Και ναι, το τραγούδι ήταν και είναι πάντοτε εδώ και τώρα και πάντα, πάνω στα γόνατα της ψυχής μας γράφεται.
Θ. Γκόνης
Η Μικρή Άρκτος γιορτάζει και σας προσκαλεί στην πρώτη συναυλία – παρουσίαση των νέων τραγουδιών σε στίχους Θοδωρή Γκόνη και μουσική Χρίστου Θεοδώρου, με τίτλο «Δεν ήμουνα ποτέ εδώ», την ημέρα κυκλοφορίας του cd, την Δευτέρα 5 Δεκέμβριου στις 8.30 μμ στο Gazarte.
Ο Πάρις Κιμιωνής, ένας εξαιρετικός νέος ερμηνευτής που φέρει και το κυρίως ερμηνευτικό βάρος των νέων τραγουδιών στο cd, αλλά και η σημαντική Χριστίνα Μαξούρη που συμμετέχει ως ερμηνεύτρια σε τρία από αυτά, θα τραγουδήσουν τα νέα τραγούδια, ενώ ο Θοδωρής Γκόνης, ο Χρίστος Θεοδώρου και ο Παρασκευάς Καρασούλος θα μιλήσουν για την έκδοση.
Ο Θοδωρής Γκόνης σημειώνει:
«Τα τραγούδια, τα λόγια για τα τραγούδια αυτά, όπως και ό,τι άλλο προσπαθώ να γράψω, γράφτηκαν στον δρόμο, είναι του δρόμου, αυτός μου τα σιγοψιθυρίζει, μου τα υπαγορεύει και εγώ σαν γραμματέας του τα σημειώνω. Βέβαια έχω το προνόμιο να υπάρχω κι εγώ κάπου εκεί σε μίαν άκρη των ιστοριών που ακούω κι αυτό είναι που με κάνει να «γυρνώ» τις ιστορίες αυτές σε στίχους και τραγούδια.
Έτσι μόνος, άεργος και περιπατητής, σαν τον άνθρωπο που δεν έχει να κάνει και τίποτα το σοβαρό, περπατώ, εκτελώντας χρέη τοπιογράφου, ξεναγού και ιστορικού, γυρνώντας από σοκάκι σε σοκάκι, από πλατεία σε πλατεία, πολυσύχναστους δρόμους, από την αγορά ως τις ερημιές της επαρχίας ή της μεγάλης πόλης, χαζεύοντας, ακούγοντας, κλέβοντας λόγια και ιστορίες.
Τί άλλο χρειάζεται κανείς για να γράψει τραγούδια; Δεν ξέρω.»
Στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε σας καλούμε και σας περιμένουμε να γιορτάσουμε μαζί, την έκδοση ενός σημαντικού δίσκου.
– Ah mon Die, U lamentu di Ghjesù, Vorskan ahper, Οργανικό της Αρμενίας, Planctus ante nescia, Como poden per sas culpas, Σήμερον μαύρος ουρανός, Christo Jesús (La Cruz), Agnus Dei, Saeta por carcelera, Tara at amama salibi, Rosa das rosas, Άρχοντες αφουγκράστε μου, Ave Maria (Deus ti salvet Maria), Passiuna, Virgjer Adhijitrie, Ω γλυκύ μου …
Δευτέρα 5 Δεκέμβριου στις 8.30 μμ στο Gazarte
Θ. Γκόνης
«Τα τραγούδια, τα λόγια για τα τραγούδια αυτά, όπως και ό,τι άλλο προσπαθώ να γράψω, γράφτηκαν στον δρόμο, είναι του δρόμου, αυτός μου τα σιγοψιθυρίζει, μου τα υπαγορεύει και εγώ σαν γραμματέας του τα σημειώνω. Βέβαια έχω το προνόμιο να υπάρχω κι εγώ κάπου εκεί σε μίαν άκρη των ιστοριών που ακούω κι αυτό είναι που με κάνει να «γυρνώ» τις ιστορίες αυτές σε στίχους και τραγούδια.
Στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε σας καλούμε και σας περιμένουμε να γιορτάσουμε μαζί, την έκδοση ενός σημαντικού δίσκου.
Πάρις Κιμιωνής, Χριστίνα Μαξούρη
Κωνσταντίνος Σηφάκης-κοντραμπάσο
Στράτος Γκρίντζαλης-μπουζούκι, μαντολίνο
Ρόλη Γιαμοπούλου-τύμπανα
Λευτέρης Γιούσιος-ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα
Related Posts
Τρίτη 19 Δεκεμβρίου στη Μουσική Σκηνή «Σφίγγα»
Η Μικρή Άρκτος και η μουσική σκηνή Σφίγγα σας προσκαλούν στη πρώτη επίσημη παρουσίαση του cd του Γιάννη Μαθέ και του Μάνου Σαγκρή με τίτλο ανήλικο.
ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΕΩΝ ΕΩΣ 11 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ
ΛΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ & ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΚΑΡΑΣΟΥΛΟΣ
Ανάσα μου κι αέρα
ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ Στο ανακαινισμένο ΑΘΗΝΑΪΚΟ ΚΑΦΕΘΕΑΤΡΟ
Δευτέρα 6 Απριλίου 2015 στις 20:30 στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών
– Ah mon Die, U lamentu di Ghjesù, Vorskan ahper, Οργανικό της Αρμενίας, Planctus ante nescia, Como poden per sas culpas, Σήμερον μαύρος ουρανός, Christo Jesús (La Cruz), Agnus Dei, Saeta por carcelera, Tara at amama salibi, Rosa das rosas, Άρχοντες αφουγκράστε μου, Ave Maria (Deus ti salvet Maria), Passiuna, Virgjer Adhijitrie, Ω γλυκύ μου …
Πέμπτη 27 Μαρτίου 19:00 Μ.Μ. στον ΕΥΡΙΠΙΔΗ ΣΤΗ ΣΤΟΑ Παρουσίαση βιβλίου
ΠΕΜΠΤΗ 27 ΜΑΡΤΙΟΥ 19:00 Μ.Μ. στον Ε Υ Ρ Ι Π Ι Δ Η Σ Τ Η Σ Τ Ο Α Α ν δ ρ έ α Π α π α ν δ ρ έ ο υ 1 1 , Χ α λ ά ν δ ρ ι Ο Γιάννης Βασιλόπουλος είναι ένας 15χρονος …