότασης της Μικρής Άρκτου…
Καλή ακρόαση από το κανάλι της Μικρής Άρκτου:
Related Posts
Δευτέρα 28 Νοεμβρίου στο Θέατρο Τέχνης Φρυνίχου
Νέα Κυκλοφορία | Παρουσίαση Βιβλίου του Κώστα Κουτσουρέλη, Η Πλάνη του Γκαίτε:Για μια κριτική του μεταφραστικού λόγου
Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016 στις 20:30 στον Ιανό
Η Μικρή Άρκτος και ο IANOS γιορτάζοντας την έκδοση και την παγκόσμια κυκλοφορία του άλμπουμ της Ελένης Καραΐνδρου Δαβίδ από την ECM New Series, σας προσκαλούν στην επίσημη παρουσίαση του έργου.
Σάββατο 28 Απριλίου 2018, 21.00 στην Κόρινθο
Songs for a blue cloud με την Κυβέλη Καστοριάδη & τον Ορέστη Καλαμπαλίκη μουσική παράσταση στο Συναυλιακό Χώρο “Μαρία Δημητριάδη” στην Κόρινθο.
Σάββατο 6 & Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2018, 21.00 στο θέατρον Αθήναιον Θεσσαλονίκη
Μουσική παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου “ο Αττίκ και άλλες ιστορίες”