Το Half Note και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν την Κυβέλη Καστοριάδη και τον Ορέστη Καλαμπαλίκη για μία μόνο παράσταση.
Η παράσταση αυτή είναι ένα μουσικό ταξίδι στο χρόνο με σταθμούς –τραγούδια ορόσημα των Μάνου Χατζιδάκι, Γιάννη Αγγελάκα, Leonard Cohen, Bob Dylan, Kurt Weill, Serge Gainsbourg, Boris Vian κ.α. Ερμηνευμένα με τη βελούδινη, αλλά με τζαζ καταβολές, φωνή της Κυβέλης Καστοριάδη και τη συνοδεία του Ορέστη Καλαμπαλίκη στην κιθάρα και τις ενορχηστρώσεις. Η ευκολία της Κυβέλης να τραγουδά άπταιστα πέντε γλώσσες όπως και να αλλάζει ερμηνευτικό ύφος μαζί με τον άνθρωπο-ορχήστρα Ορέστη καταφέρνουν να χαρίσουν μία βραδιά που μένει αξέχαστη.
Η Κυβέλη Καστοριάδη -κόρη του Κορνήλιου Καστοριάδη- μεγάλωσε και ζει στο Παρίσι. Διατηρεί όμως μια αδιάλειπτη και βαθιά σχέση με την ελληνική μουσική. Γι’ αυτό και η πρώτη της δισκογραφική παραγωγή εκδόθηκε στην Ελλάδα από την Μικρή Άρκτο, με τίτλο Sous le ciel de Paris κι από την Ελλάδα απευθύνεται στον υπόλοιπο κόσμο.
Στην Ελλάδα βρίσκεται ξανά με αφορμή την κυκλοφορία του δεύτερου cd με τίτλο Songs for a blue cloud από τη Μικρή Άρκτο, με συνοδοιπόρο τον Ορέστη Καλαμπαλίκη στην ενορχήστρωση και στη συνοδεία στην κιθάρα.
Με πυξίδα τις δύο δισκογραφικές της δουλειές ξεκίνησε την περιοδεία της το καλοκαίρι του 2017 από το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών στην Πλάκα και συνέχισε σε Πάτρα, Καβάλα, Αίγινα και ξανά στην Αθήνα, για να επιστρέψει στο Παρίσι όπου προετοίμασε μια σειρά μουσικο-θεατρικών εμφανίσεων με άξονα το Songs for a blue cloud, ενώ έδωσε και μία σειρά παραστάσεων στην Ιαπωνία με ρεπερτόριο ελληνικών, γαλλικών και αραβικών τραγουδιών τον Οκτώβριο του 2017.
Τον Απρίλιο του 2018 η Κυβέλη Καστοριάδη έρχετεται με τον Ορέστη Καλαμπαλίκη στην Αθήνα για μία μοναδική συναυλία στο Half Note Jazz Club την Παρασκευή 27 Απριλίου.
Παρασκευή 27 Απριλίου στις 22:30 στο HALF NOTE JAZZ CLUB
Το Half Note και η Μικρή Άρκτος παρουσιάζουν την Κυβέλη Καστοριάδη και τον Ορέστη Καλαμπαλίκη για μία μόνο παράσταση.
Η παράσταση αυτή είναι ένα μουσικό ταξίδι στο χρόνο με σταθμούς –τραγούδια ορόσημα των Μάνου Χατζιδάκι, Γιάννη Αγγελάκα, Leonard Cohen, Bob Dylan, Kurt Weill, Serge Gainsbourg, Boris Vian κ.α. Ερμηνευμένα με τη βελούδινη, αλλά με τζαζ καταβολές, φωνή της Κυβέλης Καστοριάδη και τη συνοδεία του Ορέστη Καλαμπαλίκη στην κιθάρα και τις ενορχηστρώσεις. Η ευκολία της Κυβέλης να τραγουδά άπταιστα πέντε γλώσσες όπως και να αλλάζει ερμηνευτικό ύφος μαζί με τον άνθρωπο-ορχήστρα Ορέστη καταφέρνουν να χαρίσουν μία βραδιά που μένει αξέχαστη.
Η Κυβέλη Καστοριάδη -κόρη του Κορνήλιου Καστοριάδη- μεγάλωσε και ζει στο Παρίσι. Διατηρεί όμως μια αδιάλειπτη και βαθιά σχέση με την ελληνική μουσική. Γι’ αυτό και η πρώτη της δισκογραφική παραγωγή εκδόθηκε στην Ελλάδα από την Μικρή Άρκτο, με τίτλο Sous le ciel de Paris κι από την Ελλάδα απευθύνεται στον υπόλοιπο κόσμο.
Στην Ελλάδα βρίσκεται ξανά με αφορμή την κυκλοφορία του δεύτερου cd με τίτλο Songs for a blue cloud από τη Μικρή Άρκτο, με συνοδοιπόρο τον Ορέστη Καλαμπαλίκη στην ενορχήστρωση και στη συνοδεία στην κιθάρα.
Με πυξίδα τις δύο δισκογραφικές της δουλειές ξεκίνησε την περιοδεία της το καλοκαίρι του 2017 από το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών στην Πλάκα και συνέχισε σε Πάτρα, Καβάλα, Αίγινα και ξανά στην Αθήνα, για να επιστρέψει στο Παρίσι όπου προετοίμασε μια σειρά μουσικο-θεατρικών εμφανίσεων με άξονα το Songs for a blue cloud, ενώ έδωσε και μία σειρά παραστάσεων στην Ιαπωνία με ρεπερτόριο ελληνικών, γαλλικών και αραβικών τραγουδιών τον Οκτώβριο του 2017.
Τον Απρίλιο του 2018 η Κυβέλη Καστοριάδη έρχετεται με τον Ορέστη Καλαμπαλίκη στην Αθήνα για μία μοναδική συναυλία στο Half Note Jazz Club την Παρασκευή 27 Απριλίου.
Related Posts
Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021 στο Θέατρο Όροφως στη Πάτρα
Παιδιά! Ο Φοίβος Δεληβοριάς και τα παιδικά του τραγούδια σας περιμένουν στο Θέατρο Όροφως στη Πάτρα!!
Σάββατο 10 Μαρτίου στις 21:00 & Κυριακή 11 Μαρτίου στις 20:00 ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Καλαμάτας
Ο Π Α Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ο Υ Α Μ Λ Ε Τ του Μάνου Ελευθερίου
Σκηνοθεσία: Θοδωρής Γκόνης, Ερμηνεύει ο Χρήστος Χατζηπαναγιώτης
Το κανάλι της Μικρής Άρκτου!!!
Εγγραφείτε στο Κανάλι, ακολουθώντας τον ακόλουθο σύνδεσμο για να παραλαμβάνετε εγκαίρως τις ειδοποιήσεις του: Mikri Arktos-You Tube
Δευτέρα 13 Μαρτίου 2023, στις 19.00 στο θεάτρο «ΑΣΤΕΡΙΑ» του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Σερρών
Η Μικρή Άρκτος και το ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Σερρών σας προσκαλούν
στην παρουσίαση της νέας ποιητικής συλλογής του Γιώργου Ανδρέου «Χαλίκια»