Η Μικρή Άρκτος σας προσκαλεί στις καλοκαιρινές συναυλίες της Κυβέλης Καστοριάδη & του Ορέστη Καλαμπαλίκη με τίτλο «Songs for a blue cloud».
Η Κυβέλη Καστοριάδη – κόρη του Κορνήλιου Καστοριάδη – γεννήθηκε, μεγάλωσε και ζει στο Παρίσι. Διατηρεί όμως μια αδιάλειπτη και βαθιά σχέση με την ελληνική μουσική. Γι αυτό και η πρώτη της δισκογραφική παραγωγή εκδίδεται στην Ελλάδα από την Μικρή Άρκτο το 2015, με τίτλο SouslecieldeParis με την Ντόρα Μπακοπούλου στο πιάνο και τον Ηρακλή Βαβάτσικα στο ακορντεόν.
Στην Ελλάδα βρίσκεται ξανά με αφορμή την κυκλοφορία του δεύτερου cd με τίτλο Songsforabluecloud από τη Μικρή Άρκτο τον Ιούνιο, με συνοδοιπόρο τον Ορέστη Καλαμπαλίκη στην ενορχήστρωση και στη συνοδεία στην κιθάρα.
Ένα ταξίδι στο χρόνο με σταθμούς – ορόσημα γνωστά τραγούδια όπως των Μάνου Χατζιδάκι, Γιάννη Αγγελάκα, LeonardCohen, BobDylan, KurtWeill, SergeGainsbourg, BorisVianκ.α.
Παρασκευή 21 Ιουλίου 2017 στις 9:00 το βράδυ στο Πολύεδρο – κήπος, Κανακάρη 147 Πάτρα
Η Κυβέλη αρχίζει από πολύ νωρίς τις μουσικές σπουδές της. Η πρακτική του τραγουδιού την οδηγεί από το λυρικό στη σύγχρονη μουσική περνώντας από την βαριετέ και τη τζαζ, αλλά και στο θέατρο. ‘Έπαιξε στο θεατρικό έργο DNA του Denis Kelly στο Théâtre de la Bastille, και κατά την σαιζόν 2014-2015 στο Ματαρόα: η διάτρητη μνήμη στο θέατρο του Ήλιου και στο θέατρο Liberté της Toulon. Το 2017 συμμετέχει στην παρουσίαση την παράστασης Υπόθεση Φαρμακονήσι στο Théâtre de la Ville, σε σκηνοθεσία Ανέστη Αζά. Συνδυάζοντας την αγάπη της για το τραγούδι και τη σκηνή, έγραψε με την υψίφωνο Audrey Bentley το «Oh my Glotte!» μία ξέφρενη μουσική κωμωδία, που έπαιξαν σε διάφορα μέρη στη Γαλλία και τελευταία στο Théâtre de l’ Épée de Bois στην Cartoucherie.
‘Έχει δώσει πολλές συναυλίες στη Γαλλία και στην Ελλάδα: τραγούδια του Kurt Weill, standards της τζαζ, ρεπερτόριο τραγουδιών του υποκόσμου (παραγγελία του δήμου του Παρισιού για τη γιορτή της μουσικής). Το 2013 τραγούδησε έργα του σύγχρονου Γάλλου συνθέτη Thierry Pécou στο μουσείο της Ακρόπολης σε μια βραδιά αφιερωμένη στην Ελλάδα και τη Γαλλία, συνοδευμένη από συμφωνική ορχήστρα υπό τη διεύθυνση του Διονυσίου Δερβιτσιώτη Μπουρνιά.
Λίγα λόγια για τον Ορέστη
Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1981, και άρχισε την ενασχόλησή του με τη μουσική στην ηλικία των 7 ετών. Αφού ολοκλήρωσε τις σπουδές του στην κιθάρα στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών έγινε δεκτός στο Conservatoire National Superieur de Musique et de danse de Paris στο Παρίσι το 2005. Έχει κερδίσει βραβεία σε διάφορους διεθνείς διαγωνισμούς κιθάρας. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχει κερδίσει δύο πρώτα βραβεία σε ισάριθμους διεθνείς διαγωνισμούς σύνθεσης για κιθάρα. Ζει και εργάζεται στο Παρίσι.
Η Μικρή Άρκτος, ο Παρασκευάς Καρασούλος και ο Γιώργος Ανδρέου παρουσιάζουν τη νέα δισκογραφική δουλειά του Σπύρου Παρασκευάκου και του Ζαχαρία Καρούνη με τίτλο «Απ’ το μηδέν». Το νέο άλμπουμ κυκλοφορεί σε ενορχήστρωση του Γιώργου Ανδρέου. Είσοδος ελεύθερη. Η βραδιά θα μεταδίδεται ζωντανά από τo IANOS RADIO.
Στο πλαίσιο του αφιερώματος στον Θόδωρο Αγγελόπουλο, το 53ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης συνδιοργανώνουν την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012 στις 21.00, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης συναυλία της Ελένης Καραΐνδρου με μουσική και τραγούδια για τις ταινίες του διάσημου έλληνα σκηνοθέτη. Η ΚΟΘ, υπό τη διεύθυνση του Αλεξάνδρου Μυράτ θα ταξιδέψει …
Παρασκευή 21 Ιουλίου 2017 στις 9:00 μ.μ. στο Πολύεδρο στην Πάτρα
Η Μικρή Άρκτος σας προσκαλεί στις καλοκαιρινές συναυλίες της Κυβέλης Καστοριάδη & του Ορέστη Καλαμπαλίκη με τίτλο «Songs for a blue cloud».
Η Κυβέλη Καστοριάδη – κόρη του Κορνήλιου Καστοριάδη – γεννήθηκε, μεγάλωσε και ζει στο Παρίσι. Διατηρεί όμως μια αδιάλειπτη και βαθιά σχέση με την ελληνική μουσική. Γι αυτό και η πρώτη της δισκογραφική παραγωγή εκδίδεται στην Ελλάδα από την Μικρή Άρκτο το 2015, με τίτλο Sous le ciel de Paris με την Ντόρα Μπακοπούλου στο πιάνο και τον Ηρακλή Βαβάτσικα στο ακορντεόν.
Στην Ελλάδα βρίσκεται ξανά με αφορμή την κυκλοφορία του δεύτερου cd με τίτλο Songs for a blue cloud από τη Μικρή Άρκτο τον Ιούνιο, με συνοδοιπόρο τον Ορέστη Καλαμπαλίκη στην ενορχήστρωση και στη συνοδεία στην κιθάρα.
Ένα ταξίδι στο χρόνο με σταθμούς – ορόσημα γνωστά τραγούδια όπως των Μάνου Χατζιδάκι, Γιάννη Αγγελάκα, Leonard Cohen, Bob Dylan, Kurt Weill, Serge Gainsbourg, Boris Vianκ.α.
Παρασκευή 21 Ιουλίου 2017 στις 9:00 το βράδυ στο Πολύεδρο – κήπος, Κανακάρη 147 Πάτρα
ΤΙΜΕΣ ΕΙΣΙΤΗΡΙΩΝ : 12€Γενική είσοδος (δεν συμπεριλαμβάνεται ποτό)
Λίγα λόγια για την Κυβέλη
Η Κυβέλη αρχίζει από πολύ νωρίς τις μουσικές σπουδές της. Η πρακτική του τραγουδιού την οδηγεί από το λυρικό στη σύγχρονη μουσική περνώντας από την βαριετέ και τη τζαζ, αλλά και στο θέατρο. ‘Έπαιξε στο θεατρικό έργο DNA του Denis Kelly στο Théâtre de la Bastille, και κατά την σαιζόν 2014-2015 στο Ματαρόα: η διάτρητη μνήμη στο θέατρο του Ήλιου και στο θέατρο Liberté της Toulon. Το 2017 συμμετέχει στην παρουσίαση την παράστασης Υπόθεση Φαρμακονήσι στο Théâtre de la Ville, σε σκηνοθεσία Ανέστη Αζά. Συνδυάζοντας την αγάπη της για το τραγούδι και τη σκηνή, έγραψε με την υψίφωνο Audrey Bentley το «Oh my Glotte!» μία ξέφρενη μουσική κωμωδία, που έπαιξαν σε διάφορα μέρη στη Γαλλία και τελευταία στο Théâtre de l’ Épée de Bois στην Cartoucherie.
‘Έχει δώσει πολλές συναυλίες στη Γαλλία και στην Ελλάδα: τραγούδια του Kurt Weill, standards της τζαζ, ρεπερτόριο τραγουδιών του υποκόσμου (παραγγελία του δήμου του Παρισιού για τη γιορτή της μουσικής). Το 2013 τραγούδησε έργα του σύγχρονου Γάλλου συνθέτη Thierry Pécou στο μουσείο της Ακρόπολης σε μια βραδιά αφιερωμένη στην Ελλάδα και τη Γαλλία, συνοδευμένη από συμφωνική ορχήστρα υπό τη διεύθυνση του Διονυσίου Δερβιτσιώτη Μπουρνιά.
Λίγα λόγια για τον Ορέστη
Γεννήθηκε στην Αθήνα το 1981, και άρχισε την ενασχόλησή του με τη μουσική στην ηλικία των 7 ετών. Αφού ολοκλήρωσε τις σπουδές του στην κιθάρα στο Εθνικό Ωδείο Αθηνών έγινε δεκτός στο Conservatoire National Superieur de Musique et de danse de Paris στο Παρίσι το 2005. Έχει κερδίσει βραβεία σε διάφορους διεθνείς διαγωνισμούς κιθάρας. Τον τελευταίο ενάμιση χρόνο έχει κερδίσει δύο πρώτα βραβεία σε ισάριθμους διεθνείς διαγωνισμούς σύνθεσης για κιθάρα. Ζει και εργάζεται στο Παρίσι.
Related Posts
Τρίτη 15 Δεκεμβρίου 2015, 8:30 μ.μ. στον Ιανό
Η Μικρή Άρκτος, ο Παρασκευάς Καρασούλος και ο Γιώργος Ανδρέου παρουσιάζουν τη νέα δισκογραφική δουλειά του Σπύρου Παρασκευάκου και του Ζαχαρία Καρούνη με τίτλο «Απ’ το μηδέν». Το νέο άλμπουμ κυκλοφορεί σε ενορχήστρωση του Γιώργου Ανδρέου. Είσοδος ελεύθερη. Η βραδιά θα μεταδίδεται ζωντανά από τo IANOS RADIO.
Κυριακή 17 Ιουνίου στις 21:00 στο café του Νομισματικού Μουσείου
Κάτι Παράξενο, ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΚΙΤΣΟΣ – ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΛΟΓΕΡΑΚΗΣ. Συμμετέχει ο Παντελής Καλογεράκης
Σάββατο 6 & Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2018, 21.00 στο θέατρον Αθήναιον Θεσσαλονίκη
Μουσική παράσταση του Γιώργη Χριστοδούλου “ο Αττίκ και άλλες ιστορίες”
Η Ελένη Καραϊνδρου στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Θεσσαλονίκης
Στο πλαίσιο του αφιερώματος στον Θόδωρο Αγγελόπουλο, το 53ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης και η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης συνδιοργανώνουν την Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012 στις 21.00, στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης συναυλία της Ελένης Καραΐνδρου με μουσική και τραγούδια για τις ταινίες του διάσημου έλληνα σκηνοθέτη. Η ΚΟΘ, υπό τη διεύθυνση του Αλεξάνδρου Μυράτ θα ταξιδέψει …