Μετά το πολυσυζητημένο πρώτο βιβλίο του, Η τέχνη που αυτοκτονεί- Για το αδιέξοδο της ποίησης του καιρού μας (Μικρή Άρκτος, α΄ έκδοση 2019), και τη δεύτερη συλλογή ομόκεντρων δοκιμίων του με τίτλο Τι είναι και τι δεν είναι ποίηση (Μικρή Άρκτος, α΄ έκδοση 2020), ο Κώστας Κουτσουρέλης, επανέρχεται με το βιβλίο τουΗ Πλάνη του Γκαίτε: Για μια κριτική του μεταφραστικού λόγου, προσεγγίζοντας το θέμα της πολιτικής του μεταφρασμένου λόγου και των ιδεολογικών παραμέτρων της.
Το βιβλίο παρουσιάζεται την Δευτέρα 28 Νοεμβρίου στις 18.00 στο Θέατρο Τέχνης Φρυνίχου
Με τον Κώστα Κουτσουρέλη θα συζητήσουν οι: Θεοδόσης Βολκώφ, ποιητής και o Ηλίας Μαλεβίτης, συγγραφέας.
Μία από τις μεγαλύτερες καλλιτεχνικές και εισπρακτικές επιτυχίες της περασμένης καλλιτεχνικής περιόδου της ΕΛΣ, δεν θα μπορούσε να μην επαναληφθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά αφού οι λίστες αναμονής για τις παραστάσεις είχαν φθάσει στα όρια του μύθου! Έτσι η όπερα και.. για παιδιά του Νίκου Κυπουργού Προσοχή! Ο Πρίγκιπας λερώνει, σε λιμπρέτο και σκηνοθεσία Θωμά …
Δευτέρα 28 Νοεμβρίου στο Θέατρο Τέχνης Φρυνίχου
Μετά το πολυσυζητημένο πρώτο βιβλίο του, Η τέχνη που αυτοκτονεί- Για το αδιέξοδο της ποίησης του καιρού μας (Μικρή Άρκτος, α΄ έκδοση 2019), και τη δεύτερη συλλογή ομόκεντρων δοκιμίων του με τίτλο Τι είναι και τι δεν είναι ποίηση (Μικρή Άρκτος, α΄ έκδοση 2020), ο Κώστας Κουτσουρέλης, επανέρχεται με το βιβλίο του Η Πλάνη του Γκαίτε: Για μια κριτική του μεταφραστικού λόγου, προσεγγίζοντας το θέμα της πολιτικής του μεταφρασμένου λόγου και των ιδεολογικών παραμέτρων της.
Το βιβλίο παρουσιάζεται την Δευτέρα 28 Νοεμβρίου στις 18.00 στο Θέατρο Τέχνης Φρυνίχου
Με τον Κώστα Κουτσουρέλη θα συζητήσουν οι: Θεοδόσης Βολκώφ, ποιητής και o Ηλίας Μαλεβίτης, συγγραφέας.
Related Posts
Δευτέρα 19 & 26 Ιουνίου | Gazarte ROOF STAGE
ΛΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ & ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΚΑΡΑΣΟΥΛΟΣ
“Ανάσα μου κι αέρα”
Δευτέρα 4 Ιουνίου στις 20.30 στο Public Συντάγματος
Επίσημη παρουσίαση της έκδοσης σε δίσκο βινυλίου του έργου του Σταύρου Ξαρχάκου «7 Ελεγείες και Σάτιρες»
“Προσοχή! ο πρίγκιπας λερώνει” ξανά στην Λυρική
Μία από τις μεγαλύτερες καλλιτεχνικές και εισπρακτικές επιτυχίες της περασμένης καλλιτεχνικής περιόδου της ΕΛΣ, δεν θα μπορούσε να μην επαναληφθεί για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά αφού οι λίστες αναμονής για τις παραστάσεις είχαν φθάσει στα όρια του μύθου! Έτσι η όπερα και.. για παιδιά του Νίκου Κυπουργού Προσοχή! Ο Πρίγκιπας λερώνει, σε λιμπρέτο και σκηνοθεσία Θωμά …
Παρασκευή 3/11, Σάββατο 4/11 & Κυριακή 5/11 στη Θεσσαλονίκη στο θέατρο ΑΥΛΑΙΑ
ΛΙΝΑ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΥ & ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ ΚΑΡΑΣΟΥΛΟΣ
Ανάσα μου κι αέρα
Μουσική Παράσταση
Με τους: Απόστολο Κίτσο, Παναγιώτη Λάμπουρα, Θοδωρή Νικολάου